2022-09-15 18:16:14 JPM redakcja1 K

Druga co do wielkości kryptowaluta na świecie właśnie stała się o wiele bardziej ekologiczna

Ethereum, druga najcenniejsza kryptowaluta na świecie, zakończyła ogromną aktualizację oprogramowania, która, jak twierdzą jej zwolennicy, zmniejszy jej ślad węglowy.

Długo oczekiwana modernizacja, znana jako „Fuzja”, zmniejszy zużycie energii przez Ethereum o prawie 99,95%, według Fundacji Ethereum, organizacji non-profit zajmującej się wspieraniem kryptowaluty i powiązanych z nią technologii.

„Fuzja odnosi się do oryginalnego połączenia Ethereum Mainnet z oddzielnym... blockchainem zwanym Beacon Chain”, dodano.

Do tej pory zarówno ethereum, jak i bitcoin działały na mechanizmie zwanym „proof-of-work”, w ramach którego komputery o dużej mocy były wymagane do rozwiązywania złożonych zagadek. Fuzja przenosi ethereum do mechanizmu zwanego „proof-of-stake”, który jest znacznie bardziej energooszczędny.

„Szczęśliwego połączenia” - napisał na Twitterze Vitalik Buterin, 28-letni rosyjsko-kanadyjski programista, który pomógł stworzyć Ethereum. „To wielki moment dla ekosystemu Ethereum. Każdy, kto przyczynił się do fuzji, powinien czuć się dziś bardzo dumny” - dodał.

Współzałożyciel powiedział, że modernizacja „zmniejszy światowe zużycie energii elektrycznej o 0,2%”.

Podczas gdy kryptowaluty odnotowały fenomenalny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat, obserwatorzy twierdzą, że są one straszne dla środowiska. Według Digiconomist, platformy śledzącej zużycie energii kryptograficznej, pojedyncza transakcja Ethereum jest równoważna tygodniowemu zużyciu energii przez przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe.

Na początku tego miesiąca Digiconomist powiedział, że energia zaoszczędzona w wyniku modernizacji „prawdopodobnie będzie równoważna zużyciu energii elektrycznej w kraju takim jak Portugalia”. Może również stać się „ostatnim gwoździem do trumny” dla mechanizmu transakcyjnego bitcoina.

Po obwieszczeniu zmian Ethereum spadło o 0,7%, utrzymując się na poziomie 1 592,78 USD, ale analitycy twierdzą, że aktualizacja może mieć duży wpływ na świat kryptografii w dłuższej perspektywie. Najcenniejsza kryptowaluta na świecie, bitcoin, spadła o prawie 1%, osiągając wartość 20 174 USD, według CoinDesk

„Prace trwały długo, a handlarze nadal zadają pytanie, czy będzie to kolejny katalizator dla kryptowalut, czy próba »sprzedania faktu«” - napisał w czwartek Craig Erlam, starszy analityk rynku w Oanda.

Dział: Biznes

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE