2022-08-30 15:47:07 JPM redakcja1 K

Najdziwniejsze rzeczy, których nie wiesz o Rasputinie

Zdjęcie: BBCGrigorij Rasputin był mistycznym świętym człowiekiem, który jest znany na całym świecie i istnieje wiele plotek wokół jego obecności. Był on samozwańczym świętym człowiekiem, kt...

Zdjęcie: BBC

Grigorij Rasputin był mistycznym świętym człowiekiem, który jest znany na całym świecie i istnieje wiele plotek wokół jego obecności. Był on samozwańczym świętym człowiekiem, który stał się tak bliski rosyjskim carom, a tym samym stał się wpływowym człowiekiem. Jest jednak wiele faktów, które nie są znane na temat tego człowieka, więc zanurzmy się w nich i poznajmy jego życie.

Urodzony jako chłop

Rasputin był znany w historii dzięki swoim związkom i kontaktom z rosyjską rodziną królewską. Jednak pomimo swojego wpływowego statusu pochodził z bardzo skromnego środowiska. Pochodził z syberyjskiej wsi i był synem niewykształconego rolnika. Urodził się więc w chłopskiej rodzinie, w której nie było pojęcia o edukacji.

Czarna dziura w dzieciństwie

Chociaż Rasputin jest znany jako enigmatyczna i potężna osobowość w historii, nie ma żadnych informacji dotyczących jego wczesnych lat. Większość informacji o tej mistycznej osobowości to głównie spekulacje i plotki, ponieważ niewiele jest informacji o jego dzieciństwie i wczesnym życiu dorosłym.

O tym okresie ludzkość nie wie prawie nic, a większość informacji to spekulacje.

Rodzina Rasputina

Grigorij Rasputin jest znany jako szalony kobieciarz, ale przed uzależnieniem od seksu miał całkiem normalne życie. W wieku zaledwie 18 lat ożenił się z chłopką znaną jako Praskovya Dubrovina.

Para spłodziła prawie osiemnaścioro dzieci, z których przeżyło tylko troje. W ten sposób do późnej dorosłości prowadził wyjątkowo normalne życie.

Życie w klasztorze

W 1897 roku, po prawie 10 latach małżeństwa, Rasputin udał się na pielgrzymkę do klasztoru św. Mikołaja, który znajdował się prawie 300 mil od jego wioski. Człowiek ten doznał wtedy niezwykłego duchowego przebudzenia i wrócił do domu jako zupełnie inny człowiek.

Przez następne 10 lat podróżował daleko jako samozwańczy święty człowiek, który zaczął głosić. Twierdził, że ma moc, która szybko uzdrawia chorych. Jego popularność dotarła do stolicy, którą w tym czasie był Sankt Petersburg i w ten sposób został przedstawiony carowi.

Rasputin ze swoją rodziną. Zdjęcie: ABC

Wysoce nieprawdopodobne moce mistyczne

Ponieważ Rasputin był samozwańczym mistykiem i świętym człowiekiem, został przedstawiony carowi. Potrafił zatrzymać krwawienie u chorego na hemofilię syna cara, znanego jako Aleksy.

W ten sposób żona cara, caryca była przekonana, że ma on magiczną moc uzdrawiania. Wiara ta doprowadziła do pogłębienia związków rodziny Romanowów z Rasputinem.

Rasputin wielokrotnie powstrzymywał krwawienie Aleksego i kilku historyków ma na to wyjaśnienie. Twierdzą oni, że jest mało prawdopodobne, aby Rasputin posiadał jakiekolwiek mistyczne moce i po prostu albo położył dziecko do łóżka za pomocą hipnozy, albo powstrzymał Aleksego przed zażyciem leku rozrzedzającego krew. Na szczęście żadne z tych wyjaśnień nie wskazuje na to, że miał on magiczne zdolności lecznicze.

Straszne i makabryczne etykiety

Ponieważ Rasputin był chłopem i pochodził z takiego wychowania, można śmiało powiedzieć, że nie miał najlepszych manier przy stole. Często oblizywał łyżki przed podaniem innym ludziom, a w jego brodzie znajdowały się kawałki jedzenia, które w końcu gniły. Był znany z okropnej higieny osobistej.

Przeżył jedną próbę zamachu

W lipcu 1914 roku Rasputin został zasztyletowany przez chłopkę o imieniu Chinoya Guseva. Kobieta ta ugodziła go w brzuch przed jego domem. Miała prawie 33 lata i była zwolenniczką wroga Rasputina – Ilidora. Udało mu się przeżyć atak, ale był w ciągłym bólu, aż zmarł prawie półtora roku później.

Tajemnicza śmierć

Rasputin udał się do pałacu księcia Feliksa Jusupowa i nigdy nie wrócił. Według księcia wielu szlachciców wierzyło, że Rasputin ma dużą kontrolę nad carami, co stanowiło poważne zagrożenie dla monarchii. Zwabił Rasputina do pałacu i próbował go otruć napojami i jedzeniem naszpikowanymi cyjankiem.

Nie udało mu się umrzeć i stąd spiskowcy go zastrzelili. Do zabicia tej 47-letniej enigmy potrzeba było znacznie więcej niż jednego strzału. Według informacji Jusupowa i polityka Władimira Puriszkiewicza obaj spiskowcy zastrzelili Rasputina. Trzy rany postrzałowe były różnej wielkości, w tym jedna w czoło.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE