2023-01-23 10:31:59 JPM redakcja1 K

Dlaczego Olaf Scholz chce przerwać trend „wcześniejszych emerytur“?

Ponieważ coraz więcej pracowników opuszcza rynek pracy wcześniej niż planowano, rząd federalny jest zaniepokojony. Jak dotąd jednak wyższy wiek emerytalny nie odgrywał większej roli w obecnej dyskusji: zamiast tego uwaga skupia się na pracodawcach

Ten rozwój sytuacji niepokoi kanclerza: ze wszystkich osób to właśnie silna liczebnie grupa wyżu demograficznego wykazuje rosnącą tendencję do przechodzenia na emeryturę wcześniej niż przewiduje to prawo. Według opublikowanego w weekend raportu Federalnego Instytutu Badań Ludnościowych (BiB) zjawisko to ma „silny wpływ na podaż pracy w gospodarce narodowej" i „zwiększa niedobór doświadczonych, wykwalifikowanych pracowników".

Według Instytutu, dane z analizy mikrospisu przeprowadzonej przez BiB pokazują, że wcześniejszy dość stały wzrost aktywności zawodowej wśród starszych pracowników zatrzymał się w ciągu ostatnich pięciu lat. Obecnie wielu pracowników opuszcza rynek pracy w wieku 63 lub 64 lat, czyli znacznie przed osiągnięciem standardowego wieku emerytalnego. Dla pracowników urodzonych w 1955 roku wiek emerytalny wynosi 65 lat i dziewięć miesięcy; dla pracowników urodzonych w 1964 roku i później wiek emerytalny ustalono na 67 lat. Ale wielu członków pokolenia z wyżu demograficznego - 1955 do 1970 - nie chce pracować tak długo.

Według BiB w 2021 r. co trzecia osoba dostanie się do systemu emerytalnego poprzez wprowadzoną w 2014 r. opcję wcześniejszej emerytury bez potrąceń dla osób ubezpieczonych szczególnie długo, tzw. „emeryturę w wieku 63 lat“. Ponadto aktualne dane Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego (Deutsche Rentenversicherung) pokazują, że pracownicy coraz częściej godzą się na potrącenia z emerytury, aby przejść na emeryturę przed osiągnięciem granicy wieku. Jak podaje BiB, grupa ta stanowi około jednej czwartej wszystkich osób, które w 2021 roku po raz pierwszy otrzymają emeryturę.

To dane, które kanclerz Olaf Scholz (SPD) potraktował jako okazję do wskazania problemów związanych z wcześniejszym przechodzeniem na emeryturę. Należy zmierzać do „zwiększenia udziału tych, którzy mogą rzeczywiście pracować do wieku emerytalnego" - powiedział Scholz francuskiej gazecie „Ouest-France" i grupie medialnej Funke. „To jest dzisiaj dla wielu trudne." Kanclerz nie przedstawił żadnych sugestii, jakie działania można podjąć, aby obniżyć wskaźnik osób przechodzących na wcześniejszą emeryturę.

Mimo to, z różnych środowisk płynęła aprobata. Zarówno przewodniczący związku pracodawców Rainer Dulger, jak i Niemiecki Związek Socjalny przyjęli propozycję Scholza z zadowoleniem. Dulger domagał się „zdynamizowania" wieku emerytalnego i powiązania go ze wzrostem średniej długości życia. Przewodnicząca Niemieckiego Stowarzyszenia Społecznego, Michaela Engelmeier, zaproponowała na przykład przekwalifikowanie i lepsze warunki pracy, aby pracownicy mogli faktycznie pracować do standardowego wieku emerytalnego.

Poprawa kultury pracy w firmach"

Spośród partii reprezentowanych w Bundestagu SPD, FDP i AfD zgodziły się zasadniczo z kanclerzem, ale dodały do swoich wypowiedzi różne akcenty. Wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej SPD Dagmar Schmidt podkreśliła, że jej ugrupowanie „nie chce nikomu odmówić zasłużonej emerytury" i „nie chce prowadzić kolejnej dyskusji o podniesieniu wieku emerytalnego, ani zwiększać presji poprzez wyższe potrącenia". Aby więcej osób „rzeczywiście w ogóle dożyło wieku emerytalnego", takie kwestie jak profilaktyka zdrowotna i rehabilitacja „muszą zyskać znacznie większe znaczenie w świecie pracy".

Zdaniem rzecznika ds. polityki społecznej grupy parlamentarnej FDP, Pascala Kobera, chodzi przede wszystkim o partnerów społecznych. Pracodawcy i związki zawodowe musiałyby przedstawić pracownikom oferty „w jaki sposób uczynić życie zawodowe w ostatnich latach przed emeryturą bardziej atrakcyjnym finansowo, ale także poprzez zmniejszenie obciążenia pracą i elastyczne modele pracy w niepełnym wymiarze godzin". Ulrike Schielke-Ziesing, rzeczniczka ds. polityki emerytalnej grupy parlamentarnej AfD, z zadowoleniem przyjęła inicjatywę kanclerza, ale skrytykowała, że będzie jej przeciwdziałać zniesienie od stycznia 2023 r. dodatkowych limitów dochodów dla wcześniejszych emerytów, o czym zdecydowały grupy parlamentarne CDU/CSU i SPD.

Z kolei rzecznik Zielonych ds. polityki społecznej Frank Bsirske podkreślił, że zniesienie limitów dochodów uzupełniających, o których zdecydowała koalicja „zwiększa motywacje do kontynuowania pracy podczas otrzymywania emerytury". Ważne jest również „aby jakość pracy i kultura pracy w firmach, przedsiębiorstwach i administracji uległy poprawie, aby pracownicy mogli jak najdłużej pracować w zdrowiu, z odpowiednimi kwalifikacjami i motywacją". Grupa parlamentarna CDU/CSU nie odpowiedziała na pytanie WELT. 

Dział: Czas Pracy

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE