2023-05-27 18:07:21 JPM redakcja1 K

Jak wynika z raportu, bariery w handlu żywnością po Brexicie kosztowały brytyjskie gospodarstwa domowe 7 mld funtów

Naukowcy z LSE szacują, że dodatkowe bariery na import żywności z UE podniosły rachunki średnio o 250 funtów.

Kupujący w supermarkecie w Londynie. Naukowcy obliczyli, że koszt żywności w Wielkiej Brytanii wzrósł o 25% od 2019 roku. Fot: Andy Rain/EPA

 

Według naukowców z London School of Economics (LSE), brytyjskie gospodarstwa domowe zapłaciły 7 miliardów funtów od czasu Brexitu, aby pokryć dodatkowe koszty barier handlowych w imporcie żywności z UE.

Najnowszy raport uniwersytetu szacujący wpływ opuszczenia bloku na ceny żywności w Wielkiej Brytanii wykazał, że bariery handlowe konsekwentnie utrudniały import, podnosząc rachunki średnio o 250 funtów.

Naukowcy obliczyli, że koszt żywności w Wielkiej Brytanii wzrósł o 25% od 2019 r., Ale gdyby ograniczenia handlowe po Brexicie nie obowiązywały, wzrost ten wyniósłby tylko 17% - prawie o jedną trzecią mniej.

Zsumowanie wpływu na wszystkie brytyjskie gospodarstwa domowe sugeruje, że w konsekwencji zapłaciły one dodatkowe 6,95 mld funtów.

„Między grudniem 2019 r. a marcem 2023 r. ceny żywności wzrosły o prawie 25 punktów procentowych. Ta analiza sugeruje, że w przypadku braku Brexitu liczba ta byłaby o 8 punktów procentowych (30%) niższa” - stwierdzono w raporcie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał rząd Wielkiej Brytanii do obniżenia barier pozataryfowych w handlu w celu obniżenia inflacji.

W ocenie stanu brytyjskiej gospodarki organ z siedzibą w Waszyngtonie stwierdził, że rząd powinien pracować nad obniżeniem inflacji generowanej przez bariery handlowe z głównymi partnerami handlowymi.

Wielka Brytania ma najwyższą stopę inflacji żywności w uprzemysłowionym świecie, zgodnie z najnowszymi danymi dotyczącymi inflacji.

Według najnowszych danych Office for National Statistics, wskaźnik cen konsumpcyjnych mierzący inflację spadł do 8,7% z 10,1% w marcu, ale inflacja żywności w ciągu ostatniego roku pozostała na wysokim poziomie 19%.

Bariery handlowe Brexitu obejmują dodatkowe formalności związane z walidacją towarów i kontrolami weterynaryjnymi zwierząt gospodarskich.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE