2024-01-23 14:20:56 JPM redakcja1 K

Naukowcy zbadali 2400-letnią skórę na Ukrainie i odkryli, że została ona użyta z ludzkiego ciała

Odkrycie potwierdza twierdzenie starożytnego greckiego historyka. Naukowcy z Danii i innych krajów przeanalizowali kawałki skóry znalezione w kurhanach na Ukrainie. Kawałki skóry pochodzą od Scytów, koczowniczego ludu, który wyemigrował do południowej Rosji i współczesnej Ukrainy w VII wieku p.n.e.

 Badane w badaniach próbki skóry, w tym skóry ludzkiej. Zdjęcie: M. Daragan, PLOS One, 2023

Scytowie byli przerażający i podziwiani za swoje umiejętności wojenne. Według Encyklopedii „Britannica”  byli dobrzy w jeździe konnej. Byli poskramiaczami koni i strzelali z łuków i strzał z końskiego grzbietu. Byli zaawansowani kulturowo. W grobach ludzi o wysokim statusie znaleziono złote artefakty, kamienie szlachetne, zdobiony sprzęt jeździecki i inne cenne przedmioty. Starożytny grecki historyk Herodot napisał książkę o Scytach. Według niego mieli oni również pewne makabryczne zwyczaje. Napisał, że pili krew swoich wrogów, używali skalpów jako trofeów i robili kołczany (pojemniki na strzały) z ludzkiej skóry. Teraz okazuje się, że przynajmniej jedno z tych twierdzeń jest prawdziwe. W nowym badaniu naukowcy zbadali skórę Scytów. Czekała ich niespodzianka. Dwa z kawałków skóry pochodziły nie od zwierząt domowych lub dzikich, ale od ludzi.

Ludy stepowe

Kultura ta rozkwitała od 700 r. p.n.e. do 300 r. n.e. Terytorium Scytów rozciągało się przez stepowe krajobrazy od zachodu nad Morzem Czarnym po Mongolię na wschodzie. Według Encyklopedii „Historii Świata” Scytowie hodowali stada bydła i byli podzieleni na plemiona rządzone przez wodzów.

Mówi się, że ludzie mieli wozy ciągnięte przez woły, które służyły jako domy. Według strony internetowej, gdy zostały one zebrane w jednym miejscu, wyglądały jak miasto. Niektórzy byli stałymi mieszkańcami. Mieli reputację mocno pijących, często mieli tatuaże i byli uzdolnieni w obróbce metalu. Według British Museum, odlewali ozdoby między innymi ze złota, brązu i żelaza.

Zwierzęta hodowlane, drapieżniki i ludzie

Naukowcy stojący za nowym badaniem zbadali 45 kawałków skóry z 18 kurhanów. Chcieli zobaczyć, jakie zwierzęta były wykorzystywane. Część skóry prawdopodobnie pochodzi z odzieży, ale większość pochodzi z kołczanów i pojemników do przechowywania całego łuku i strzał. Uczeni nazywają je ikonicznymi przedmiotami scytyjskimi. Większość skór pochodziła od zwierząt domowych, głównie owiec i kóz. Niektóre pochodziły od bydła i dzikich drapieżników. Dwie próbki pochodziły od koni. Skóra w dwóch kołczanach wyróżniała się. Analiza wykazała, że część skór pochodziła od ludzi.

Według historyka pili krew

Grek Herodot napisał książkę o historii i zwyczajach Scytów. Jest nazywany ojcem historii i żył w IV wieku pne. Podczas swoich podróży spędził czas ze Scytami nad Morzem Czarnym. Napisał między innymi, że Scyta pije krew pierwszego człowieka, którego zabił. Głowy wszystkich zabitych w bitwie przynosi królowi. Dopiero wtedy może dzielić się łupami wojennymi.

Wojownik bierze skalpy zabitych wrogów, napisał, a ten, kto ma ich najwięcej, jest uważany za najlepszego człowieka. Mówi się, że szyto z nich nawet kurtki. Co więcej, mówi się, że pobierali skórę od martwych wrogów i używali jej na swoich kołczanach. Naukowcy stojący za nowym badaniem znaleźli dowody na to ostatnie.

Dobra znajomość kaletnictwa

„Niektóre inne zwyczaje Scytów opisane przez Herodota są również poparte odkryciami archeologicznymi” - piszą naukowcy. W jednym z największych grobowców królewskich znaleziono szczątki ludzi, którzy najwyraźniej zostali złożeni w ofierze w związku z pogrzebem. Znaleziono również palce, co sugeruje, że ktoś je odciął, aby okazać żałobę po śmierci przywódcy.

„Kołczany zbadane w badaniu zostały wykonane ze skóry różnych zwierząt, ale nie było żadnego wzorca w miejscach, w których używano różnych jakości. Sugeruje to, że każdy łucznik wykonał swój własny kołczan z dostępnego materiału” - piszą badacze. „Skóry różnych zwierząt wymagały różnych metod obróbki. Wyniki sugerują, że Scytowie mieli zaawansowaną wiedzę na temat pracy ze skórami” - piszą naukowcy.

Dział: Odkrycia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE