2022-08-27 16:46:22 JPM redakcja1 K

Monachium jest droższe niż Londyn Każdy, kto chce kupić nieruchomość w stolicy Bawarii, musi wyłożyć teraz większą sumę.

Z pewnego badania wynika, że tylko w jednym mieście w Europie jest jeszcze drożej niż w Monachium. Nieco lepiej w porównaniu europejskim wypadają lokatorzy w innych, dużych miastach niemieckich. Czynsze ...

Z pewnego badania wynika, że tylko w jednym mieście w Europie jest jeszcze drożej niż w Monachium. Nieco lepiej w porównaniu europejskim wypadają lokatorzy w innych, dużych miastach niemieckich. Czynsze i ceny nieruchomości w Niemczech będą w przyszłym roku nadal rosły, ocenia firma doradcza Deloitte. Monachium jest obecnie dla kupujących drugim najdroższym miastem w Europie, po Paryżu i przed Londynem. Według firmy Deloitte, „nowa aktywność budowlana w Niemczech nadal jest raczej poniżej średniej w porównaniu europejskim”. W opublikowanym w piątek badaniu branżowym eksperci porównali dane z 68 wybranych dużych miast w 23 krajach europejskich. Lider rynku nieruchomości Michael Müller powiedział, że ceny usług budowlanych wzrosły w całej Europie. Zakłócone łańcuchy dostaw i niedobór materiałów budowlanych zwiększyły ryzyko związane z planowaniem i realizacją projektów budowlanych. Braki kadrowe i ogólna inflacja dodatkowo napędzały wyższe ceny w budownictwie. Rosnące stopy procentowe mogą jednakże spowolnić popyt i wzrost cen.

Według Deloitte, nabywcy nowego mieszkania w Monachium musieli w ubiegłym roku zapłacić średnio 10 500 euro za metr kwadratowy. Jedynie Paryż był droższy od Monachium o 13 462 euro. Znacznie niższe ceny były w tamtym roku w Londynie, Oslo i Frankfurcie i wynosiły około 8400 euro. Kupno mieszkania w Amsterdamie musieli zapłacić za metr kwadratowy 7600 euro a w Kopenhadze 7300 euro. Według Deloitte w Hamburgu nabywcy płacili 6900 euro za metr kwadratowy, a w Berlinie 6500 euro. Natomiast korzystnie cenowo wypadły bułgarskie miasta Warna i Burgas nad Morzem Czarnym: tam nowe mieszkania można było kupić średnio za około 900 euro za metr kwadratowy.

Najdroższy czynsz płaci się w Paryżu. Pod względem miesięcznych czynszów Paryż był również najdroższy ze średnią 29,10 euro za metr kwadratowy, za nim stoją takie miasta jak Oslo, Londyn czy Amsterdam. Monachium zajęło dziesiąte miejsce z kwotą 18,90 euro. Deloitte obliczył średni czynsz za metr kwadratowy na poziomie 15,90 euro dla Frankfurtu, 14,30 euro dla Berlina i 13,60 euro dla Hamburga.

W wielu krajach europejskich masowe przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy dało się odczuć na rynku mieszkaniowym, najsilniej w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. „W drugim kwartale 2022 r. na rynkach najmu odpowiednio spadła podaż, ponieważ wiele mieszkań oferowanych na wynajem jest wykorzystywanych do zakwaterowania rodzin uchodźców z Ukrainy” - czytamy w badaniu.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE