2022-08-25 12:35:14 JPM redakcja1 K

Bomba samochodowa zabija córkę „duchowego przewodnika” po inwazji Putina na Ukrainę

Rosyjskie władze poinformowały w niedzielę, że wszczęły dochodzenie w sprawie morderstwa po tym, jak córka wpływowego, ultranacjonalistycznego filozofa Aleksandra Dugina, została zabita przy użyciu bomby samoc...

Rosyjskie władze poinformowały w niedzielę, że wszczęły dochodzenie w sprawie morderstwa po tym, jak córka wpływowego, ultranacjonalistycznego filozofa Aleksandra Dugina, została zabita przy użyciu bomby samochodowej na przedmieściach Moskwy.

Rosyjski Komitet Śledczy powiedział, że w oparciu o dowody już zebrane z wybuchu uważa, że ktoś zaplanował eksplozję samochodu, która zabiła Dię Duginę. „Biorąc pod uwagę już uzyskane dane, śledczy uważają, że przestępstwo zostało wcześniej zaplanowane i miało charakter uporządkowany” - czytamy w niedzielnym oświadczeniu komisji śledczej.

Dugina zmarła na miejscu po tym, jak „ładunek wybuchowy, prawdopodobnie zainstalowany w Toyocie Land Cruiser, eksplodował podpalając samochód” w sobotę około godziny 21.00 czasu lokalnego, w pobliżu wsi Bolshiye Vyazemy, według służby prasowej Rosyjskiego Komitetu Śledczego, jak poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

W poniedziałek urzędnik organów ścigania przekazał agencji TASS że bomba została zdetonowana zdalnie. „Przypuszczalnie samochód był monitorowany, a jego ruch był kontrolowany” - powiedział agencji prasowej anonimowy urzędnik.

Ojciec Duginy jest rosyjskim pisarzem i ideologiem, któremu przypisuje się bycie architektem lub „duchowym przewodnikiem” rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Uważa się, że ma znaczący wpływ na prezydenta Rosji Władimira Putina i został opisany jako „Mózg Putina” przez magazyn Foreign Affairs.

Zarówno na Dugina, jak i na jego córkę zostały nałożone sankcje przez Stany Zjednoczone. Wielka Brytania nałożyła na Duginę sankcje w lipcu za to, że jest „częstym i głośnym źródłem dezinformacji w odniesieniu do Ukrainy i rosyjskiej inwazji na Ukrainę na różnych platformach internetowych”.

Filmy z eksplozji pokazują płonący pojazd na poboczu drogi i rozbite części samochodowe rozrzucone po okolicy. Jeden niezweryfikowany film wydaje się pokazywać Dugina na miejscu zdarzenia.

Przyjaciel Duginy powiedział TASS, że wierzy, że ojciec Duginy był prawdziwym celem wybuchu - lub być może oboje byli - ponieważ samochód należał do Aleksandra.

„To samochód jej ojca” - powiedział Krasnov TASS. „Dasha (Darya) jeździ innym samochodem, ale dziś prowadziła jego samochód, a Aleksander pojechał osobno” - powiedział TASS Andriej Krasnov, szef ruchu społecznego Russky Gorizont (Rosyjski Horyzont) i osobisty znajomy rodziny Duginy.

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że urządzenie wybuchowe zostało przymocowane pod samochodem „po stronie kierowcy”, zgodnie z TASS w budowie bomby użyto 400g trotylu.

Urzędnik rosyjskiego MSZ zasugerował, że ukraińskie struktury państwowe są odpowiedzialne za eksplozję, czemu ukraińskie władze zaprzeczają.

Rosyjscy śledczy uważają, że w samochodzie podłożono ładunek wybuchowy.

Według śledczych Dugina zmarła na miejscu.

„Jeśli ukraiński udział zostanie potwierdzony... wtedy powinniśmy rozmawiać o polityce terroryzmu państwowego realizowanej przez reżim w Kijowie” – przekazała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharova. „Przez lata nagromadziło się wiele faktów: od politycznych wezwań do przemocy po przywództwo i udział ukraińskich struktur państwowych w zbrodniach” - powiedziała.

Ukraina w niedzielę stanowczo zaprzeczyła jakiemukolwiek udziałowi w wybuchu samochodu. „Ukraina zdecydowanie nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ nie jesteśmy państwem przestępczym, jakim jest Federacja Rosyjska, a tym bardziej nie jesteśmy państwem terrorystycznym” - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Mykhailo Podoliak, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy.

„Płomienie całkowicie go pochłonęły”

Kiedy Dugina „skręciła na autostradę Mozhaiskoye w pobliżu wioski Bolshiye Vyazemi, nastąpiła eksplozja, a samochód natychmiast się zapalił”, powiedział Krasnov agencji TASS. 

„Płomienie całkowicie go pochłonęły. Straciła kontrolę, ponieważ jechała z dużą prędkością i poleciała na przeciwną stronę drogi” - dodał Krasnov, cytowany przez TASS.

W międzyczasie eksperci kryminalistyczni, śledczy i eksperci w dziedzinie inżynierii materiałów wybuchowych sprawdzają miejsce zdarzenia.

Chwilę przed śmiercią Dugina wzięła udział w politycznym festiwalu zorganizowanym przez Euroazjatycki Związek Młodzieży. Grupa, w której jej ojciec odegrał znaczącą rolę, od 2014 roku rekrutuje osoby z doświadczeniem wojskowym do walki w imieniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Organizatorzy festiwalu wezwali uczestników do zachowania nagrań wideo zrobionych podczas wydarzenia, jednocześnie informując rosyjską państwową agencję informacyjną RIA Novosti, że kamery monitoringu na miejscu nie działały.

Według TASS Dugina urodziła się w 1992 roku i studiowała filozofię na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym.

W marcu 2022 r. Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) nałożyło na Duginę sankcje za jej wkład w artykuł na stronie internetowej United World International (UWI), sugerujący, że Ukraina „zginie”, jeśli zostanie przyjęta do NATO. Dugina była redaktorem naczelnym UWI.

W niedawnym wywiadzie dla rosyjskiego kanału informacyjnego 1RNK stwierdziła, że okrucieństwa, które miały miejsce podczas rosyjskiej okupacji ukraińskiego miasta Bucza, były amerykańską propagandą, wybraną ze względu na jej fonologiczne podobieństwo do „rzeźnika”, słowa, które łączy z prezydentem USA Joe Bidenem nazywającym Putina „rzeźnikiem” 29 marca.

Zarówno na Alexandra Dugina, jak i na jego córkę zostały nałożone sankcje przez Stany Zjednoczone.

CNN (link is external)odwiedziło sceny masowych grobów w Bucze, w kwietniu, po wycofaniu się sił rosyjskich, ujawniając światu okropności ich okupacji. Obrazy ciał leżących na ulicach Buczy wywołały międzynarodowe potępienie i śledztwa w sprawie potencjalnych rosyjskich zbrodni wojennych. Wiele zeznań naocznych świadków oraz nagrania łączą zbrodnie z rosyjskimi żołnierzami.

W wywiadzie dla CNN w 2017 roku Dugin zauważył wiele podobieństw między swoimi pomysłami, a pomysłami byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Określił przemówienie inauguracyjne Trumpa takim, jakby sam je napisał.

Powiedział również, że Putin zapewnił inspiracji dla Trumpa, „rodzaj... przykładu, zakwestionowania statusu quo, zakwestionowania konwencjonalnej mądrości, rzucenia wyzwania wszystkim tym totalitarnym zasadom globalistów i ultraliberałów.”

Po śmierci Duginy wiele rosyjskich osobistości medialnych zażądało uderzenia przeciwko ośrodkom „decyzyjnym” na Ukrainie, w tym w stolicy, Kijowie.

Margarita Simonyan, redaktor naczelna wspieranej przez Kreml sieci telewizyjnej RT, powiedziała na swoim kanale, że celem na Ukrainie powinny być: „Centra decyzyjne! Centra decyzyjne!! Centra decyzyjne!!!”

Inna osobowość telewizyjna w Moskwie, Tigran Keosayan, powiedział na swoim kanale, że jest „zmęczony wszystkimi rozmowami”, dodając: „Nie rozumiem, dlaczego wciąż są budynki na ulicy Bankowej w Kijowie”.

Dział: Świat

Autor:
Mohammed Tawfeeq, Josh Pennington, Jonny Hallam, Tara John and Rob Picheta, CNN | Tłumaczenie: Sebastian Furman

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/08/20/europe/darya-dugina-killed-car-explosion-alexander-dugin-russia-intl-hnk/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE