2022-08-25 12:33:16 JPM redakcja1 K

Korea Północna odrzuciła propozycję pomocy ze strony Południa

Media państwowe KCNA doniosły w piątek, że Korea Północna odrzuciła propozycję pomocy gospodarczej ze strony Korei Południowej w zamian za denuklearyzację. Według Północy, oferta prezydenta Yoona Suk Yeol miała oz...

Media państwowe KCNA doniosły w piątek, że Korea Północna odrzuciła propozycję pomocy gospodarczej ze strony Korei Południowej w zamian za denuklearyzację. Według Północy, oferta prezydenta Yoona Suk Yeol miała oznaczać, że jest „bardzo prosty”.

Wysoka urzędniczka i siostra lidera Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong skrytykowała propozycję Yoona, mającą na celu pomoc północnokoreańskiej gospodarce i polepszeniu poziomu życia mieszkańców, nazywając ją „uwagami godnymi mrzonki”.

Yoon zaproponował podczas swojej przemowy inauguracyjnej w maju (jak sam to nazwał) „zuchwały plan”, zakładający wymianę współpracy gospodarczej w zamian za zakończenie programu nuklearnego prowadzonego przez Północ. Od tamtego czasu podtrzymywał ofertę, którą ponownie złożył w tym tygodniu.

Prezydent powiedział w poniedziałkowym przemówieniu, że jego rząd wprowadziłby program żywnościowy na szeroką skalę, zagwarantowałby pomoc w kwestii energetycznej, polepszył rolnictwo i zastosował inne środki, by zmodernizować północnokoreańskie porty, szlaki handlowe, szpitale oraz gospodarkę w zamian za denuklearyzację.

Mimo to, Kim Jo Dzong odrzuciła ową propozycję i skierowała w stronę południowokoreańskiego prezydenta obelgi.

Według KCNA, Kim Jo Dzong powiedziała: „I pomyśleć, że plan targujący się »pomocą gospodarczą« w zamian za pociski nuklearne, naszą chlubę, jest wielkim marzeniem, nadzieją i celem Yoona. Doszliśmy do wniosku, że jest on bardzo prostym i dziecinnym człowiekiem. Stawiamy sprawę jasno: nie zasiądziemy z nim twarzą w twarz do rozmów”.

Południowokoreańskie Ministerstwo ds. Zjednoczenia wyraziło „głębokie ubolewanie” nad „lekceważącymi uwagami” ze strony Kim Jo Dzong.

Powiedziało, że Korea Północna „wykrzywiła nasze pomysły i wspomniała o swoich planach kontynuowania programu nuklearnego, zamiast udzielenia odpowiedzi na zuchwałą incjatywę”. Dodało, że takie nastawienie nie tylko może zagrażać pokoju na Półwyspie Koreańskim, ale też może pogorszyć sytuację gospodarczą Korei Północnej.

Jak podaje KCNA, Kim Jo Dzong powiedziała również, że Korea Południowa źle ustaliła lokalizację pocisków wystrzelonych w środę i zapytała, dlaczego Południe i Stany Zjednoczone nie wypuściły jeszcze swojej analizy broni.

Według wojska południowokoreańskiego, odizolowane, samotnicze królestwo wystrzeliło w środę dwa pociski manewrujące z miasta nabrzeżnego Onchon od zachodniego wybrzeża.

Pomimo tego, Kim Jo Dzong utrzymywała, że test przeprowadzono z Mostu Kumsong w miejscowości Anju, leżącej w prowincji Pyongan Południowy. Nie udzieliła żadnych innych szczegółów odnośnie testu.

Według CNN, środowa próba rakietowa jest osiemnastym takim wystrzeleniem pocisków przez Koreę Północną w tym roku.

Dla porównania, samotnicze królestwo przeprowadziło tylko cztery testy w 2020 roku, i osiem w 2021 roku.

Napięcie między dwoma państwami zdaje się tego roku rosnąć. Wojsko Stanów Zjednoczonych i agencje wywiadowcze ostrzegają, że Korea Północna może przygotowywać się do testu nuklearnego – byłby to pierwszy taki manewr od pięciu lat.

Dział: Świat

Autor:
Gawon Bae, Jessie Yeung | Tłumaczenie: Kamil Andrzejczak

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/08/19/asia/north-korea-south-korea-aid-denuclearization-intl-hnk/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE