2022-08-30 21:00:19 JPM redakcja1 K

Potrzeba płynności finansowania. Firmy proszą o więcej kredytów

Przede wszystkim banki zagraniczne i państwowe znacznie zwiększyły udzielanie kredytów w realnej gospodarce. Wynika to z faktu, że większe przedsiębiorstwa szukają długoterminowego finansowania....

Przede wszystkim banki zagraniczne i państwowe znacznie zwiększyły udzielanie kredytów w realnej gospodarce. Wynika to z faktu, że większe przedsiębiorstwa szukają długoterminowego finansowania.

Firmy w Niemczech potrzebują płynności finansowania. Liczba osób, które prowadzą aktualnie negocjacje kredytowe z bankami wzrosła w drugim kwartale o 23 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z raportu kwartalnego Związku + Banków Niemieckich. Przede wszystkim wzrósł popyt na kredyty krótkoterminowe, które zapewniałyby finansowanie rosnących cen energii i surowców, a także zaspokoiły potrzebę zwiększenia zapasów. W tym przypadku wolumen kredytów wzrósł o 6,1 procent – przekazał Związek Banków przywołując dane Niemieckiego Banku Federalnego.

Ale również szczególnie większe firmy poszukują kredytów średnio- i długoterminowych. Według Związku Banków wolumen kredytów średnioterminowych wzrósł o 3,15 procent, a długoterminowych o 1,33 procent. Na tym trendzie najbardziej zyskują oddziały banków zagranicznych, banki zagraniczne, duże banki oraz banki państwowe. Według danych Niemieckiego Banku Federalnego banki udzieliły w drugim kwartale kredyty wysokości 317,5 miliardów euro dla gospodarki realnej, czyli krajowym przedsiębiorstwom oraz osobom samozatrudnionym. To o 9,9 procenta więcej niż w poprzednim roku. Bankom krajowym, których wolumen kredytowy w tym obszarze wyniósł 124 miliardy euro, udało się go zwiększyć o 14,8 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Ze względu na spowolnienie koniunkturalne banki i przedsiębiorstwa oczekują spadku popytu na kredyty w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Banki również lekko zwiększają standardy udzielania kredytów.

Autor:
ARCHIBALD PREUSCHAT | Tłumaczenie: Jan Popek

Żródło:
https://www.faz.net/aktuell/finanzen/nachfrage-von-firmen-nach-krediten-steigt-18269129.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE