2022-08-25 12:31:50 JPM redakcja1 K

Singapur uchyli przepis prawny, który delegalizuje uprawianie seksu między mężczyznami

Organizacje działające na rzecz praw osób LGBTQ+ wychwalają pozbycie się sięgającą czasów kolonialnych sekcję 377A jako „zwycięstwo dla człowieczeństwa”Singapur uchyli sięgający czasó...

Organizacje działające na rzecz praw osób LGBTQ+ wychwalają pozbycie się sięgającą czasów kolonialnych sekcję 377A jako „zwycięstwo dla człowieczeństwa”

Singapur uchyli sięgający czasów kolonialnych przepis prawny, który penalizuje uprawianie seksu między mężczyznami. Decyzja ta jest punktem zwrotnym, który organizacje działające na rzecz praw osób LGBTQ+ nazywają „zwycięstwem dla człowieczeństwa”.

Premier Lee Hsien Loong powiedział w swoim niedzielnym przemówieniu do narodu, że pozbycie się sekcji 377A kodeksu karnego dostosuje prawo do obecnych nastawień społecznych i „zapewni queerom w Singapurze nieco ulgi”.

Lee dodał jednak, że rząd nie chce „hurtowych zmian w naszym społeczeństwie”, w tym zmian dotyczących prawnej definicji małżeństwa.

„Nawet po uchyleniu 377A, mamy zamiar chronić instytucję małżeństwa. W związku z tym, tylko małżeństwa między jednym mężczyzną i jedną kobietą będą rozpoznawane w Singapurze”.

Sekcja 377A, którą wdrożono podczas brytyjskich rządów kolonialnych, penalizuje „jakikolwiek akt obrzydliwej nieprzyzwoitości z inną osobą płci męskiej”. Owy przepis niesie za sobą karę do dwóch lat więzienia, choć wierzy się, że nie jest to egzekwowane od ponad dekady.

Działacze od lat spierali się z 377A w sądach, jednak nie odnieśli żadnych sukcesów.

Wspólne oświadczenie wypuszczone przez 22 organizacje LGBTQ+ wyraziło ulgę, że prawo w końcu uległo zmianie. Wieści opisano jako „nasze ciężko zdobyte zwycięstwo, triumf miłości nad strachem”.

W orzeczeniu podpisanym przez różne grupy, w tym przez charytatywny ruch na rzecz społeczności LGBTQ+ Pink Dot Sg, napisane jest: „Uchylenie sekcji 377A to bardzo ważny kamień milowy i potężny przekaz, że w Singapurze nie ma miejsca dla systemowej dyskryminacji”. Decyzja ta ma być „zwycięstwem dla człowieczeństwa”.

„Pozbycie się tego przepisu pozwala podnieść się wszystkim tym, którzy doświadczyli tego typu nękania, odrzucenia i szykanowania, na które zezwalał. Dla tych, którzy pragną równego i inkluzywnego Singapuru, uchylenie to oznacza, że zmiana jest jak najbardziej możliwa”.

Pomimo to, owe organizacje powiedziały, że przepis uchylono zbyt późno dla wielu. „Do ofiar sekcji 377A i jej wielu rezultatów, w tym tych, którzy stawili czoła groźbom sideł, nalotów i zarzutów przestępstwa ze strony policji, zniesienie tego przepisu nie naprawi krzywd, jakie wam wyrządzono”.

Organizacje te wyraziły też rozczarowanie słowami Lee na temat wdrożenia poprawek w konstytucji mających na celu zapobieganie wprowadzaniu zmian odbiegających od istniejącej definicji małżeństwa.

Sondaże sugerują, że mieszkańcy Singapuru stali się bardziej przychylni w stosunku do związków jednopłciowych. Według badania wypuszczonego w czerwcu przez Ipsos 44%, czyli mniej niż połowa ankietowanych, zgadzało się z sekcją 377A – w 2018 roku było to zaś 55%.

Organizacje religijne wyraziły jednak swój sprzeciw wobec zmiany i powiedziały, że może to doprowadzić do dalszego wołania o równość małżeńską.

Lee powiedział podczas swojej przemowy podczas niedzielnego National Rally Day, że większość mieszkańców Singapuru nie chce zmiany ani definicji małżeństwa, ani „tego, czego uczymy dzieci w szkołach, co pokazujemy w telewizji FTA oraz kinach, czy co jest ogólnie akceptowanym zachowaniem w miejscach publicznych”.

Prawa transmisyjne w Singapurze ograniczają zawartość, która promuje „styl życia” LGBTQ+, co doprowadziło do cenzury szeroko znanych osób, w tym Baracka Obamy, który pojawił się w programie Ellen DeGeneres w 2016 roku. Pochwalił tam gospodarz jako wzór do naśladowania. Ostatnio zaś „Buzz Astral” Disneya oraz Pixara został uznany za nieodpowiedni dla dzieci poniżej 16 roku życia, ponieważ w filmie animowanym przedstawiono parę lesbijską.

Współzałożyciel grupy wsparcia młodzieży LGBTQ+ o nazwie Young Out Here, Benjamin Xue, powiedział w oświadczeniu, że zniesienie sekcji 377A było kluczowym momentem i wyraził nadzieję, że „podniosłoby to poziom empatii i zrozumienia w stosunku do przyszłych takich zmian politycznych”.

Sekcja 377, będąca dziedzictwem władzy kolonialnej, dalej do pewnego stopnia funkcjonuje w wielu krajach na terenie Azji, w tym w południowowschodniej części kontynentu, np. w Malezji, Mjanmie czy w Brunei.

Tajwan jest jedynym państwem w Azji, które rozpoznaje małżeństwa jednopłciowe.

Dział: Świat

Autor:
Autor: Rebecca Ratcliffe / Tłumaczenie: Kamil Andrzejczak

Żródło:
https://www.theguardian.com/world/2022/aug/21/singapore-to-repeal-law-that-criminalises-sex-between-men

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE