2022-08-25 12:35:53 JPM redakcja1 K

Chiny planują użyć środków wywołujących deszcz w celu ratowania zbiorów

Chiny informują, że będą próbowały chronić swoje zbiory zbóż przed rekordową suszą poprzez użycie środków do wywołania deszczu, a fabryki na południowym zachodzie czekały do niedzieli, aby dowiedzieć s...

Chiny informują, że będą próbowały chronić swoje zbiory zbóż przed rekordową suszą poprzez użycie środków do wywołania deszczu, a fabryki na południowym zachodzie czekały do niedzieli, aby dowiedzieć się, czy zostaną zamknięte na kolejny tydzień przez brak wody do wytwarzania energii wodnej.

Najgorętsze i najsuchsze lato od czasu, gdy 61 lat temu Chiny zaczęły rejestry, doprowadziło do zwiędnięcia upraw i spadku pojemności zbiorników wody do połowy ich normalnego poziomu. Fabryki w prowincji Sichuan zostały zamknięte w zeszłym tygodniu, aby oszczędzić prąd dla mieszkańców, ponieważ wzrosło zapotrzebowanie na klimatyzację, a temperatury sięgały 42 stopni.

Najbliższe 10 dni jest „kluczowym okresem odporności na szkody” dla upraw ryżu w południowej części Chin, powiedział minister rolnictwa Tang Renijan, jak podaje tygodnik „Global Times”.

Władze podejmą nadzwyczajne kroki, aby „zapewnić jesienne zbiory zbóż”, które stanowią 75% rocznych zarobków w Chinach, powiedział w piątek Tang, jak wynika z raportu.

Władze będą „starały się zwiększyć deszcz” poprzez rozproszenie w chmurach środków chemicznych i pryskanie upraw „środkiem zatrzymującym wodę”, aby ograniczyć parowanie, napisało ministerstwo Tanga na stronie. Nie zostały podane szczegóły o miejscu, w którym to się odbędzie.

Zakłócenie jest kolejnym wyzwaniem dla rządzącej Komunistycznej Partii Chin, która próbuje podeprzeć słabnący wzrost gospodarczy przed spotkaniem w październiku lub listopadzie, na którym spodziewa się, że prezydent Xi Jinping będzie próbował zdobyć sobie trzecią 5-letnią kadencję.

Zmniejszone zbiory zbóż w Chinach mogą potencjalnie wpłynąć na cały świat. Zwiększyłoby to popyt na import, zwiększając tym presję na wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych i Europie, która utrzymuje się na wysokim poziomie od wielu dekad.

Dodatkowo w niedzielę tysiące fabryk w prowincji Sichuan, które produkują panele słoneczne, procesory i inne towary przemysłowe, czekały na informację, czy zamknięcie na sześć dni w poprzednim tygodniu zostanie wydłużone. 

Media obiegł dokument, który rzekomo został napisany przez Departament Gospodarczy i Informacyjny Sichuan, i mówił o przedłużeniu zamknięcia do wtorku, ale nie było oficjalnego potwierdzenia.

Telefony do agencji gospodarczej i urzędu prowincji nie zostały odebrane. Kobieta, która odebrała telefon w oddziale Sichuan rządowego przedsiębiorstwa energetycznego State Grid Ltd. powiedziała, że nie dostała żadnego powiadomienia o wydłużeniu zamknięcia. Nie podała swojego nazwiska.

Urzędy Sichuan i sąsiadującej prowincji Hubei mówią, że tysiące hektarów pól uprawnych są spisane na całkowitą stratę, a miliony zostały zniszczone.

Rząd Hubei w sobotę ogłosił stan wyjątkowy związany z suszą i poinformował o udzieleniu pomocy na wypadek katastrofy. Rząd Sichuan przekazał, że 819 000 ludzi stoi w obliczu braku wody pitnej.

Sichuan najbardziej dotknęła susza, ponieważ 80% jego energii pochodzi z zapór hydroelektrycznych. Rząd prowincji informuje, że zbiorniki są w połowie ich normalnego poziomu wody. Wcześniej wzywały producentów do „zostawienia prądu mieszkańcom.”

Biurom i centrom handlowym w Sichuan nakazano wyłączyć światło i klimatyzację. Metro w Chendgu, stolicy prowincji, przekazało, że wyłączyli tysiące świateł na stacjach.

Tymczasem w innych rejonach kraju doszło do śmiertelnych powodzi błyskawicznych.

Powódź w północno-zachodniej prowincji Qinghai zabiła co najmniej 25 osób i zaginęło w niej osiem mieszkańców, podała oficjalna agencja informacyjna Xinhua, w której cytowała lokalne władze.

Osuwiska błotne i wylewające rzeki uderzyły późną porą w czwartek sześć wsi w powiecie Datong w Qinghai, napisano w wiadomościach. Około 1 500 osób zostało zmuszonych do ewakuacji.

Autor:
Associated Press | Tłumaczenie: Aleksandra Stępień

Żródło:
https://www.nbcnews.com/news/world/china-rain-generating-chemicals-cloud-seeding-harvest-hottest-summer-rcna44099

Dział: Świat

INNE WIADOMOŚĆI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.