2023-11-20 22:46:53 JPM redakcja1 K

Pracownicy OpenAI żądają dymisji zarządu w związku ze zwolnieniem Sama Altmana

Pracownicy OpenAI wezwali zarząd firmy do rezygnacji po szokującym zwolnieniu byłego szefa Sama Altmana.

Współzałożyciel OpenAI, Sam Altman, został zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego w piątek.

W liście kwestionują kompetencje zarządu i oskarżają go o podważanie pracy firmy.

Żądają również przywrócenia pana Altmana do pracy.

Zwolnienie w piątek człowieka, który jest jedną z wiodących postaci w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), wstrząsnęło światem technologii.

Wielu sygnatariuszy listu, w tym pracownicy wyższego szczebla, twierdzi, że sami mogą zrezygnować, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione. Oświadczają również, że Microsoft zapewnił ich, że są miejsca pracy dla wszystkich pracowników OpenAI, jeśli chcą dołączyć do firmy.

Główny naukowiec OpenAI, Ilya Sutskever, podpisał się pod listem, mimo że jest członkiem zarządu, który obecnie znajduje się pod ostrzałem.

Pisząc na X, dawniej Twitterze, stwierdził, że popełnił błąd.

„Teraz głęboko żałuję mojego udziału w działaniach zarządu. Nigdy nie zamierzałem zaszkodzić OpenAI. Kocham wszystko, co razem zbudowaliśmy i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby ponownie zjednoczyć firmę”, napisał.

W szybko zmieniającej się i chaotycznej serii wydarzeń w weekend wydawało się, że pan Altman może odzyskać swoją pracę, tylko po to, by ogłosić, że dołączył do Microsoftu, głównego fundatora OpenAI.

Dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, napisał na X, że pan Altman będzie kierował „nowym zaawansowanym zespołem badawczym AI”.

Odpowiadając na post potwierdzający jego nową pracę, ale przed opublikowaniem listu, pan Altman napisał „misja trwa”.

Tymczasem były dyrektor generalny Twitcha, Emmett Shear, zostanie nowym tymczasowym szefem OpenAI.

Pisząc na X, nazwał tę pracę „jedyną w swoim rodzaju okazją”.

Dodał jednak, że sposób, w jaki pan Altman został zwolniony, został „potraktowany bardzo źle” i „poważnie nadwyrężył nasze zaufanie”.

38-letni Altman pomógł uruchomić firmę - najbardziej znaną ze stworzenia popularnego bota ChatGPT - i stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci w szybko rozwijającej się przestrzeni sztucznej inteligencji generatywnej (AI).

Zwolnienie tak wysoko postawionej postaci zaskoczyło obserwatorów branży i rozgniewało wielu w firmie, którą kierował - czego kulminacją było żądanie rezygnacji członków zarządu.

Żenujący cyrk”

Dan Ives z firmy inwestycyjnej Wedbush Securities twierdzi, że Microsoft został wzmocniony - ale epizod ten źle odbił się na OpenAI.

Byli „przy dziecięcym stole pokerowym i myśleli, że wygrali, dopóki Nadella i Microsoft nie przejęli tego wszystkiego w ruchu World Series of Poker na wieki wieków”, napisał.

„Żenujący pokaz cyrkowy w weekend na OpenAI został w końcu przejęty przez dorosłych w pokoju”.

Emmett Shear był szefem platformy do udostępniania wideo Twitch.

Nowy szef OpenAI, Emmett Shear, jest byłym szefem i współzałożycielem serwisu streamingowego Twitch. W notatce skierowanej do pracowników OpenAI stwierdzono, że ma on „unikalne połączenie umiejętności, wiedzy i relacji, które będą napędzać rozwój OpenAI”.

Pomimo tego, że obecnie stoi na czele jednej z najpotężniejszych firm zajmujących się sztuczną inteligencją na świecie - i jest samozwańczym „techno-optymistą” - pan Shear wyraził obawy dotyczące tego, co postrzega jako potencjalne zagrożenie egzystencjalne stwarzane przez tę technologię.

„To tak, jakby ktoś wynalazł sposób na stworzenie 10x [dziesięciokrotnie] potężniejszych bomb termojądrowych z piasku i wybielacza, które każdy mógłby zrobić w domu”, powiedział w czerwcu podcastowi Logan Bartlett Show.

Dokładne powody zwolnienia Altmana przez zarząd pozostają niejasne.

W piątek, kiedy OpenAI ogłosiło, że zwalnia pana Altmana, oskarżyło go o to, że nie był „konsekwentnie szczery w komunikacji z zarządem, utrudniając jej zdolność do wykonywania swoich obowiązków” - ale nie sprecyzował, w czym rzekomo nie był szczery.

Pan Shear odniósł się do niektórych spekulacji na ten temat.

„Zarząd nie usunął Sama z powodu jakiejkolwiek konkretnej różnicy zdań na temat bezpieczeństwa, ich rozumowanie było zupełnie inne. Nie jestem na tyle szalony, by podjąć się tej pracy bez wsparcia zarządu w komercjalizacji naszych niesamowitych modeli”, napisał na X.

Wzmianka o bezpieczeństwie może sugerować, że nie był to spór dotyczący zarządzania ryzykiem, jakie może stwarzać sztuczna inteligencja, chociaż słowa te można interpretować w ten sposób.

Pan Shear zobowiązał się jednak do zatrudnienia niezależnego śledczego „w celu zbadania całego procesu”.

Dział: Świat

Autor:
Chris Vallance, Annabelle Liang i Zoe Kleinman | Tłumaczenie: Mateusz Mral

Żródło:
https://www.bbc.com/news/business-67470876

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE