2023-11-29 20:44:13 JPM redakcja1 K

Vaping: Australia wprowadzi zakaz importu jednorazowych e-papierosów od stycznia

Australia wprowadzi zakaz importu jednorazowych e-papierosów od stycznia, aby ograniczyć uzależnienie dzieci i młodzieży od nikotyny.

Zakaz zacznie obowiązywać od stycznia. (Źródło: EPA‑EFE/REX/SHUTTERSTOCK)

Wprowadzone zostaną również nowe przepisy mające na celu powstrzymanie produkcji, reklamowania i rozprowadzania e‑papierosów jednorazowego użytku w kraju.

Odbywa się to w ramach szerszego dążenia do całkowitego wycofania waporyzacji rekreacyjnej.

Vaping był reklamowany jako sposób na rzucenie palenia, ale australijski minister zdrowia twierdzi, że stworzył on „nową generację uzależnionych od nikotyny”.

Vapes, czyli e‑papierosy, to urządzenia zasilane bateriami litowymi, które posiadają wkłady wypełnione płynami zawierającymi nikotynę, sztuczne aromaty i szereg innych substancji chemicznych.

Od 2021 roku zakup lub import e‑papierosów lub waporyzatorów nikotynowych bez recepty jest nielegalny dla Australijczyków, ale pomimo tych ograniczeń wskaźniki uzależnień nadal gwałtownie rosną.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney na początku tego roku wykazało, że ponad jedna czwarta nastolatków w wieku 14‑17 lat stosuje waporyzatory, podczas gdy badanie przeprowadzone przez australijską organizację charytatywną Cancer Council wykazało, że dziewięciu na dziesięciu nastolatków w tej samej grupie wiekowej miało łatwy dostęp do waporyzatorów nikotynowych.

„Wszystkie australijskie rządy są zobowiązane do współpracy w celu powstrzymania niepokojącego wzrostu popularności waporyzacji wśród naszej młodzieży” – powiedział Mark Butler, federalny minister zdrowia, który przewodzi zakazowi.

W maju australijski rząd zasygnalizował zamiar stopniowego wycofania z użytku jednorazowych e‑papierosów, ale do tej pory nie przedstawił żadnego konkretnego harmonogramu.

Butler powiedział, że zakaz importu jednorazowych vape'ów rozpocznie się 1 stycznia, a do marca vape'y nieterapeutyczne wielokrotnego napełniania również zostaną objęte zakazem. 

Importerzy i producenci dostarczający waporyzatory terapeutyczne będą również musieli przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów rządowych dotyczących smaków, poziomu nikotyny i opakowań swoich produktów.

Eksperci ostrzegają, że nie wiadomo jeszcze wystarczająco wiele na temat długoterminowych skutków waporyzacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa powiązały tę praktykę z przewlekłą chorobą płuc i astmą.

W Australii naukowcy, którzy badali płyny stosowane w waporyzatorach, ostrzegli, że zawierają one „zestaw substancji chemicznych”, o których wiadomo, że mają wpływ na zdrowie płuc.

Zapowiedź Australii pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak rząd Nowej Zelandii zniósł wiodący na świecie zakaz palenia, aby zapłacić za obniżki podatków.

Dział: Świat

Autor:
Hannah Ritchie | Tłumaczenie: Mateusz Mral

Żródło:
https://www.bbc.com/news/world-australia-67550685

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE