Susza odkrywa zanurzone przez wody relikty przeszłości.
W ciągu ostatnich kilku tygodni suszy w całej Europie poziom wody w rzekach i jeziorach spadł do takiego stopnia, że jesteśmy w stanie zaobserwować zapomniane przez wielu zanurzone skarby, którym niestety towarzy...

W ciągu ostatnich kilku tygodni suszy w całej Europie poziom wody w rzekach i jeziorach spadł do takiego stopnia, że jesteśmy w stanie zaobserwować zapomniane przez wielu zanurzone skarby, którym niestety towarzyszą pewne niepożądane zagrożenia.
W Hiszpanii, cierpiącej na najgorszą od dekad suszę, archeolodzy byli zachwyceni wynurzeniem się prehistorycznego kamiennego kręgu nazwanego „hiszpański Stonehenge”, który zwykle znajduje się pod wodą dzięki wybudowanej blisko struktury tamy.
Oficjalnie znany jako Dolmen z Guadalperal, kamienny krąg jest obecnie w pełni odsłonięty w jednym z zakątków zbiornika Valdecanas, w prowincji Cáceres, gdzie według władz poziom wody spadł do 28% pojemności zbiornika.
Obszar ten był odkryty przez niemieckiego archeologa Hugo Obermaiera w 1926 roku, jednak zaledwie 37 lat później został on zalany w ramach projektu rozwoju obszarów wiejskich pod dyktaturą Francisco Franco. Od tego czasu kamienny krąg był zaobserwowany na powierzchni tylko cztery razy.
Natomiast w Niemczech wspomnienia dawnych susz zostały na nowo ożywione przez ponowne odsłonięcie się tak zwanych „kamieni głodu” wzdłuż Renu. Wiele takich kamieni pojawiło się w ostatnich tygodniach wzdłuż brzegów największej niemieckiej rzeki.
Ponowne pojawienie się kamieni, które opatrzone są datami i inicjałami ludzi, jest postrzegane przez niektórych jako ostrzeżenie i przypomnienie trudności, z jakimi borykali się ludzie podczas poprzednich susz. Daty widoczne na kamieniach w Wormacji, mieście znajdującym się na południe od Frankfurtu i Rheindorf w pobliżu Leverkusen, zawierały 1947, 1959, 2003 i 2018 rok.
Kolejną szczególnie dotkniętą przez suszę rzeką jest Dunaj, w którym poziom wody spadł do jednego z najniższych od prawie stulecia. Spadek wody odsłonił ponad 20 kadłubów niemieckich okrętów wojennych zatopionych podczas II wojny światowej w pobliżu serbskiego portu rzecznego Prahovo.
Wśród setek statków zatopionych wzdłuż Dunaju przez nazistowską niemiecką flotę czarnomorską w 1944 roku, niedawno odnalezione kadłuby są pozostałościami po statkach, które próbowały wycofywać się przed nacierającymi siłami sowieckimi. Do tej pory utrudniają one ruch rzeczny podczas niskich poziomów wody.
Włochy ogłosiły stan wyjątkowy dla obszarów wokół rzeki Pad, w której pod koniec lipca odkryto poprzednio zanurzoną 450-kilogramową bombę z II wojny światowej.
Na początku tego miesiąca ponad 3000 osób mieszkających w pobliżu północnej wioski Borgo Virgilio, blisko miasta Mantua, zostało ewakuowanych, podczas gdy eksperci wojskowi rozbroili i przeprowadzili kontrolowaną eksplozję urządzenia wyprodukowanego w USA.
Dział: Europa
Autor:
Alex Richardson | Tłumaczenie: Natalia Warda