2022-08-29 18:04:48 JPM redakcja1 K

Niemcy i Francuzi zapłacą 10 razy więcej za prąd. Ceny gazu przebiły sufit

W Niemczech i Francji ceny energii elektrycznej z dostawą za rok wzrosły w czwartek w dwucyfrowym tempie. To ceny, które decydują o kosztach przedsiębiorcówTo konsekwencja braku gazu...

  • W Niemczech i Francji ceny energii elektrycznej z dostawą za rok wzrosły w czwartek w dwucyfrowym tempie. To ceny, które decydują o kosztach przedsiębiorców
  • To konsekwencja braku gazu z Rosji. Za kontrakty wrześniowe na megawatogodzinę gazu w Europie trzeba płacić już ponad 300 euro
  • We Francji i Niemczech gaz jest odpowiedzialny za jedną siódmą produkowanego prądu. W Polsce jest niewiele lepiej
  • Jednak polskie ceny prądu są o połowę niższe od francuskich i niemieckich. Powodem mogą być własne złoża gazu

My płaczemy z powodu cen węgla, a ceny gazu opłakują teraz na zachód od Polski. W środę kontrakty europejskiego gazu z dostawą na wrzesień przebiły po raz pierwszy w historii poziom 300 euro za megawatogodzinę. Ceny energii w Niemczech na przyszły rok wzrosły o 13 proc., a we Francji o 12 proc. Brak gazu z Rosji uderza w tamtejszą energetykę, ale i dla polskiej energetyki ma niewiele mniejsze znaczenie.

Za megawatogodzinę energii elektrycznej w Niemczech z dostawą na przyszły rok trzeba już płacić 725 euro, czyli o 13 proc. więcej w porównaniu z środą – podaje Bloomberg. Analogiczny wzrost cen we Francji wyniósł 12 proc. do 880 euro i to około dziesięciokrotnie więcej niż rok temu. W dużej mierze po takich cenach będą energię kupować w przyszłym roku przedsiębiorstwa, co przełoży się na oferowane ceny ich produktów i usług, a więc i inflację.

Ceny prądu z dostawą za rok we Francji

Ceny prądu z dostawą za rok we Francji | Yahoo Finance

Astronomiczny wzrost jest napędzany przez mniejsze dostawy gazu z Rosji. A to z kolei podnosi cenę gazu, zasilającego elektrownie na kontynencie. W czwartek, 25 sierpnia, gaz z dostawą we wrześniu drożeje w Europie (kontrakty holenderskie) o ponad 6 proc. do 310 euro za megawatogodzinę. Jeszcze nigdy w historii nie był tak drogi i ani razu nie przebił dotąd 300 euro.

Notowania kontraktów europejskich na gaz z dostawą we wrześniu

Notowania kontraktów europejskich na gaz z dostawą we wrześniu | ICE

A dostawy będą ograniczone jeszcze bardziej, bo Rosja zapowiedziała, że od 31 sierpnia tymczasowo odetnie przepływy przez rurociąg Nord Stream 1, wywołując obawy, że nie będą wznowione – pisze Bloomberg.

Co ósma megawatogodzina z gazu

Jak wynika z danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych w środę w Niemczech z gazu wyprodukowano aż 14,1 proc. energii elektrycznej. Bez tego trzeba by zrobić poważne cięcia w zużyciu prądu. OZE dało 34,7 proc., elektrownie na węgiel kamienny 15,8 proc., a na węgiel brunatny – 20,6 proc. Zamykana energetyka nuklearna wygenerowała 6,7 proc. prądu. Z biomasy powstało 7,7 proc.

Zobacz też: URE zatwierdził wzrost taryf. Co z ceną gazu?

W przypadku Francji w środę z gazu było 13,6 proc. energii elektrycznej, z OZE 35,1 proc., z węgla brunatnego 16,2 proc., z węgla kamiennego 12,8 proc., a z elektrowni atomowych zaledwie 15,7 proc. Biomasa dała 6,2 proc.

Dla porównania, w Polsce elektrownie gazowe mają tylko niewiele mniejszy udział. W środę dały aż 12,9 proc. prądu. A cena najdroższego elementu w systemie niezbędnego do zapewnienia działania systemu decyduje o cenie prądu.

Polski prąd o połowę tańszy niż francuski

Ceny prądu w Europie jednak znacząco się różnią. Polskie ceny dnia następnego są w czwartek o niemal połowę niższe niż we Francji i wynoszą 352,39 euro za MWh. We Francji przekraczają 700 euro, a w Niemczech to 699 euro. Poszły tam w górę o 100 euro w ciągu jednego dnia. Wszystko przez ceny gazu. Polskie ceny prądu dnia następnego poszły w górę o "tylko" 32 euro w porównaniu ze środą. Najwyraźniej ten gaz dla nas tak szybko nie drożeje dzięki własnym źródłom.

Na dzień przed tym, jak brytyjski organ regulacyjny ma ogłosić podwyżkę rachunków dla gospodarstw domowych do poziomu około trzykrotnego w stosunku do zeszłej zimy, na europejskich przywódców rośnie presja, aby złagodzić dolegliwości, z jakimi mierzą się ich obywatele.

Autor:
Redakcja

Żródło:
PressGlobal.pl

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE