Założyciel TikToka najbogatszym człowiekiem w Chinach
Dzięki ogromnej światowej popularności TikToka współzałożyciel firmy ByteDance, do której należy aplikacja, został najbogatszym Chińczykiem.
Zdjęcie: Getty Images
Według rankingu najbogatszych osób, opracowanego przez Instytut Badawczy Hurun, majątek Zhanga Yiminga jest obecnie wart 49,3 mld dolarów (38 mld funtów) - o 43% więcej niż w 2023 roku. 41-letni Zhang zrezygnował ze stanowiska szefa firmy w 2021 roku, ale według dostępnych informacji nadal posiada około 20% udziałów w spółce.
Mimo że w niektórych krajach istnieją poważne obawy dotyczące powiązań z chińskim rządem, TikTok stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych na świecie. Chociaż obie firmy zapewniają o swojej niezależności od chińskiego rządu, Stany Zjednoczone zamierzają zakazać TikToka w styczniu 2025 roku, jeśli ByteDance go nie sprzeda. Pomimo tej silnej presji ze strony USA, globalny zysk ByteDance wzrósł w zeszłym roku o 60%, co przełożyło się na wzrost osobistego majątku Zhanga Yiminga.
„Zhang Yiming to już osiemnasty nowy lider naszego rankingu w Chinach w ciągu zaledwie 26 lat” – powiedział szef Hurun, Rupert Hoogewerf. „Dla porównania, w USA na pierwszym miejscu były tylko cztery osoby: Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos i Elon Musk. To pokazuje, jak dynamiczna jest chińska gospodarka”.
Zhang nie jest jedynym przedstawicielem potężnego chińskiego sektora technologicznego na tej liście. Pony Ma, szef konglomeratu technologicznego Tencent, zajmuje trzecie miejsce z szacowanym majątkiem osobistym wynoszącym 44,4 mld funtów. Jednak ich fortuny nie wynikają wyłącznie z sukcesów ich firm - ich konkurenci zarobili mniej w roku, w którym chińska gospodarka wyraźnie spowolniła. W rzeczywistości tylko około 30% osób z listy odnotowało wzrost swojego majątku netto - reszta zanotowała spadki.
„Lista najbogatszych Chińczyków Hurun już trzeci rok z rzędu się kurczy, co jest bezprecedensowe. To efekt trudnego roku dla chińskiej gospodarki i rynków giełdowych” – powiedział pan Hoogewerf. „Liczba osób na liście spadła o 12% w ciągu ostatniego roku do niespełna 1100 osób, co stanowi spadek o 25% w porównaniu ze szczytem z 2021 roku". Dodał, że dane wskazują na dobry rok dla producentów smartfonów, takich jak Xiaomi, podczas gdy rynek zielonej energii przeżywał trudności. „Producenci paneli słonecznych, baterii litowych i pojazdów elektrycznych mieli trudny rok z powodu rosnącej konkurencji, która doprowadziła do nadwyżki produkcji, a groźba nałożenia ceł dodatkowo zwiększyła niepewność” – stwierdził. „Majątek producentów paneli słonecznych spadł nawet o 80% w porównaniu ze szczytem z 2021 roku, podczas gdy wartość firm produkujących baterie i pojazdy elektryczne zmniejszyła się odpowiednio o połowę i jedną czwartą”.
Dział: Aktualności
Autor:
Tom Gerken | Tłumaczenie: Mateusz Bujnowski - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/