2024-04-03 10:41:58 JPM redakcja1 K

Wojownicze kobiety z greckiej mitologii mogły istnieć naprawdę

Koczowniczy lud żył na wschodnich stepach 3000 lat temu. Czy tamtejsze kobiety były Amazonkami?

Opis pod zdjęciem: Amazonki były mistrzyniami łuku i strzał. Ale czy to mit, czy rzeczywistość? W każdym razie wiele osób uhonorowało je posągami. Tutaj z miasta Terme w Turcji (Zdjęcie: Bilal Kocabas / Shutterstock / NTB).


Ludzie są zafascynowani Amazonkami od tysięcy lat. Wojownicze kobiety znane są z mitologii greckiej, która liczy sobie nawet 3000 lat. Historie te opowiadają o bogach i ludziach. Wspólnym tematem jest wojna i konflikt. Amazonki są ludźmi, chociaż pierwsza królowa była dzieckiem boga wojny i nimfy. Kobiety żyją w krainie Amazonii, gdzie mężczyźni nie mają wstępu. Według opowieści chłopcy są rozdawani. Wojowniczki te są wyjątkowo utalentowane w walce. Są mistrzami łuku i strzał oraz doskonałymi jeźdźcami. Walczą zarówno z bogami, jak i ludźmi.

Czy one istniały?

Ówcześni Grecy wierzyli, że Amazonki istniały, podobnie jak wierzyli w swoich bogów i opowieści o nich. Ale czy to prawda? Historie o Amazonkach mogą być oparte na prawdziwych kobietach, według historyka Bettany'ego Hughesa, według gazety ,,The Observer’’. Znaleziono wiele starożytnych grobów z kobietami noszącymi broń. Wiele z nich ma oczywiste obrażenia od bitwy. Niektóre z nich pochowano ze sprzętem jeździeckim. Według Hughesa ich palce są często naznaczone wieloletnim strzelaniem z łuku. Zmiany w miednicy ujawniają, że spędziły one dużo czasu na koniu. Biżuteria w grobach wskazuje, że wojownicze kobiety miały wysoki status w społeczeństwie.

Cztery martwe wojowniczki

2500 lat temu cztery kobiety zostały pochowane w tym samym czasie. Najmłodsza miała około 12 lat, najstarsza czterdzieści. W grobie znajdowało się 30 grotów strzał, noże i sprzęt jeździecki. Jedna z kobiet została pochowana w pozycji siedzącej, jakby była na koniu. Naukowcy uważają, że należą one do plemienia Scytów. Był to lud, który poruszał się po łąkach, które obecnie znajdują się w Rumunii, Mołdawii, Ukrainie i południowej Rosji. Według archeologa, który kierował wykopaliskami, Amazonki były powszechne w kulturze scytyjskiej. Grecki historyk Herodot żył w tym samym czasie, co cztery zmarłe kobiety. Napisał, że kobiety miały taką samą władzę jak mężczyźni w Scytii i były bezwzględnymi wojowniczkami. W starożytnej Grecji kobiety nie mogły zostać żołnierzami. Kiedy więc greccy żołnierze napotykali wojowniczki na polu bitwy, mogło to być zarówno dziwne, jak i przerażające. Żołnierze prawdopodobnie rozmawiali o tych kobietach po powrocie do domu. To mógł być początek legendy o Amazonkach.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.