Tego dnia w historii, 28 października 1886 roku, została odsłonięta Statua Wolności w USA
Uroczystości z okazji przybycia Statuy Wolności obejmowały pierwszą paradę z konfetti na Broadwayu.
Źródło: Loeffler/Fox Photos/Getty Images
Statua Wolności, jeden z najważniejszych symboli jedności i wolności Ameryki, została odsłonięta tego dnia w historii, 28 października 1886 roku.
Jak poinformowała Narodowa Służba Parków (NPS), deszczowy jesienny dzień rozpoczął się uroczystościami zorganizowanymi przez Unię Francusko-Amerykańską i miasto Nowy Jork. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika oddano hołd narodowi francuskiemu i amerykańskiemu, a także osobom, które przyczyniły się do powstania Statuy Wolności, w tym znanemu rzeźbiarzowi Frédéricowi-Auguste'owi Bartholdiemu.
Édouard René Lefèbvre de Laboulaye, często uważany za „ojca Statuy Wolności” za pomysłodawcę tego wielkiego gestu, zmarł w 1883 r., przed uroczystością odsłonięcia.
Według NPS, w obchodach na wyspie Bedloe’s Island — znanej obecnie jako Liberty Island — i u jej wybrzeży wzięło udział ponad milion osób , w tym ówczesny prezydent, Grover Cleveland. Jak podaje NPS, w uroczystościach po raz pierwszy odbyła się parada z konfetti na cześć Statuy „Wolność oświecająca świat”. Strażacy, żołnierze i weterani przemaszerowali Broadwayem przy dźwiękach 100 orkiestr dętych, armat i syren. Flota złożona z 300 statków udekorowanych na czerwono utworzyła paradę morską w kierunku wyspy Bedloe, gdyż wiele jednostek chciało przyjrzeć się jej z bliska pomimo mgły i pochmurnej pogody. W oficjalnym odsłonięciu wzięło udział ponad 2000 mężczyzn na wyspie, a New York State Woman Suffrage Association wynajęło łódź, aby niezaproszone kobiety mogły obejrzeć uroczystość z wody.
Aby ukryć tożsamość Statuy Wolności przed jej wielkim ujawnieniem, na twarz zarzucono francuską flagę. Bartholdi, który stał w koronie, czekając na sygnał do ujawnienia swojego arcydzieła, przedwcześnie upuścił flagę w trakcie przemówienia senatora, Williama M. Evartsa, Republikanina z Nowego Jorku, przewodniczącego American Committee. Jak podaje NPS, w porcie rozległy się dźwięki armat, orkiestr dętych i gwizdków parowców, witając w ten sposób Statuę Wolności.
Prezydent Cleveland oficjalnie przyjął Statuę Wolności od Francji jako dar przyjaźni. Skinął głową w stronę Bartholdiego, nazywając go „największym człowiekiem współczesnej Ameryki”. Przed wielkim odsłonięciem Bartholdi powiedział: „Spełniło się marzenie mojego życia; widzę symbol jedności i przyjaźni między dwoma narodami — dwiema wielkimi republikami”.
Dział: Epoka XIX Wieku
Autor:
Angelica Stabile | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek
Źródło:
https://www.foxnews.com/lifestyle/this-day-history-oct-28-1886-statue-liberty-unveiled-us