2022-08-25 12:45:19 JPM redakcja1 K

Unia Europejska pod presją: ma zabronić wjazd do Europy rosyjskim turystom

Unia Europejska jest namawiana do wprowadzenia zakazu wjazdu dla rosyjskich turystów; niektóre państwa członkowskie twierdzą, że zwiedzanie europy jest „przywilejem a nie prawem człowieka” dla wczasowiczów.&...

Unia Europejska jest namawiana do wprowadzenia zakazu wjazdu dla rosyjskich turystów; niektóre państwa członkowskie twierdzą, że zwiedzanie europy jest „przywilejem a nie prawem człowieka” dla wczasowiczów. 

Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił w wywiadzie z Washington Post, że „najważniejsza sankcja” to „zamknięcie granic, ponieważ rosjanie roszczą sobie prawa do cudzej ziemi.” Rosjanie powinni „żyć w ich własnym świecie dopóki nie zmienią światopoglądu” powiedział. 

Wezwanie ukraińskiego prezydenta zostało poparte przez premiera Estonii, Kaja Kallas, która zatweetowała, że zwiedzanie europy „jest przywilejem, nie prawem człowieka” dodając „Czas położyć kres wyjazdom z Rosji. Koniec z wydawaniem turystycznych wiz rosjanom”. 

Premier finlandii, Sanna Marin, wyraziła te same frustracje, ogłaszając publicznej telewizji YLE, że „to nie w porządku, że w momencie brutalnej agresji przeciwko europie rosjanie mogą wieść swoje normalne życie, podróżować po europie, być turystami.”

Wcześniej Finlandia ogłosiła, że wzrosła liczba rosjan przekraczających 1300km granice by robić zakupy w przygranicznych sklepach i wyjeżdżać do kolejnych państw Unii Europejskiej od kiedy restrykcje anty-Covid zostały zniesione. 

Unia Europejska zablokowała loty z Rosji po inwazji Ukrainy w lutym, a ostatnie połączenie kolejowe dla pasażerów, między Sankt Petersburgiem i Helsinki zostało zawieszone w marcu. Ale rosjanie nadal wjeżdżają do Finlandii drogą kołową. 

W zeszłym tygodniu Finlandia wydała plan by ograniczyć wizy dla rosjan ale  zaczęła kwestionować swoje prawo do całkowitego zablokowania ruchu. Z drugiej strony inne kraje strefy Schengen tak jak Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, które dzielą granicę z Rosją, już zaostrzyły dramatycznie regulacje wizy.

Wszyscy podkreślają potrzebę decyzji w tej kwestii na poziomie unijnym, jako że wiza wydana przez jedno państwo członkowskie unii nie może zostać odrzucona przez inne. To oznacza, że zwykli rosjanie, których indywidualne sankcje nie dotyczą, są w stanie przekroczyć granice sąsiedzkich krajów jako strefa przejściowa dla bezproblemowego przemieszczenia się w głąb regionu.

Działający bułgarski minister ds. turyzmu, Ilin Dimitrov, ogłosił w środę, że ponad 50.000 rosjan - wśród nich przede wszystkim posiadacze nieruchomości i działek często podróżujących przez Istanbul - zwiedziło kraj pod koniec czerwca.

„Nie zatrzymają ich utrudnienia czy drogie bilety”, powiedział.

Ministrowie d.s. zagranicznych Unii Europejskiej mają przedyskutować sprawę podczas spotkania w Czechach pod koniec sierpnia. „W przyszłych spotkaniach rady europejskiej ten problem będzie przedmiotem jeszcze poważniejszych dyskusji”, ogłosił Marin. „Osobiście uważam, że ruch turystyczny powinien zostać ograniczony”. 

Jednak nie wszystkie państwa są tego pewne. Niektóre z już tradycyjnie bliskimi relacjami z Rosją, tak jak Węgry, bardzo prawdopodobnie stanowczo sprzeciwią się wykluczeniu turystów z Rosji. Inne zaś, z licznymi  wspólnotami rosyjskiego pochodzenia tak jak Niemcy twierdzą, że taki ruch rozdzieli rodziny i będzie penalizować oponentów wojny, którzy już wyjechali. 

Komisja europejska kwestionuje wykonalność  całkowitego zakazu podróżowania, twierdząc, że niektórzy podróżujący – członkowie rodziny, dziennikarze i dysydenci – powinni mieć zagwarantowaną wizę w każdym momencie,

Wezwania ze strony Ukrainy i niektórych członków Unii Europejskiej aby zablokować ruch turystyczny przywołał niezadowoloną odpowiedź ze strony Kremlina: „każda próba izolowania Rosji kub rosjan jest bez celu” oznajmia Dmitry Peskov we wtorek, dodając, że to demonstruje „nieracjonalny tok myślenia poza wszelkimi wyobrażeniami.”

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE