2023-09-26 01:08:01 JPM redakcja1 K

Lego rezygnuje z produkcji klocków z butelek pochodzących z recyklingu

Gigant na rynku zabawek Lego zrezygnował z planów produkcji klocków z butelek pochodzących z recyklingu, co jest ciosem dla działań na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Obrazy Getty'ego

W 2021 r. firma ogłosiła, że w terminie dwóch lat, jej celem jest produkcja klocków niezawierających ropy naftowej. 

W poniedziałek firma poinformowała jednak, że zastosowanie nowego materiału nie zmniejszyło emisji dwutlenku węgla. Lego oświadczyło, że pozostaje "w pełni zaangażowane" w produkcję klocków z ekologicznych materiałów. 

Lego produkuje około 4 400 rodzajów klocków. Obecnie wiele z nich produkowanych jest z akrylonitrylo-butadieno-styrenu (ABS), czyli tworzywa sztucznego wytwarzanego z ropy naftowej. 

Posunięcie to, o którym po raz pierwszy doniósł Financial Times, będzie postrzegane jako wpadka po głośnych działaniach Lego mających na celu poprawę jej proekologicznych standardów. 

Podobnie jak wiele innych firm, Lego bada alternatywne materiały dla plastiku, ponieważ dla klientów coraz ważniejszy staje się aspekt ekologiczny. Jednym z wyzwań było znalezienie materiału, który byłby na tyle trwały, by przetrwać pokolenia. 

W 2021 r. firma poinformowała, że opracowała prototypowe klocki wykonane z butelek z politereftalanu etylenu (PET) z dodatkiem innych chemikaliów. Liczono, że materiał ten będzie alternatywą dla cegieł na bazie ropy naftowej. Lego ujawniło jednak, że po ponad dwóch latach badań okazało się, że wykorzystanie przetworzonego PET nie zmniejszyło emisji dwutlenku węgla. 

Powodem tego było to, że w procesie produkcji wymagane były dodatkowe procesy, co oznaczało konieczność zużycia większej ilości energii. W rezultacie firma oświadczyła, że "postanowiła nie robić dalszych kroków" w zakresie wytwarzania klocków z tego tworzywa. 

Firma twierdzi, że obecnie testuje i opracowuje nowe rodzaje klocków wykonanych z "szeregu alternatywnych, ekologicznych materiałów". Niels Christiansen, dyrektor generalny Lego, powiedział “FT”, że nie ma "magicznego surowca", który rozwiązałby problemy firmy związane ze środowiskiem naturalnym. 

"Przetestowaliśmy setki różnych tworzyw. Po prostu nie było możliwe znalezienie takiego produktu" - powiedział. 

Rzecznik prasowy firmy powiedział do BBC: "Pozostajemy w pełni zdeterminowani, aby do 2032 roku produkować klocki Lego z ekologicznych materiałów. 

"Inwestujemy ponad 1,2 miliarda dolarów w inicjatywy na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju w ciągu czterech lat do roku 2025 w ramach naszych wysiłków na rzecz przejścia na bardziej przyjazne dla środowiska materiały i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 37% do roku 2032 r.'' 

Dział: Firma

Autor:
Noor Nanji | Tłumaczenie: Kornelia Poddębniak

Żródło:
https://www.bbc.com/news/business-66910573

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE