2024-07-03 18:19:06 JPM redakcja1 K

Odkryto najstarsze wino na świecie z nieoczekiwanym dodatkowym składnikiem - prochami mężczyzny

Pomimo czerwonego odcienia płynu, chemiczna analiza wykazała, że „wino w urnie było białe", według najnowszej analizy opublikowanej w zeszłym tygodniu.

Juan Manuel Román / Journal of Archaeological Science

Najstarsze wino świata zostało odkryte w rzymskich miejscach pochówku w Hiszpanii i można stwierdzić jedną rzecz – znajdowało się w nim ciało. Przez około 2 000 lat wino było przechowywane w szklanej urnie pogrzebowej, wraz ze skremowanymi prochami mężczyzny oraz złotym pierścieniem w starożytnym mauzoleum w Carmonie, małym miasteczku w południowej części Andaluzji. 

Badanie było przeprowadzone przez zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Kordoby i zostało opublikowane w Dzienniku Nauk Archeologicznych: Raporty. „Na początku byliśmy zszokowani tym, że płyn znajdował się w jednej z urn”, powiedział Juan Manuel Román, jeden z autorów raportu, w komunikacie prasowym uniwersytetu. „Stan konserwacji grobowca był niesamowity; był on nienaruszony i dobrze uszczelniony” powiedział, dodał, że „to pozwoliło zachować winu swój naturalny stan” stulecia później. Pomimo czerwonego odcienia płynu, chemiczna analiza przeprowadzona przez zespół wykazała, że „wino w urnie było białe”. Pomimo tego, że zespół nie był w stanie wskazać miejsca pochodzenia wina, raport dodaje, że „profil mineralny czerwonawego płynu jest porównywalny do dzisiejszego wiśniowego wina z Jerez”, miasta znajdującego się mniej więcej 120 kilometrów na południe od Carmony.

Wcześniej uważano, że najstarsze wino przechowane w stanie płynnym było w butelce wina, zostało wykopane z Rzymskiego grobowca znajdującego się niedaleko miejscowości Speyer w Niemczech i było datowane pomiędzy 325 a 350 rokiem naszej ery. Raport podaje, że „to założenie nigdy nie zostało potwierdzone przez analizę chemiczną”. Hiszpańska urna była zapieczętowana w grobowcu od pierwszego stulecia naszej ery. Została ona odzyskana w 2019 roku, po tym, jak rodzina odnalazła zapadnięty grobowiec, podczas prac wykonywanych w ich domu, co trafiło na pierwsze strony gazet w zeszłym roku, kiedy zespół ogłosił, że w kryształowej butelce znalezionej w jednej z urn, znajdowały się 2 000-letnie perfumy o zapachu paczuli. 

Nowy komunikat z Uniwersytetu w Kordobie mówi, że grobowiec był tak naprawdę „kulistym mauzoleum, które prawdopodobnie mieściło bogate rodziny”. Zawierało ono osiem grobowych nisz, z których sześć posiadało urny. Dwa spośród nich posiadało imiona zmarłych wyrzeźbione w nich: „Hispanae” i „Senicio”. Raport zawarł następujący wniosek: „biorąc pod uwagę znaczenie religijne wina w świecie starożytnego Rzymu, gdzie było ono bardzo symboliczne i blisko związane z rytuałami pochówku, nie jest to zaskakujące, że wśród wyposażenia grobowego można znaleźć naczynia, które pierwotnie mogły zawierać wino". Wraz z winem, pierścienie, perfumy oraz inne elementy przeznaczone były do towarzyszenia zmarłemu w drodze do zaświatów. „W starożytnym Rzymie, jak i również w innych społeczeństwach, śmierć miała specjalne znaczenie i ludzie chcieli być zapamiętani, aby w jakiś sposób pozostać w świecie żywych”, czytamy w komunikacie uniwersytetu. „Fakt, że pozostałości po szkielecie mężczyzny były zanurzone w winie to nie przypadek”, dodał. „Kobiety w starożytnym Rzymie przed długi czas miały zakaz picia wina. Był to napój mężczyzn”.

Dział: Odkrycia

Autor:
Henry Austin | Tłumaczenie: Kacper Dzięgielowski - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nbcnews.com/news/world/worlds-oldest-wine-discovered-southern-spain-rcna157894

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE