2023-01-10 15:24:59 JPM redakcja1 K

Oto jak zmieniają się ceny paliw na początku roku

Tuż przed świętami ceny benzyny są na niskim poziomie, ale diesel pozostaje drogi. Na przełomie roku widać ruch na rynku paliw. Rosną różnice regionalne między Wschodem a Zachodem - a do tego dochodzi problem braku rosyjskiej ropy

Każdy, kto planuje wyjazd w czasie świąt Bożego Narodzenia, lepiej niech nie czeka z tankowaniem do dni świątecznych. Po tygodniach spadku, ceny na stacjach benzynowych znowu zaczynają lekko rosnąć. Niemieckie Stowarzyszenie Samochodowe ADAC informuje o tym trendzie w swoim aktualnym cotygodniowym zestawieniu. Średnia cena dzienna wyniosła 1,66 euro. Było to o niecały cent więcej niż tydzień wcześniej.

W przypadku oleju napędowego wzrost jest jeszcze bardziej wyraźny i wynosi trzy centy, do 1,80 euro za litr. Zanim to nastąpiło, trend cenowy dla benzyny był spadkowy przez pięć tygodni, a dla oleju napędowego nawet przez osiem tygodni.

Eksperci z ADAC różnie oceniają sytuację, w zależności od tego, którego paliwa dotyczy problem. „W przypadku benzyny od tygodni mamy do czynienia z normalizacją cen." - mówi ekspert ADAC Andreas Hölzel. 

Proces ten „nie jest jeszcze zakończony". Oznacza to, że wzrost cen ropy naftowej wpływa również na produkt benzynowy, a tym samym na ceny na stacjach benzynowych.

Obecnie za baryłkę ropy naftowej płaci się około 83 dolarów (78 euro). W listopadzie udało się osiągnąć granicę 100 dolarów. Obecnie benzyna w Niemczech kosztuje prawie tyle samo- lub tak samo mało- jak w najtańszym dotychczas dniu 2022 roku: 7 stycznia cena super benzyny E5 wynosiła 1,64 euro za litr.

Cena oleju napędowego nadal powyżej ceny benzyny

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku oleju napędowego. Olej napędowy jest w Niemczech opodatkowany o około 20 centów niżej niż benzyna i dlatego przez wiele lat był znacznie tańszą opcją na stacjach benzynowych.

Zwiększony popyt, na przykład ze strony ruchu samochodów ciężarowych i firm przewozowych, a także zapotrzebowanie na olej opałowy, odwróciły tę relację cenową. Ponadto, z powodu braku gazu, olej napędowy jest coraz częściej ponownie wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej.

Pomimo korzyści podatkowych, cena oleju napędowego jest nadal o około dziesięć groszy wyższa niż cena benzyny. „Od normalizacji cen oleju napędowego dzielą nas jeszcze mile" - mówi ekspert ADAC. Dla porównania: w najtańszym jak dotąd dniu sprzedaży w roku, 4 stycznia, olej napędowy kosztował 1,56 euro za litr.

Na początek 2023 roku ADAC nie spodziewa się „żadnych dramatycznych zmian" w sytuacji cenowej na stacjach benzynowych. Ceny oleju napędowego mają spadać w trakcie wiosny, gdy tylko skończy się sezon zimowy z zapotrzebowaniem na olej opałowy.

Ceny paliw w krajach sąsiednich

Natomiast ci, którzy mieszkają w regionach przygranicznych na zachodzie lub wschodzie Niemiec i od czasu do czasu tankują w sąsiednich krajach, mogą przygotować się na zmiany cen na stacjach benzynowych. Na przykład luksemburskie ministerstwo energii ogłosiło właśnie nowe ceny maksymalne na stacjach benzynowych- w tym kraju rząd ustala górne limity.

Olej napędowy kosztuje teraz w sąsiednim kraju 1,60 euro za litr, o cztery centy mniej niż wcześniej. Cena benzyny super klasy 95 pozostaje na razie bez zmian i wynosi 1,45 euro za litr. Poziom cen w krajach sąsiednich często wpływa na taryfy na stacjach benzynowych w sąsiednich regionach.

Inaczej sytuacja wygląda na wschodzie kraju, bo w sąsiedniej Polsce tankowanie benzyny w nowym roku znacznie zdrożeje. 1 stycznia 2023 roku polski rząd ponownie podniesie VAT na paliwo do 23 procent- informuje portal podatkowy.

Oznacza to, że obecna, obniżona stawka VAT w wysokości ośmiu procent za granicą kraju będzie obowiązywała tylko do końca roku. Podwyżka stawek VAT ma spowodować wzrost cen na stacjach benzynowych o 20-25 groszy. Obecnie ceny paliw w Polsce są od 25 do 35 groszy tańsze niż w Niemczech.

Latem ubiegłego roku sąsiedni kraj podjął decyzję i wprowadził obniżkę podatków z powodu gwałtownego wzrostu cen benzyny i oleju napędowego. Teraz zbliża się jego koniec.

Powodem tego są przepisy podatkowe Unii Europejskiej. Takie obniżone stawki podatkowe są sprzeczne z dyrektywą UE w sprawie systemu VAT. Dyrektywa ma zapewnić uczciwą konkurencję na rynku wewnętrznym UE.

Brak dostaw ropy z Rosji

Kolejna okoliczność może spowodować regionalne różnice w cenach na stacjach benzynowych w najbliższych miesiącach. Na przykład rafineria w Schwedt w Brandenburgii będzie musiała od wiosny przyszłego roku pracować bez dostaw ropy z Rosji i przestawić się na innych dostawców.

Wprawdzie podaż stacji benzynowych w regionie jest uznawana za bezpieczną. Ale logistyka prawdopodobnie zdrożeje, gdy benzyna i olej napędowy będą dostarczane z innych części kraju. To z kolei prawdopodobnie będzie miało wpływ na ceny na stacjach.

Ogólna zasada dotycząca tankowania w Niemczech mówi, że kierowcy najlepiej jest podjechać na stację benzynową wieczorem między godziną 18 a 19 lub potem ponownie między 20 a 22. W porównaniu z godzinami porannymi mogą zaoszczędzić nawet dwanaście groszy na litrze. Dotyczy to samochodów z obydwoma silnikami, diesla i benzyny.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE