2022-08-31 14:43:00 JPM redakcja1 K

Dlaczego Japonia nie może zrezygnować z rosyjskiego projektu naftowo-gazowego Sachalin-2?

Około 60% z 10 mln ton gazu pozyskiwanego u wybrzeży dalekowschodniej wyspy kupują Japończycy, pokrywając prawie 10% swoich potrzeb.Japońskie firmy handlowe Mitsubishi Corp. i Mitsui & Co., kie...

Około 60% z 10 mln ton gazu pozyskiwanego u wybrzeży dalekowschodniej wyspy kupują Japończycy, pokrywając prawie 10% swoich potrzeb.

Japońskie firmy handlowe Mitsubishi Corp. i Mitsui & Co., kierowane przez rząd zaniepokojony zimowymi dostawami energii, pozostają zaangażowane w projekt wydobycia ropy i gazu na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Mitsubishi potwierdziło tę informację w piątek 26 sierpnia, kilka dni po Mitsui.

Obie firmy będą aplikować o zostanie akcjonariuszami Sachalin Energy, jednostki utworzonej 5 sierpnia przez władze rosyjskie w celu zastąpienia konsorcjum Sakhalin Energy Investment (SEI) w którym Mitsui posiadało 10%, a Mitsubishi 12,5% udziałów. Rosyjski gigant energetyczny Gazprom, główny udziałowiec SEI, ma uzyskać 50% w nowym podmiocie. Inny partner, brytyjski koncern Shell, ogłosił pod koniec lutego zamiar wycofania się z projektu i sprzedaży swoich 27,5% udziału. 

Dalszy udział Mitsubishi i Mitsui w Sachalin-2 zbiega się z oświadczeniami ośmiu japońskich nabywców skroplonego gazu ziemnego (LNG) z pól Piltun-Astokhskoye i Lunskoye u północno-wschodnich wybrzeży wyspy Sachalin, że odnowili kontrakty na zakup na warunkach podobnych do poprzednich

Projekt „niezmiernie ważny dla bezpieczeństwa energetycznego”

Większość miała dziesięcio-, a nawet dwudziestoletnie umowy i niektórzy z nich są od nich silnie uzależnieni. Około 50% z LNG nabywanego przez firmę Hiroshima Gas pochodzi od Sachalin-2. Największym importerem jest jednak JERA, wspólne przedsięwzięcie utworzone przez przedsiębiorstwa energetyczne Tokio (Tepco) i Chubu. Jego kontrakt obejmuje dostawę 2 mln ton LNG rocznie do 2029 roku.

Natomiast 60% z 10 milionów ton gazu wydobywanego na Sachalinie kupują Japończycy, co pokrywa blisko 10% ich potrzeb. Archipelag importuje 97,8% swojego LNG, 60% trafia do produkcji energii elektrycznej, a 30% służy jako gaz miejski.

Stąd wynika nacisk rządu na dalsze zaangażowanie w projekcie Sachalin-2 po jednostronnej decyzji Moskwy z 30 czerwca o przejęciu pełnej kontroli. Japonia nałożyła sankcje na Rosję po ataku na Ukrainę, lecz zawsze wykluczała wyjście z projektu  „niezmiernie ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego” kraju, powiedział premier Fumio Kishida. Pod koniec lipca minister gospodarki Koichi Hagiuda wyjaśnił, że „uzyskał zrozumienie” Stanów Zjednoczonych w tej sprawie. 

Od czasu utworzenia Sachalin Energy, Koichi Hagiuda wezwał Mitsubishi i Mitsui do „pozytywnego rozważenia” utrzymania zaangażowania w projekcie. Premier obiecał także wsparcie rządu. „Sektory publiczne i prywatne będą współpracować, aby chronić interesy firm japońskich i zapewnić stabilne dostawy LNG”.

Silna presja z powodu zbliżającej się zimy

Presja jest silna z powodu zbliżającej się zimy i wzrastających cen gazu ziemnego w północno-wschodniej Azji, które w piątek osiągnęły rekordowy poziom 70,50 USD (332,55 PLN) za milion brytyjskich jednostek termicznych (MMBtu, anglo-saksońska jednostka energii) w dostawie październikowej, co oznacza wzrost o 23,7% w stosunku do stawek w dostawie wrześniowej. Cena ta znacznie przekracza rekord z grudnia 2021, który wynosił 48 USD za MMBtu.

„Na wrzesień przewidywany jest wzrost importu LNG do Azji Północno-Wschodniej. To możliwe, że po nadejściu zimy ceny wyraźnie wzrosną”, wyjaśnia Ryhana Rasidi, specjalista ds. LNG w centrum analitycznym Kpler.

W Japonii sytuacja jest na tyle krytyczna, że władze Tokio od lipca rozważają wprowadzenie przepisów mających na celu ograniczenie zużycia gazu miejskiego, na wzór istniejącego mechanizmu oszczędzania energii elektrycznej. 

W przypadku poważnego braku dostaw, Ministerstwo Gospodarki może zwrócić się do rodzin i firm o zmniejszenie zużycia gazu miejskiego, z wyznaczonymi lub nie limitami. W przypadku energii elektrycznej taki nakaz prawnie zobowiązuje odbiorców, głównie przedsiębiorców, do oszczędzania. Osoby naruszające przepisy podlegają karze grzywny w wysokości do 1 mln jenów (34 612 złoty).

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE