2024-06-06 20:51:07 JPM redakcja1 K

Kobieta w Czechach podczas spaceru znalazła skarb z tysiącami srebrnych monet

Podobne odkrycia zdarzają się raz na dziesięć lat. Kobieta w Kutnej Horze w Czechach wyszła na spacer i znalazła średniowieczny skarb z monetami. O tym poinformował Instytut Archeologii Czechoskiej Akademii Nauk (ARUP).

Stare monety. Fot. realbusiness.co.uk

Według danych naukowców, skarb składał się z ponad 2,1 tysiąca srebrnych monet wybitych między 1085 a 1107 rokiem. Eksperci uważają, że zostały one wyprodukowane w Pradze i następnie przewiezione do Czech. Według archeologów podobne odkrycia zdarzają się raz na dziesięć lat. 

„Monety zostały wybite z stopu zawierającego oprócz srebra domieszkę miedzi i ołowiu. Określenie konkretnego składu pomoże określić pochodzenie srebra” – powiedzieli naukowcy.

Archeolog Filip Velimski zauważył, że skarby zostały ukryte w czasach politycznej niestabilności w średniowiecznych Czechach. Monety przechowywano w ceramicznym pojemniku, który z upływem lat się rozpadł. Bitwy w tamtym okresie historycznym były powszechnym zjawiskiem, a w pojemniku mogły znajdować się środki „na wypłatę wynagrodzenia lub zdobyczy wojennej”. Według eksperta wartość tych monet wówczas była „niepojęta”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.