2023-02-15 12:43:57 JPM redakcja1 K

Zaopatrywanie Ukrainy w nowoczesne czołgi

PETER HITCHENS: Wysłanie na Ukrainę naszych czołgów mogłoby zamienić

To był moment, w którym rozpoczęliśmy niepowstrzymane staczanie się w straszliwe niebezpieczeństwo, którego tak wielu z nas będzie gorzko żałować w nadchodzących czasach.

Nie będę tu tracił czasu na roztrząsanie kwestii, kto wywołał wojnę na Ukrainie , a nawet dlaczego. Większość ludzi nie chce wiedzieć i nie chce o tym myśleć ani sprawdzać faktów. Zniesławiają i obrażają każdego, kto próbuje im powiedzieć. Więc do diabła z tym. Nudzi mnie próbowanie.

Rząd twierdzi, że opowiada się za swobodną debatą na uniwersytetach, więc cała sceniczna armia „prawicowych” myślicieli i bazgrołów wiwatuje z podziwu, że być może możemy teraz dyskutować o kwestii transpłciowej . No i dobrze. Ale rząd i jego oswojeni myśliciele nie są zwolennikami swobodnej debaty na temat kluczowej polityki krajowej, podobnie jak nikt inny.

Niemcy stały się jednym z wiodących dostawców broni na Ukrainę w ciągu 11 miesięcy od inwazji Rosji. Sojusznicza debata na temat zasadności wysłania czołgów bojowych na Ukrainę nieustannie skupia uwagę na Niemczech, których czołg Leopard 2 jest używany przez wiele innych krajów i od dawna poszukiwany przez Kijów. 

Pozostaje mi więc powiedzieć, że zaopatrywanie Ukrainy w nowoczesne czołgi przez Zachód jest aktem wielkiej głupoty. W przeciwieństwie do wszystkich innych w mediach i polityce, nie jestem ekspertem wojskowym. Ale wiem, do czego służą czołgi i nie jest to obrona. 

Gdy minister obrony ogłosił, że brytyjskie czołgi jadą na Ukrainę, żaden poseł nie miał wątpliwości ani sprzeciwu. Niejeden. Czytanie protokołu braku debaty jest jak czytanie obrad jakiegoś komunistycznego fałszywego parlamentu, leżącego na wznak i w stanie śmierci mózgowej.

Kraj, w którym narodziła się wolność polityczna, postanowił nie zawracać sobie już głowy wolnością.

Pozostaje mi więc powiedzieć, że zaopatrywanie Ukrainy w nowoczesne czołgi przez Zachód jest aktem wielkiej głupoty . W przeciwieństwie do wszystkich innych w mediach i polityce, nie jestem ekspertem wojskowym. Ale wiem, do czego służą czołgi i nie jest to obrona.
To, co właśnie postanowiliśmy zrobić, to przedłużyć i pogłębić wojnę. Może nowe ukraińskie czołgi zmiotą wszystko przed nimi. Może się utopią. Może spróbują zająć Krym. Być może wkrótce wezmą udział w Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym. Nie wiem. Ale jeśli wkroczą na to, co Rosja uważa za swoje terytorium, nie dziwcie się temu, co się wydarzy.

Słuchaj, Władimir Putin jest oczywiście złowrogim tyranem i moim zdaniem całkowicie postradał głowę podczas paniki Covid (spójrz na te ogromne stoły, przy których siedzi). Myślę, że prawdopodobnie jest w stanie zezwolić na użycie broni nuklearnej na polu bitwy, jeśli zostanie osaczony. Ale mogło być gorzej. Jeśli zostanie obalony w nocnym puczu, nie zostanie zastąpiony przez jakiegoś wesołego, liberalnego faceta. Zastąpi go ktoś, kto może uznać naciśnięcie czerwonego guzika za pozytywną przyjemność.

Istnieje więc realna możliwość, że duża część Europy może zostać zamieniona w radioaktywne cmentarzysko, a amerykański konwencjonalny odwet za to (który będzie wściekły i potężny) przeniesie nas o krok dalej w świat horroru, straty, ucieczki, zarazy i ubóstwa, które zawsze następują po wojnie. Jeśli tak się stanie, być może więcej osób będzie chciało dowiedzieć się, dlaczego to się zaczęło. Może nie. Pomogę, jeśli zostaniesz o to poproszony.

Ale dlaczego Wielka Brytania jest w tej sprawie? Wiem, że wielu wyborców w kluczowych stanach Ameryki nienawidzi Rosji, ponieważ ich przodkowie pochodzili z ziem uciskanych przez Moskwę. Wiem, że niektórzy neokonserwatywni fanatycy w Waszyngtonie od dawna pragną zdemontować Rosję i sprawić, by już nigdy nie stała się ważnym krajem.

Nawet rozumiem ich punkt widzenia. Ale są oddalone o co najmniej 3000 mil i nie będą osobiście dotknięte ich własną polityką. Dla kontrastu, nie jesteśmy oddaleni o 3000 mil. I absolutnie nie mam pojęcia, w jaki sposób Wielka Brytania stanie się bezpieczniejsza, szczęśliwsza lub bogatsza dzięki tej strategii. Raczej odwrotnie.

Dwa kraje toczą zaciekłą walkę, ponieważ ich głębokie, twarde i niezmienne interesy są ze sobą sprzeczne.

Rozsądną i przyzwoitą polityką dla zewnętrznych mocarstw jest pomoc w doprowadzeniu ich do trwałego kompromisu, tak jak zrobił to świat z Francją i
Niemcami po 1945 roku. Zamiast tego wysyłamy czołgi. To tak, jakby straż pożarna rozpalała pożary.

Dział: Politycznie

Autor:
PETER HITCHENS | tłumaczenie: Redakcja

Źródło:
https://www.dailymail.co.uk/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE