2023-01-10 15:49:21 JPM redakcja1 K

„Nieodpowiedzialna ingerencja w prawo podatkowe"

Szef związku podatników, Florian Köbler, oskarża rząd federalny o nadużywanie prawa „dla krótkoterminowych celów redystrybucji". Nie należy się dziwić, „jeśli w ogóle spadnie gotowość do płacenia podatków"

Szef niemieckiego Związku Podatkowego ostro krytykuje politykę podatkową rządu federalnego w związku z pakietami ulg. „Przeraża nieodpowiedzialny sposób, w jaki politycy ingerują w prawo podatkowe, tylko dlatego, że nie wiedzą, jak inaczej osiągnąć równowagę społeczną, której chcą w ramach pomocy państwa"- powiedział Florian Köbler w wywiadzie dla WELT AM SONNTAG.

Jego zdaniem opodatkowanie tzw hamulca cen gazu jest niezgodne z konstytucją. „Z ograniczenia cen gazu nie ma w ogóle przychodów, konsumenci jedynie płacą mniej za gaz- ale i tak powinni zapłacić od niego podatek"- powiedział. Szczególnie Federalne Ministerstwo Gospodarki beztrosko rozwija pomysły podatkowe, które nie pasują do systematyki prawa podatkowego.

Köbler odrzucił też propozycję Rady Ekspertów Gospodarczych rządu niemieckiego dotyczącą podwyższenia górnej stawki podatkowej. „Ci, którzy nadużywają prawa podatkowego dla celów krótkoterminowej redystrybucji, nie powinni być zaskoczeni, jeśli skłonność do płacenia podatków w ogóle zmaleje".

W związku z przewidywanym brakiem wykwalifikowanych pracowników w administracji podatkowej, Köbler wezwał do uproszczenia przepisów. „Zakładam, że do 2030 r. około 40 tys. z obecnych 120 tys. stanowisk trzeba będzie obsadzić ze względu na wiek. Skąd mają pochodzić ci ludzie, jest dla mnie zagadką“- powiedział Köbler. 
Dlatego nie da się uniknąć sytuacji, w której więcej oświadczeń podatkowych będzie składanych komputerowo. „Aby to osiągnąć, musimy nie tylko zainwestować dużo więcej pieniędzy w cyfryzację i sztuczną inteligencję, potrzebujemy także prostszego prawa podatkowego"- powiedział.

Köbler opowiadał się np. za znacznym zwiększeniem kwot ryczałtowych na wydatki związane z dochodami oraz ryczałtu dla oszczędzających. Wyeliminowałoby to konieczność składania czasochłonnych, szczegółowych deklaracji podatkowych. „Powinniśmy dojść do punktu, w którym normalni pracownicy w zasadzie nie muszą już składać deklaracji podatkowych"- powiedział Köbler.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE