2022-08-28 18:00:58 JPM redakcja1 K

Merkel otrzymuje pokojową nagrodę UNESCO za przyjęcie uchodźców

Była kanclerz Angela Merkel otrzymała pokojową nagrodę organizacji kulturalnej ONZ – UNESCO za znaczne zaangażowanie podczas kryzysu uchodźczego. „Całe jury było głęboko poruszone jej odważną decyzją o ...

Była kanclerz Angela Merkel otrzymała pokojową nagrodę organizacji kulturalnej ONZ – UNESCO za znaczne zaangażowanie podczas kryzysu uchodźczego. „Całe jury było głęboko poruszone jej odważną decyzją o przyjęciu w 2015 roku ponad 1,2 miliona uchodźców, przede wszystkim z Syrii, Iraku, Afganistanu i Erytrei” – wyjaśnił we wtorek w Paryżu przewodniczący składu jury i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 roku Denis Mukwege. „Jest to lekcja, którą pozostawi historii”.

Również dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay doceniła wkład Merkel. „Szerzenie pokoju polega również na otworzeniu drzwi dla tych, którzy cierpią” – stwierdziła. „Decyzja jury przypomina o tym, że przyjęcie migrantów i uchodźców jest sprawą wielkiej wagi”.

Nagroda nosi imię byłej głowy państwa Wybrzeża Kości Słoniowej Félixa Houphouët-Boigny’ego. Pokojowa nagroda jest wręczana co roku od 1989 roku osobom, organizacjom i instytucjom, które podejmują szczególną pracę na rzecz wspierania, badania i zagwarantowania pokoju. Nie podjęto jeszcze decyzji, kiedy nagroda zostanie przekazana Merkel.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE