2023-02-03 14:02:53 JPM redakcja1 K

Jak długo najbogatszy człowiek Azji utrzyma się przy władzy w obliczu short- sellerów?

Poważne zarzuty amerykańskiej firmy zajmującej się obstawianiem spadków cen akcji zaszkodziły indyjskiemu potentatowi korporacyjnemu Gautamowi Adani i jego imperium.

  1. Jak długo najbogatszy człowiek Azji utrzyma się przy władzy w obliczu short-sellerów?

Poważne zarzuty amerykańskiej firmy zajmującej się obstawianiem spadków cen akcji zaszkodziły indyjskiemu potentatowi korporacyjnemu Gautamowi Adani i jego imperium. Następuje to w szczególnie ciężkim dla niego momencie. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni handlowych Adani stracił podobno miliardy dolarów. Do tej pory Gautam Adani był znany przede wszystkim ze względu na swój dynamiczny rozwój: Pochodzący ze skromnego środowiska indyjski multimiliarder przeszedł niegdyś drogę od osoby porzucającej studia do trzeciej najbogatszej osoby na świecie. Jeszcze tydzień temu osobista fortuna korporacyjnego potentata wynosiła 120 mld dolarów- wynika z szacunków magazynu „Forbes". Ale ta suma od tego czasu zmalała do około 84 mld dolarów, czyli równowartości 77,4 mld euro. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni Adani stracił szacunkowo 34 mld dolarów. Multimiliarder, którego fortuna w dużej mierze opiera się na posiadanych przez niego udziałach w licznych firmach, wypadł tym samym nawet z pierwszej dziesiątki najbogatszych ludzi świata, jak podaje Bloomberg. To poważna porażka dla Adaniego, który ze swoim imperium, wartym 220 miliardów, jest jednym z najpotężniejszych biznasmenów w swoim kraju i który podobno ma najlepsze relacje z premierem Indii Narendrą Modim.  Jednak nadal najbogatszy człowiek Azji jest w dużej mierze bezsilny wobec ataku amerykańskiego short-sellera Hindenburg Research, który jest inicjatorem niszczenia tej miliardowej wartości. We wtorek akcje holdingów Adani, takich jak Adani Total Gas, nadal spadały- nawet o dziesięć procent.. Oskarżenia są bardzo poważne. Mała nowojorska firma oskarża Adani o „największe oszustwo w historii gospodarki". W przedstawionym niedawno raporcie nowojorska firma z jej założycielem Nathanem Andersonem oskarża Adaniego i jego krewnych m.in. o wykorzystywanie firm typu offshore shell do prowadzenia oszustw księgowych i finansowych na „bezprecedensową skalę".

Short-sellerzy wskazują na „niepewne podstawy finansowe" firmy Adani

Hindenburg Research twierdzi również, że kluczowe na giełdzie spółki Adani są „znacznie zadłużone", co postawiło cały koncern na „niepewnej stopie finansowej". Akcje siedmiu notowanych na giełdzie spółek Adani spadłyby więc o 85 proc. z powodu „niebotycznych wycen". Adani ze swojej strony odrzuca oskarżenia i zarzuca Andersonowi próbę manipulacji rynkowej. Nie zdołał jednak powstrzymać spadku wartości akcji spółek należących do jego konglomeratu, które w ciągu kilku dni straciły ok. 65 mld dolarów. Raport Hindenburga pojawił się w szczególnie ciężkim momencie dla Adani: konglomerat zaoferował inwestorom łącznie 45,5 mln akcji do sprzedaży w ofercie wtórnej do zamknięcia notowań 31 stycznia. Pomimo oskarżeń ze strony short-sellera, indyjskiej grupie faktycznie udało się uplasować kompletny pakiet, a więc akcje warte 2,5 mld dolarów. To, że Adani mimo wszystko walczy, wynika zapewne także z faktu, że jego przeciwnik, choć niewielki, jest dość znaczący w świecie giełdowym. Założona w 2017 roku firma Hindenburg Research jest tzw. short sellerem, a więc specjalizuje się w spekulowaniu na spadek cen określonych akcji. Podejście to, krytykowane jako wyjątkowo surowe, nie jest w świecie finansów pozbawione kontrowersji. Poza spółkami, wielu inwestorów instytucjonalnych jest krytycznie nastawionych do aktywistów zajmujących się tą formą sprzedaży, ponieważ czasami niszczą oni swoimi zakładami duże wartości giełdowe, przy czym oskarżenia te niekoniecznie muszą być prawdziwe. O Hindenburg Research zrobiło się głośno, bo firma rzuciła już na kolana wybitnego przeciwnika: W 2020 r. short-sellerzy ujawnili, że zachwalane wcześniej prototypy ciężarówek elektrycznych start-upu Nikola Motors były- wbrew temu, co twierdzono- wcale nie tak funkcjonalne. W przypadku Adani, nowojorska firma zmierzyła się jednak ze szczególnie silnym przeciwnikiem. Indyjskie imperium korporacyjne jest szeroko rozgałęzione, inwestuje m.in. w surowce, handel i infrastrukturę. Poprzez centralną spółkę holdingową Adani Enterprises grupa kontroluje m.in. operatora sieci gazowej Adani Total Gas, inwestuje w nowe technologie poprzez Adani Green Energy oraz obsługuje sieci energetyczne poprzez Adani Transmission.

Dział: Biznes

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE