Historia greyhoundów (chartów angielskich)
Greyhoundy wywodzą się od chartów, które istniały wiele tysięcy lat temu na Wschodzie. O uznaniu jakim je darzyli ,,starożytni” Grecy i Rzymianie, świadczą liczne malunki, rzeźby i pisma, które dzisiaj można podziwiać np. w British Museum w Londynie.

Zdjęcie: SVVK
Uważa się, że greyhound przybył do Anglii wraz z rzymskim podbojem Wielkiej Brytanii około czasu narodzin Jezusa. Tam szybko został doceniony i na stałe zadomowiony, a współczesny greyhound jest uznawany obecnie za rasę brytyjską.
Chart angielski zawsze był towarzyszem arystokracji. Pospólstwu nie wolno było posiadać tej rasy, ponieważ w nieodpowiednich rękach, jej skuteczność mogła stanowić zagrożenie dla szlacheckiej zwierzyny łownej. Rasa ta była wysoko ceniona, a zabicie charta w średniowiecznej Anglii było równoznaczne z odebraniem życia człowiekowi.
Chart angielski to pies myśliwski, który poluje za pomocą wzroku. Kiedy z czasem polowania w pogoni straciły na znaczeniu, kontynuowano zainteresowanie zdolnościami łowieckimi tej rasy w zawodach coursingowych, w których dwa charty są wypuszczane w pogoni za zwierzyną, znajdującą się w zasięgu wzroku (najczęściej zającem).
Dopiero w 1926 roku wprowadzono wyścigi psów po okrągłym torze za mechanicznymi zającami. Wraz z wycofaniem żywych zajęcy, zainteresowanie wyścigami torowymi wzrosło i liczebnie zdominowało rasę. W rezultacie doprowadziło to do wyraźnych różnic między ,,użytkowymi chartami” (psami wyścigowymi i coursingowymi), a chartami hodowanymi zgodnie ze standardem rasy. Obecnie w Szwecji nie prowadzi się współpracy hodowlanej między tymi dwoma odmianami.
Chart wyścigowy różni się od standardowego tym, że jest mniejszy i lżejszy. Stosunkowo niedawno pojawił się sport jakim jest lure coursing, który przyciąga wielu właścicieli chartów, podczas którego zarówno charty użytkowe jak i standardowe rywalizują ze sobą na równych zasadach, czego nie można powiedzieć o torze wyścigowym czy ringu wystawowym.
Wszechstronny chart
Chart to łagodna, wrażliwa i wytrzymała rasa, która zazwyczaj lubi dzieci. Ma przyjazne i otwarte usposobienie, podobnie jak inne charty pochodzące z Wysp Brytyjskich. Ten pies jest doskonałym towarzystwem i psem rodzinnym. Potrzebuje dużo miłości i uwagi, a także uwielbia być blisko właściciela. Trudno powstrzymać charta przed wskakiwaniem na miękkie, wygodne, piękne meble, zawsze znajdzie najprzyjemniejsze miejsce do odpoczynku.
Należy pamiętać o instynkcie łowieckim, który był przekazywany przez pokolenia. Nigdy nie spuszczaj psa w pobliżu ruchliwej drogi! Jego doskonały wzrok dostrzeże zająca albo kota po drugiej stronie ulicy, co może skończyć się tragedią.
Chart angielski jest inteligentny oraz łatwy w tresurze. Jeśli zaangażowanie opiekuna jest odpowiednie, jest to chętny i ochoczy pies do pracy. Wiele chartów startuje w różnych klasach posłuszeństwa i posiada dyplomy LP (dyplom ukończenia testu posłuszeństwa). Dużo tych psów trenuje także zwinność i tropienie, a instynkt łowiecki jest wykorzystywany w zawodach lure coursing.
Ruch i opieka
Wiele osób błędnie uważa, że greyhound to rasa wymagająca intensywnego ruchu, ale to nieprawda. Ten pies potrafi doskonale sam się wybiegać, gdy ma możliwość biegu luzem, na co trzeba mu pozwolić od czasu do czasu. Greyhound, który spędza całe życie na smyczy, nie jest szczęśliwym psem!
Młody, rosnący szczeniak powinien ruszać się z umiarem. Należy uważać, aby szczeniak nie biegał zbyt dużo z większymi dorosłymi psami, ponieważ sam nie odczuwa, kiedy powinien przestać. Gdy pies osiągnie dorosłość, bieganie przy rowerze w odpowiednim tempie i ilości, stanowi doskonałe uzupełnienie regularnych spacerów i obowiązkowego swobodnego wybiegania się od czasu do czasu. (okazjonalnego)
Sierść greyhoundów jest łatwa w pielęgnacji. Można ją przetrzeć ściereczką z irchy. Kąpiel przeprowadza się w razie potrzeby. Pazury powinny być często przycinane, a szczenię powinno się przyzwyczajać jak najwcześniej do szczotkowania i czyszczenia zębów.
Dział: Publicystyka
Autor:
SVVK | Tłumaczenie: Beata Andrzejewska — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://svvk.se/greyhound/