2023-03-18 17:40:11 JPM redakcja1 K

Administracja Bidena grozi zablokowaniem TikToka, jeśli nie zostanie sprzedany

Ustawodawcy coraz bardziej obawiają się, że chiński rząd może uzyskać dostęp do danych użytkowników z USA.

Angela Lang/CNET

Administracja Bidena zażądała, aby chińska własność TikTok sprzedała swoje udziały w popularnej aplikacji lub spotkała się z możliwym zakazem w USA, potwierdzili w środę przedstawiciele TikTok. Posunięcie to ma miejsce, gdy urzędnicy amerykańscy coraz bardziej wyrażają obawy, że dane od użytkowników w USA mogą zostać przekazane rządowi Chin.

Żądanie sprzedaży TikToka zostało niedawno złożone przez Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, wieloagencyjną federalną grupę zadaniową, która analizuje fuzje, które mogą doprowadzić do tego, że zagraniczna firma kontroluje amerykański biznes, poinformowały źródła The Wall Street Journal, który zgłosił zapotrzebowanie wcześniej środa. Główną obawą wśród urzędników jest to, że chiński rząd mógłby wykorzystać TikTok do dyktowania, jakie treści są, a jakie nie są pokazywane na platformie, aby wpłynąć na popularną opinię publiczną w USA.

TikTok, popularna aplikacja do krótkich form wideo należąca do chińskiej firmy technologicznej ByteDance, jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza wśród nastolatków, konkurując z platformami takimi jak należący do Facebooka Instagram i należący do Google YouTube. Według badania przeprowadzonego w 2022 roku przez Pew Research Center około 67% amerykańskich nastolatków twierdzi, że korzystało z TikTok .

Rosnąca popularność aplikacji tylko zwiększyła obawy ustawodawców i rządu USA o to, jakie dane TikTok gromadzi i udostępnia na temat swoich 100 milionów amerykańskich użytkowników miesięcznie. Na początku tego miesiąca Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów głosowała za przyjęciem projektu ustawy, który zdaniem republikanów Izby Reprezentantów upoważniłby administrację prezydenta Joe Bidena do zakazania TikTok w całym kraju.

W międzyczasie TikTok  spotykał się z amerykańskimi prawodawcami i powiedział im o planie reorganizacji amerykańskiej działalności TikTok o wartości 1,5 miliarda dolarów, donosi The Wall Street Journal w styczniu.

„Jeśli celem jest ochrona bezpieczeństwa narodowego, zbycie nie rozwiązuje problemu: zmiana właściciela nie nałożyłaby żadnych nowych ograniczeń na przepływ danych lub dostęp” – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka TikTok, Hilary McQuaide. 

„Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym jest przejrzysta ochrona danych i systemów użytkowników w Stanach Zjednoczonych, z solidnym monitorowaniem, weryfikacją i weryfikacją przez strony trzecie, które już wdrażamy” – powiedział McQuaide.

TikTok wielokrotnie powtarzał, że nie udostępnia danych chińskiemu rządowi, ale uwagi firmy nie wystarczyły, by uspokoić prawodawców. W listopadzie dyrektor FBI Christopher Wray  powiedział, że aplikacja  może być używana do „kontrolowania gromadzenia danych o milionach użytkowników lub kontrolowania algorytmu rekomendacji, który może być wykorzystany do operacji wywierania wpływu, jeśli tak zdecydują, lub do kontrolowania oprogramowania na milionach urządzeń. "

W grudniu amerykańscy prawodawcy  zablokowali aplikację  na urządzeniach rządowych. Inne kraje – w tym  Kanada , UE i Tajwan – podjęły podobne kroki. Aplikacja została również zakazana na urządzeniach lub sieciach wydanych przez rząd w niektórych stanach, w tym w Wirginii i Georgii , a niektóre uniwersytety w Georgii, Oklahomie i Alabamie podobnie uniemożliwiają dostęp do komputerów i sieci kampusu. 

Obawy o własność i bezpieczeństwo narodowe TikTok nie są nowe. Administracja Trumpa bezskutecznie naciskała na zakazanie platformy mediów społecznościowych w USA, ale wysiłki te zostały ostatecznie zablokowane przez sądy.

Departament Skarbu, który kieruje CFIUS, oraz Biały Dom nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz.


 

Autor:
Stefan Musil | Tłumaczenie: Joanna Gańska

Żródło:
https://www.cnet.com/news/social-media/biden-administration-threatens-to-ban-tiktok-if-its-not-sold/

Dział: Świat

INNE WIADOMOŚĆI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.