Dlaczego druga co do wielkości sieć kin na świecie może ogłosić upadłość?
...

Właściciel Regal Cinemas potwierdził w poniedziałek, że rozważa ogłoszenie upadłości, ale obiecał „biznes jak zwykle” podczas porządkowania finansów.
Brytyjska firma Cineworld Group powiedziała, że jedną z opcji na zmniejszenie zadłużenia było „dobrowolne złożenie wniosku na podstawie rozdziału 11 w Stanach Zjednoczonych”. W międzyczasie kina Cineworld i Regal będą działały jak zwykle.
„Cineworld oczekuje utrzymania swojej działalności w normalnym trybie zarówno do czasu jak i po złożeniu wniosku, a ostatecznie kontynuowanie działalności w dłuższym okresie bez znaczącego wpływu na pracowników” powiedziała firma w odpowiedzi na zeszłotygodniowe raporty.
Udziały w Cineworld spadły o 80% w Londynie w piątek, po tym jak Wall Street Journal odnotował, że druga co do wielkości sieć kin na świecie kontaktowała się z prawnikami z Kirkland & Ellis LLP w związku z procesem bankructwa w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Akcje firmy spadły o kolejne 20% w poniedziałek. Informacja miała też udział w spadku wartości AMC (największej sieci kin na świecie) o 30%.
Cineworld powiedziało w zeszłym tygodniu, że pomimo „stopniowego przywracania zapotrzebowania” od wiosny ubiegłego roku, przyjęcie było poniżej oczekiwań.
Firma obwinia ograniczony wachlarz filmowy za brak klientów i spodziewa się, że sytuacja utrzyma się do końca listopada.
Dobrowolne złożenie wniosku na podstawie rozdziału 11 dałoby firmie więcej czasu na ustrukturyzowanie zadłużenia i złożenie wniosku do sądu upadłościowego. Wiele amerykańskich firm skorzystało z rozdziału 11, aby z sukcesem wrócić na odpowiednie tory finansowe.
Zarówno Cineworld, które posiada ponad 500 kin na terenie Stanów Zjednoczonych jak i Picturehouse Cinemas w Wielkiej Brytanii powtarzają wielokrotnie, że jakiekolwiek „delewarowanie” spowodowałoby „bardzo znaczące osłabienie istniejących wpływów kapitałowych” dla akcjonariuszy Cineworld.
Aktualnie trwa ocena tych strategicznych opcji, a dalsze ogłoszenia będą wydawane w odpowiednim czasie.
Firma zmagała się z utrzymaniem się na powierzchni podczas pandemii, kiedy zmuszona była pozamykać wszystkie kina na całym świecie. Doznała 2,7 miliarda dolarów straty w 2020 roku i 566 milionów dolarów straty w 2021.
Podobnie dzieje się z innymi kinami. Według Comscore (firmy zajmującej się danymi medialnymi), mimo dużego odbicia się to wciąż przychody z kin w tym roku są o około 30% niższe niż przed pandemią.
Dział: Biznes Aktualności
Autor:
Mark Thompson | Tłumaczenie: Bartłomiej Wasilewski
Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/08/22/media/regal-cinemas-cineworld-possible-bankruptcy/index.html