2024-07-28 00:34:27 JPM redakcja1 K

6 niesamowitych zwyczajów seksualnych starożytnego Rzymu

Okres upadku Republiki Rzymskiej, który rozpoczął się w połowie I wieku p.n.e., był czasem nie tylko przewrotów politycznych i kryzysu gospodarczego, ale także zaskakująco swobodnych obyczajów seksualnych.

Zdjęcie: Shutterstock/Fotodom.ru

Utrata dawnej władzy, wyniszczające wojny domowe, pogłębiające się przepaści społeczne – być może to wszystko spowodowało, że rzymscy patrycjusze podjęli „seksualny eskapizm”. Atmosfera maksymalnej emancypacji i bezkarności stała się odbiciem chaosu panującego w społeczeństwie. Mówimy o najdziwniejszych zwyczajach seksualnych, które w starożytnym Rzymie były całkowicie uważane za oczywiste. 

1. Święta religijne jako Pretekst do Orgii 

Rzymianie są znani z entuzjastycznych zapożyczeń tradycji kulturowych, a w przypadku świąt religijnych inspirowali się starożytną Grecją. Uroczystości ku czci rzymskich bogów, zwłaszcza Wenus, bogini miłości, często przeradzały się w orgie na wielką skalę. Historycy rzymscy świadczą o niesamowitej rozpuście, jaka panowała podczas tych wydarzeń: ludzie kochali się w miejscach publicznych , nie zawstydzając nikogo. Był to swego rodzaju przejaw religijnej ekstazy, w której semantyczna treść święta schodziła na dalszy plan, ustępując miejsca zmysłowym przyjemnościom. Dla wielu młodych Rzymian święta Wenus były pierwszym spotkaniem z doświadczeniami seksualnymi. Nic dziwnego, że takie swobodne zachowanie wywołało falę krytyki i dezaprobaty. W rezultacie zakazano uroczystości o wyraźnie erotycznym klimacie. 

2. Niewolnictwo seksualne

Niewolnicy w starożytnym Rzymie nie mieli żadnych praw, więc seks z niewolnikiem nie był uważany za stosunek seksualny we współczesnym znaczeniu tego słowa. Po prostu wykorzystano ludzkie ciało, bez względu na jego emocje i pragnienia. Ta luka prawna stała się ratunkiem dla rzymskich arystokratów, gdy cesarz August zakazał cudzołóstwa. Od tego momentu bogaci Rzymianie zaczęli skupować na aukcjach niewolników i jeńców wojennych, wykorzystując ich do zaspokajania swoich pragnień seksualnych. Warto zauważyć, że życie w niewoli seksualnej było znacznie wygodniejsze niż życie zwykłego niewolnika. Dlatego wielu więźniów nie opierało się swojemu losowi, widząc w nim nie wstyd, ale szansę na lepsze życie. 

3. Sztuka bezwstydna

Obyczaje seksualne tamtych czasów można także ocenić na podstawie zachowanych napisów ściennych i graffiti, które zdobiły ściany rzymskich domów i miejsc publicznych. Niektórzy całkiem szczerze opisują różne praktyki seksualne. Napisy miały często humorystyczny wydźwięk, ironicznie odzwierciedlając ówczesne podwójne standardy moralne. „Był tu żołnierz siódmego legionu. Tej nocy usatysfakcjonował sześć kobiet, ale dla takiego ogiera to nie wystarczyło” – mniej więcej takie napisy można znaleźć na ścianie Pompejusza. Wolność wypowiedzi w sferze seksualnej, którą zaobserwowano w okresie upadku Republiki Rzymskiej, objawiła się w niezwykłym rozkwicie sztuki erotycznej . Rzeźby, mozaiki, freski, malowidła ścienne i graffiti były pełne motywów erotycznych; żadne wnętrze nie było kompletne bez wizerunków penisa. Literatura także obfitowała w okrutne wątki. 

4. Prostytutki dla Tych, których nie stać na małżeństwo  

Prostytucja w starożytnym Rzymie była nie tylko zjawiskiem akceptowalnym, ale integralną częścią życia publicznego. Było ono zorganizowane i regulowane przez państwo, ponadto prostytutki cieszyły się pewnymi prawami i przywilejami. W miastach rzymskich istniały specjalne obszary dla prostytutek, w których mogły swobodnie zajmować się swoim handlem, a także burdele, w których klienci mogli znaleźć towarzysza na każdy gust. W starożytnym Rzymie prostytucję uważano za nieuniknioną opcję dla mężczyzn, których nie było stać na małżeństwo. 

5. Władcy tworzący wypaczone trendy

Władcy starożytnego Rzymu w okresie schyłku dosłownie próbowali prześcignąć się w rozpuście. Neron na przykład dzielił łóżko z westalkami, które wcześniej uważano za nietykalne kapłanki, a rano postawił je przed sądem za rozpustę. Kiedyś wykastrował swojego kochanka i próbował zamienić go w kobietę. A Marek Aureliusz Heliogabal zaprzęgał do swego rydwanu nagie dziewczęta. Nawiasem mówiąc, zgodnie z decyzją Heliogabala, bóg z symbolem w postaci meteorytowego fallusa stał się głównym w panteonie starożytnych bogów rzymskich . 

6. Nagrobki erotyczne

Starożytni Rzymianie uczynili nawet cmentarze pornograficznymi: na nagrobkach mężczyzn umieszczali listy ich zwycięstw seksualnych i opisy aktów seksualnych. Tak więc na jednym z kamieni widnieje napis: „Baw się dobrze i nie odmawiaj seksu z pięknymi kobietami. Kiedy umrzesz, nie będzie już takiej szansy”. 

Na podstawie materiałów: Maximonline 

Autor:
Angela Patrakowa | Tłumaczenie: Redakcja JPM

Źródło:
https://www.psychologies.ru/wellbeing/6-porazitelnykh-seksualnykh-obychaev-drevnego-rima/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE