2023-01-02 17:26:08 JPM redakcja1 K

Większa wartość netto od brutto - o tyle więcej można zarobić w 2023 r.

Dla podatników w 2023 roku będzie zdecydowanie więcej netto od brutto w wynagrodzeniach. Wynika to nie tylko z rekompensaty inflacji w podatku dochodowym. Single, samotni rodzice, rodziny- ekonomiści IW wyliczyli dla WELT, kto i ile skorzysta

Mimo nieustających obaw o inflację, rok 2023 przynosie także dobre wiadomości: w ujęciu nominalnym pracownicy będą mieli większy dochód netto. Wynika to głównie z wyrównania tzw. zimnej progresji w podatku dochodowym. Ale nie tylko. Również inne zmiany będą miały pozytywny wpływ na wynagrodzenia. Dla wszystkich domostw nowy rok przyniesie znacznie wyższą kwotę netto. Single mogą liczyć na ulgę do 1007 euro w całym 2023 roku w porównaniu z 2022 rokiem; samotni rodzice odnotują wzrost do 1134 euro. Rodziny z dwójką dzieci będą miały na koniec roku na swoim koncie nawet do 2217 euro ekstra. Wskazują na to obliczenia Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW) dla WELT. Eksperci podatkowi instytutu badawczego bliskiego pracodawcom przyjrzeli się skutkom ostatnich zmian w prawie dla pracowników, którzy posiadają ustawowe ubezpieczenie zdrowotne.

Wyższa podstawowa kwota wolna od podatku oraz przesunięte wskaźniki w skali podatkowej na 2023 r. dają taki sam efekt, jak wprowadzona po raz pierwszy możliwość pełnego odliczenia składek emerytalnych, wyższa ulga z tytułu ryczałtu pracowniczego oraz korekta wysokości ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci. Do tego dochodzi podwyższony zasiłek i dodatek na dziecko. Inne korzyści, takie jak ograniczenie cen gazu i energii elektrycznej, nie zostały uwzględnione w poniższych obliczeniach. Te mają być jeszcze dodane. Spora część przyszłorocznego budżetu zostanie przeznaczona na wyrównanie tzw. zimnej progresji. W czasach inflacji pracownik musi zapłacić tyle samo podatku co wcześniej, choć ma mniejszą siłę nabywczą, czyli jego realny dochód maleje.

Zimny progres to pełzająca podwyżka podatków

W przypadku wzrostu wynagrodzeń, który wyrównuje przynajmniej część inflacji, pracownik wkracza na wyższą stawkę podatkową, co oznacza, że płaci wyższe podatki niż dotychczas. Ma on do dyspozycji nie tylko mniej pieniędzy w ujęciu realnym, ale także w ujęciu nominalnym. Jest to w zasadzie stopniowa podwyżka podatków. Malejąca zdolność nabywcza ma być w dużej mierze rekompensowana przez dostosowanie skali podatkowej. Tym samym podstawowa ulga wolna od podatku wzrośnie w 2023 roku z 10 347 euro do 10 908 euro dla wszystkich podatników. Najwyższa stawka podatkowa w wysokości 42 procent zacznie obowiązywać w przyszłym roku od dochodu 62 810 euro. Do tej pory próg ten wynosił 58 597 euro.


Są też nowe, wyższe poziomy odniesienia dla dopłat solidarnościowych. W przyszłości tzw. strefa łagodząca będzie się zaczynać od dochodu podlegającego opodatkowaniu w wysokości 66 915 euro, a pełne 5,5 proc. od naliczanego podatku dochodowego będzie obowiązywać dopiero od 104 010 euro. Dodatkowo od 1 stycznia będzie obowiązywał jednolity miesięczny dodatek w wysokości 250 euro na każde dziecko. Wcześniej na pierwsze i drugie dziecko obowiązywło po 219 euro miesięcznie, na trzecie 225 euro, a na każde kolejne 250 euro. Ulga na dziecko na jednego rodzica wzrośnie z 2810 euro do 3012 euro od 2023 roku.

