2023-12-03 21:36:18 JPM redakcja1 K

Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat. Krótka biografia jednej z kluczowych postaci okresu zimnej wojny

Nie ma chyba w historii XX wieku polityka tak wielkiego formatu, którego rolę można by jednoznacznie docenić.

Henry Kissinger, 1978 r. Źródło: MediaPunch za pośrednictwem Legion Media

Dziś dowiedzieliśmy się o śmierci Henry'ego Kissingera. Amerykański polityk, były sekretarz stanu USA, noblista, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych zmarł w wieku 100 lat. Szczegóły jego śmierci nie zostały podane, ale to nie przeszkadza nam przypomnieć sobie, jak świat zapamiętał dyplomatę-legendę.

Od Kissingera do Kissindżera

Henry Kissinger urodził się w 1923 roku w religijnej żydowskiej rodzinie i otrzymał imię Heinz Alfred Kissinger. Jego rodzina mieszkała w Fürth w Niemczech, ale wraz z nadejściem nazistowskich prześladowań w 1938 r. uciekła z Niemiec do Nowego Jorku, gdzie mały Heinz Alfred zmienił imię na amerykańskie Henry Kissinger.

W 1943 r. został powołany do wojska, gdzie w ciągu czterech lat zrobił krótką karierę. Z tłumacza wojskowego stał się najpierw oficerem wywiadu, a następnie dowódcą jednostki Korpusu Kontrwywiadu w dzielnicy Bergstrasse w Hesji, zanim został przeniesiony do Szkoły Wywiadu Dowództwa Obszaru Europejskiego Armii Stanów Zjednoczonych, gdzie został wykładowcą. Kissinger powrócił do Nowego Jorku w 1947 roku, po czym zapisał się na Uniwersytet Harvarda.

Kissinger i jego doktryna

Henry Kissinger z prezydentem USA Richardem Nixonem w 1973 r. Źródło: Benjamin E. „Gene” Forte za pośrednictwem Legion Media

Na uniwersytecie Kissinger uzyskał tytuł doktora nauk politycznych, po czym rozpoczął wykładanie na swojej macierzystej uczelni, kierował Programem Studiów Obronnych, doradzał wojskowym i politykom oraz został profesorem rządu i stosunków międzynarodowych.

W tym samym czasie Kissinger opublikował książkę Nuclear Weapons and Foreign Policy, w której zaproponował przejście od doktryny odwetu do strategii „elastycznej reakcji". To właśnie ta doktryna stała się później oficjalną w działaniach NATO, a książka utorowała Kissingerowi drogę do rządu, gdzie pracował jako ekspert ds. bezpieczeństwa.

Kissinger doprowadził później do zawarcia pierwszego porozumienia między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi w sprawie ograniczenia strategicznej broni ofensywnej.

Kissinger jako rozjemca

Henry Kissinger z egipskim prezydentem Anwarem Sadatem w 1975 r. Źródło: Archiwum Historii Świata za pośrednictwem Legion Media

Kissinger promował ideę intensywnych dwustronnych negocjacji między Izraelem a krajami arabskimi - „dyplomacji wahadłowej" - która doprowadziła między innymi do podpisania przez strony porozumień o zawieszeniu broni i wycofania wojsk pod koniec Wojny Jom Kipur.

To również w dużej mierze dzięki niemu udało się doprowadzić do negocjacji między Hanoi a Waszyngtonem podczas wojny w Wietnamie i przywrócić pokój. Nawiasem mówiąc, to właśnie podczas tej wojny Kissinger został sekretarzem stanu USA.

Kissinger i Rosja

W 2001 roku Kissinger przybył do Moskwy, gdzie uczestniczył w forum Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W tym czasie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i omówił z nim między innymi głębszą integrację Rosji ze społecznością międzynarodową.

Kissinger spotkał się z Putinem jeszcze wiele razy, a później porównał go do bohaterów dzieł Dostojewskiego.

Kissinger i Nagroda Nobla

Henry Kissinger w dniu swoich 100. urodzin 27 maja 2023 r. Źródło: SVEN SIMON za pośrednictwem Legion Media

Oprócz roli rozjemcy, Kissinger był postrzegany jako zbrodniarz wojenny w oczach niektórych krajów. Szczególnie ze względu na jego wsparcie dla antykomunistycznych dyktatur. Ponadto ze względu na politykę zagraniczną prowadzoną w tym czasie przez Stany Zjednoczone, Kissingera chciano aresztować.

Pokojowa Nagroda Nobla dla dyplomaty, którą otrzymał w 1973 roku za swoją rolę w Porozumieniu Paryskim, również wzbudziła burzliwe spory. Dwóch członków Komitetu Noblowskiego z tego powodu zrezygnowało ze stanowiska - mieli pytania dotyczące amerykańskich bombardowań Kambodży.

Mimo to Kissinger otrzymał kilka innych „pokojowych" nagród, w tym Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego (przyznawaną za wkład w zjednoczenie Europy) i Nagrodę Franza Josefa Straussa (która honoruje wybitne osiągnięcia w polityce, ekonomii i życiu publicznym, nauce, sztuce i kulturze). Nawiasem mówiąc, ta sama nagroda została przyznana Michaiłowi Gorbaczowowi, który zmarł w sierpniu 2022 roku. Informowaliśmy wówczas, jak świat zareagował na śmierć pierwszego prezydenta ZSRR.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE