2023-03-16 13:40:07 JPM redakcja1 K

Bank Szwajcarski Raj Finansowy

Szwajcaria jest znana nie tylko z czekolady i przemysłu zegarmistrzowskiego

 

Szwajcaria jest znana nie tylko z czekolady i przemysłu zegarmistrzowskiego. Słynie również z unikalnego systemu bankowego i finansowego. Banki odgrywają ważną rolę w gospodarce Szwajcarii. Szwajcarskie banki przez wiele wieków były uważane za najbardziej tajne na świecie. Około jedna trzecia wszystkich pieniędzy przechowywanych poza krajem ojczystym danej osoby - setki miliardów dolarów - jest zdeponowana w bankach szwajcarskich.

Bankowość w Szwajcarii sięga XVIII wieku. W przeszłości nie tylko bogaci ludzie, ale także autorytarne reżimy i dyktatorzy zabezpieczali swoje pieniądze w szwajcarskich bankach. Cudzoziemcy, którzy mieszkają w niestabilnych i niespokojnych obszarach, również mają tendencję do przechowywania pieniędzy w bezpiecznych bankach szwajcarskich zamiast we własnych. Podczas II wojny światowej niemieccy naziści zdeponowali w Szwajcarii wiele bogactw kraju, zwłaszcza pieniądze i złoto odebrane Żydom.

W Szwajcarii znajdują się dwa duże banki - UBS i Credit Suisse. Prywatna bankowość ma również stuletnią tradycję w tym alpejskim kraju. Obecnie w sektorze bankowym pracuje około 130000 osób. Największe banki posiadają zagraniczne oddziały, które zatrudniają tysiące osób.

Popularność Szwajcarii jako bezpiecznej przystani bankowej ma wiele przyczyn. Po pierwsze, kraj ten ma bardzo stabilną i dobrze prosperującą gospodarkę oraz jeden z najwyższych na świecie dochodów na mieszkańca. Od wielu wieków Szwajcaria jest krajem neutralnym, którym była również podczas dwóch wojen światowych. Ponadto frank szwajcarski jest jedną z najbardziej stabilnych walut na świecie.

Szwajcarskie banki muszą przestrzegać bardzo surowych zasad prywatności. W 1934 roku uchwalono prawo, które zabraniało bankom szwajcarskim ujawniania nazwiska posiadaczy kont. Banki chronią prywatność swoich klientów w sposób, w jaki nie robi tego żaden inny kraj na świecie. Jeśli szwajcarski bankier ujawni cokolwiek na temat konta bankowego danej osoby bez pozwolenia, popełnia przestępstwo. Takie przepisy sprawiły, że Szwajcaria stała się popularnym miejscem dla obcokrajowców, którzy nie chcą płacić podatków we własnym kraju. 

Ostatnio jednak rząd szwajcarski jest pod stałą presją innych krajów, aby zmienić swoje prawo bankowe, umożliwiając ujawnienie nazwisk ewentualnych handlarzy narkotyków czy międzynarodowych przestępców. Urzędnicy UE twierdzą, że coraz więcej obywateli przenosi swoje pieniądze do Szwajcarii, aby uniknąć opodatkowania w swoim kraju. Dochody, które nie są zgłaszane rządowi, są często deponowane w szwajcarskich bankach.

W ostatniej dekadzie urzędnicy szwajcarskich banków współpracowali z międzynarodowymi ekspertami finansowymi w celu zwalczania prania pieniędzy. Zgodnie z nowymi przepisami muszą oni zgłaszać wszelkie transakcje finansowe, które wyglądają podejrzanie.

Autor:
English Online Articles in Easy Understandable English for Learners | tłumaczenie: Krzysztof Morys

Żródło:
https://www.english-online.at/economy/banking-in-switzerland/swiss-banks.htm

Dział: Firma

Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.