Ponadto podatnicy będą mogli w pełni odliczyć składki emerytalne już w 2023 roku - pierwotnie planowano to dopiero w 2025 roku. Jest to reakcja rządu federalnego na orzeczenie Federalnego Sądu Skarbowego z maja 2021 r., który dostrzegł ryzyko podwójnego opodatkowania dla przyszłych roczników emerytów.

Od korzystnych efektów podatkowych należy odjąć wyższe progi zarobkowe i wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Na przykład próg dochodów dla ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego wzrośnie z 58 050 euro do 59 850 euro w 2023 roku. Ponadto eksperci IW wyliczyli średni wzrost składki na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne z 1,3 proc. do 1,6 proc.

Single

Daje to teraz różne efekty: w zależności od dochodów i sytuacji rodzinnej. Przykładowo osoba samotna o rocznym dochodzie 30.000 euro brutto musi w nadchodzącym roku zapłacić o 210 euro mniej podatku dochodowego, wpływ na emeryturę wynosi 90 euro rocznie, a wyższe składki społeczne zmniejszają wpływ netto ponownie o 64 euro.

Wynik końcowy to 236 euro więcej netto od brutto za cały rok. Przy dochodzie 66 tys. euro całkowita ulga wynosi 587 euro, przy 84 tys. euro jest to 1007 euro.1007 euro to maksymalna ulga dla singli- wynika z obliczeń przypadków dokonanych przez IW. W przypadku wszystkich tych, którzy zarabiają jeszcze więcej, pozytywny efekt spada. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podatek solidarnościowy jest tu stopniowo wyższy.


Rodzice samotnie wychowujący dzieci

Przykładowe obliczenia wyglądają bardzo podobnie w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Tutaj jednak maksymalna ulga nie jest osiągana przy 84 tys. euro, ale dopiero przy dochodzie brutto 8 tys. euro miesięcznie lub 96 tys. euro rocznie. Jego wysokość to 1134 euro.

W przeciwieństwie do singli wynika to z wyższego zasiłku na dziecko lub ulgi na dziecko.

W efekcie ulga podatkowa w 2023 r. jest dla samotnych rodziców jeszcze wyższa niż dla singli o tych samych dochodach.

Na przykład samotny rodzic z dochodem brutto 30 000 euro będzie miał w przyszłym roku nominalną podwyżkę w wysokości 643 euro, w porównaniu z 236 euro dla osoby samotnej o tym samym dochodzie.

Rodziny

Zestawienie rekompensat za zimną progresję, podwyżki zasiłku na dzieci i pełnego odliczenia składek emerytalnych ma jeszcze bardziej znaczący wpływ na dochód netto rodzin z dwójką dzieci. Wśród rodzin z dwójką dzieci największą ulgę otrzymają te, w których partnerzy oboje pracują i razem osiągają miesięczny dochód brutto od 15 tys. euro do 17 tys. euro - czyli od 180 tys. euro do 204 tys. euro rocznie.

Nawet przy niższych dochodach rodziny efekt netto jest znacznie większy niż w przypadku singli i osób samotnie wychowujących dzieci. Zakładając, że jeden z partnerów wnosi około 2/3, a drugi 1/3 łącznego dochodu brutto gospodarstwa domowego w wysokości 60 000 euro, daje to ulgę w wysokości 1202 euro.

W przykładzie jest to wyliczone z niższych odliczeń z powodu zmienionej stawki podatku dochodowego i wzrostu zasiłku na dzieci w wysokości 1.164 euro, a także 188 euro dzięki pełnej możliwości odliczenia składek emerytalnych. Z kolei wyższe składki na ubezpieczenia społeczne to dodatkowe obciążenie w wysokości 150 euro w 2023 roku.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE