2022-10-07 21:49:09 JPM redakcja1 K

Sfałszowane zaświadczenie o szczepieniu jako ważny powód do wypowiedzenia umowy

Krajowy Sąd Pracy w Düsseldorfie w dwóch orzeczeniach stwierdza wyraźnie, że sfałszowane zaświadczenie o szczepieniu może prowadzić do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę. Tym samym pojawia się kwestia zasadnicza, nawet gdy wypowiedzenie nie było skuteczne w konkretnych przypadkach.

W przypadku pracowników, którzy sfałszują swój certyfikat o szczepieniu, umowa z nimi może zostać rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wyjaśnił to Okręgowy Sąd Pracy w Düsseldorfie w postanowieniu dowodowym oraz w wyroku (wyrok lub też postanowienie z 04.10.2022, numer akt 8 Sa 326/22/ lub też 3 Sa 374/22).


W jednym przypadku pracownik przedłożył swojemu pracodawcy unijny cyfrowy certyfikat szczepień. Również w jego certyfikacie szczepień było odnotowane odpowiednie szczepienie przeciwko Covidowi, które rzekomo zostały przeprowadzone w gabinecie lekarki z Berlina.

W obu terminach podanych w certyfikacie, pracownik był jednak niezdolny do pracy. Przeciwko berlińskiej lekarce toczy się oprócz tego postępowanie karne w związku z podejrzeniem o nielegalny handel sfałszowanymi zaświadczeniami szczepień. Dlatego też pracodawca skonfrontował swojego pracownika w obecności rady zakładowej z zarzutem, że przedstawił on sfałszowane świadectwo szczepień. Następnie zwolnił mężczyznę – po konsultacji z radą zakładową – ze skutkiem natychmiastowym lub ewentualnie z uzgodnieniem terminu.

Sąd Pracy w Duisburgu uwzględnił w pierwszej instancji powództwo o ochronę przed wypowiedzeniem pracownika. Przedłożenie sfałszowanego zaświadczenia o szczepieniu stanowiło ważny powód w rozumieniu § 626 ust. 1 Niemieckiego kodeksu cywilnego do rozwiązywania stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym. Na podstawie przeprowadzonego postępowania dowodowego sąd uznał, że pracodawca nie wykazał, że przedłożone zaświadczenie o szczepieniu zostało sfałszowane. Nie zostały też spełnione warunki dla zwolnienia z powodu podejrzenia, ze względu na to, że rada zakładowa nie została wysłuchana w tej sprawie, podał Sąd Pracy.

Krajowy Sąd Pracy potwierdził wyraźnie w swoim orzeczeniu w kwestii zasadniczej, że sfałszowane karty szczepień może uzasadniać nadzwyczajne zwolnienie z pracy. W tym przypadku trzeba było jednak jeszcze wyjaśnić, czy dowód szczepienia rzeczywiście był sfałszowany.

Również w innym przypadku Krajowy Sąd Pracy wyraził, że uznaje sfałszowane zaświadczenia o szczepieniu za ważny powód rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Nadzwyczajne zwolnienie nie powiodło się jednak w tym postępowaniu ze względu na zważenie interesów. Pracownik był związany z firmą już od 19 lat. Ponadto od razu przyznał się do fałszerstwa, i trzeba było zarzucić pracodawcy naruszenie ustawy o zapobieganiu chorobom zakaźnym. Zwyczajne wypowiedzenie nie powiodło się później z przyczyn formalnych.
 

Autor:
cp/LTO-Redaktion | Tłumaczenie: Natalia Maciejewska

Żródło:
Foto:Ralf Geithe/stock.adobe.com | https://www.lto.de/recht/nachrichten/n/lag-duesseldorf-3sa37422-faelschung-impfausweise-wichtiger-grund-fuer-fristlose-kuendigung/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE