Czym jest mumia i mumifikacja?
Kiedy człowiek umiera, jego ciało ulega rozkładowi. Skóra i ciało znikają, a z czasem zostaje tylko szkielet. Mumia to martwe ciało osoby lub zwierzęcia, które zostało zakonserwowane przez owinięcie wokół niego tkaniny lub innego materiału. Mumie odnajdywano na całym świecie, najwięcej z nich w Egipcie. Jednak inne kultury w Ameryce Południowej i Azji również mumifikowały swoich zmarłych.
Najstarsza znaleziona mumia datowana jest na 6000 lat przed Chrystusem. W Muzeum Brytyjskim w Londynie (The British Museum) jest obecnie eksponowana najstarsza egipska mumia, pochodząca z 3400 roku p.n.e. W 1922 roku Brytyjski archeolog Howard Carter odkrył szczątki Tutankhamuna, prawdopodobnie najsłynniejszej mumii na świecie.
Dziś naukowcy badają mumie za pomocą specjalnego sprzętu i aparatów rentgenowskich. Dowiadują się więcej o ciałach starożytnych ludzi i o tym, jak żyli. Mogą też znaleźć wskazówki, dotyczące tego, co jedli i na co chorowali.
Mumifikacja występuje również z powodu ekstremalnej pogody. Mumie zostały znalezione w zimnych regionach świata, w tym w Alpach i Himalajach. Słona woda również pomaga zachować ciała. Mumie znajdowano na pustyniach i w torfowiskach. Najbardziej znaną naturalną mumią jest Ötzi, Człowiek Lodu, znaleziony w lodowcu na granicy austriacko-włoskiej w 1991 roku.
Mumie Egipskie
Społeczeństwo egipskie przez wiele wieków mumifikowało swoich zmarłych. Wierzyli oni, że muszą zachować ciało do życia po śmierci. Dusza zmarłego miałaby się połączyć z jego ciałem w życiu pozagrobowym. Początkowo zaczęto grzebać zmarłych w gorącym piasku, z czasem zaczęto budować specjalne grobowce. Egipcjanie chcieli, aby ich bliscy czuli się po śmierci komfortowo.
Później ciała zawijano w tkaniny, aby powstrzymać bakterie i inne szkodliwe substancje przed dostaniem się do nich. Balsamiści odwadniali ciała, usuwając z nich wszystkie płyny. Ciała zmarłych pokrywano substancją zwaną natronem. Wyciągała ona wilgoć ze skóry i ciała. Narządy wewnętrzne, w tym mózg, były usuwane; serce zwykle pozostawało w ciele. Na twarz mumii często nakładano maskę. Mumie wkładano następnie, do wykonanych z drewna lub kamienia, trumien. Krewni dekorowali je i grzebali pod ziemią. Usunięte organy wewnętrzne wkładano do słoików i umieszczano obok mumii. Czasami mumifikowano również zwierzęta i umieszczano je obok ich właścicieli.
Biedni ludzie nie mieli pieniędzy na tak skomplikowane zabiegi. Mumifikowanie faraonów i szlachty okazało się natomiast zajęciem szczególnym i wymagającym. W starożytnym Egipcie na zakończenie pełnego procesu mumifikacji potrzeba było 70 dni.
Inne Mumie
Inkowie w Peru mumifikowali zmarłych za pomocą soli. Na innych obszarach suchy klimat pomagał w procesie konserwacji mumii.
Obecnie, w niektórych społeczeństwach, wciąż stosuje się mumifikację. Dwóch słynnych przywódców: Mao Zedong i Lenin, również zostali zabalsamowani.
Dział: Starożytność Odkrycia
Autor:
English Online | Articles in Easy Understandable English for Learners | Tłumaczenie: Krzysztof Morys
Źródło:
https://www.english-online.at/culture/mummies/mummy-preserving-dead-people.htm