2022-08-26 12:26:02 JPM redakcja1 K

Produkcja gazu ziemnego w Izraelu wzrosła o 22% w związku z planami zwiększenia eksportu do Europy

Produkcja gazu ziemnego w Izraelu wzrosła o 22% w pierwszej połowie roku, jak wynika z danych Bloomberga. Zarobki kraju z gazu, minerałów i opłat wzrosły o 50%, z czego większo...

  • Produkcja gazu ziemnego w Izraelu wzrosła o 22% w pierwszej połowie roku, jak wynika z danych Bloomberga. 
  • Zarobki kraju z gazu, minerałów i opłat wzrosły o 50%, z czego większość pochodzi z eksportu gazu.
  • Europa szuka alternatywy dla rosyjskiego gazu, ponieważ Moskwa ograniczyła dostawy.

Produkcja gazu ziemnego w Izraelu wzrosła w pierwszej połowie 2022 roku w związku z planami zwiększenia eksportu do Europy, która stoi w obliczu pogarszającego się kryzysu energetycznego.

Do czerwca produkcja wyniosła 10,85 mld metrów sześciennych w ciągu roku, o 22% więcej, jak przekazała minister energii Karine Elharrar. Minister dodała, że produkcja będzie wzrastać. Eksport do sąsiadujących państw Izraela wzrósł o 35% do 4,59 mld metrów sześciennych, a zarobki z gazu, minerałów i opłat wzrosły o 50% do około 253 mln dolarów.

Przyczyną wzrostu w wydobyciu jest to, że Izrael chce zwiększyć eksport. W czerwcu, Izrael, Egipt i Unia Europejska podpisały trójstronną umowę o zwiększeniu dostaw gazu ziemnego z Izraela na kontynent.

Izrael wyśle gaz do Egiptu, a stamtąd zostanie on przekierowany do Europy, która gromadzi jego zapasy przed zimą.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą coraz częściej sięgać po inne źródła zaopatrzenia, ponieważ Rosja ograniczyła dostawy gazu ziemnego do Europy. Spadek dostaw przyczynił się do gwałtownego wzrostu cen. Niderlandzkie kontrakty terminowe na gaz TFF, benchmarkowa cena gazu w Europie, wzrosły o 220% od początku czerwca. 

Tymczasem Reuters poinformował w środę, że Norwegia wyprzedziła Rosję jako największy dostawca gazu ziemnego w Europie. Produkcja gazu w tym kraju ma wzrosnąć o 8% w 2022 roku, co oznaczałoby nowy rekord dla skandynawskiego kraju. 

„Spodziewam się, że możemy utrzymać obecny poziom produkcji do 2030 roku”, powiedział minister energii Norwegii.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE