2024-01-23 12:23:44 JPM redakcja1 K

Badacze z uniwersytetu Cornella ujawniają ukryte zagrożenie dla zdrowia w piwie bezalkoholowym

W badaniu zbadano rozwój bakterii w piwie zwykłym, o niskiej zawartości alkoholu i bezalkoholowym. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cornella wykazało, że piwo bezalkoholowe jest pożywką dla bakterii takich jak E. coli i salmonella. Wyniki badania zostały opublikowane w listopadzie w czasopiśmie The Journal of Food Protection.

Zdjęcie: Angelo DeSantis/Getty Images


Mikrobiolog Randy Worobo i jego zespół badali wzrost trzech rodzajów bakterii - E. coli, salmonelli i listerii - w tradycyjnym piwie, piwie o niskiej zawartości alkoholu i piwie bezalkoholowym.

Próbowali zidentyfikować wpływ kwasowości, temperatury przechowywania i stężenia alkoholu na reprodukcję lub śmierć patogenów mikrobiologicznych. Listeria obumarła w każdej wersji piwa, ale piwo bezalkoholowe było najbardziej narażone na rozwój E. coli i salmonelli. Naukowcy twierdzą, że jest to spowodowane brakiem alkoholu, który działa jak naturalny środek dezynfekujący.

Piwa były badane w dwóch temperaturach: 4° Celsjusza w chłodni i 14° Celsjusza w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Podczas gdy E. coli i salmonella były w stanie przetrwać zarówno w piwie o niskiej zawartości alkoholu, jak i bezalkoholowym przez okres do 63 dni, kolonie drobnoustrojów rozwijały się szybciej w napoju bezalkoholowym.

Naukowcy odkryli, że wzrost bakterii w piwie bezalkoholowym rozwijał się w temperaturze 14° Celsjusza, natomiast w piwie przechowywanym w temperaturze 4° Celsjusza wykiełkowała mniejsza ilość szkodliwych bakterii. Jednakże, według autorów badania, samo schłodzenie piwa bezalkoholowego nie zmniejsza jego potencjalnego niebezpieczeństwa.

,,Piwa o niskiej zawartości alkoholu i piwa bezalkoholowe powinny być przetwarzane poprzez pasteryzację w celu osiągnięcia sterylności handlowej" - napisano w oświadczeniu za pośrednictwem Daily Mail. ,,Sterylna filtracja i dodanie konserwantów powinny być brane pod uwagę w celu zmniejszenia ryzyka mikrobiologicznego".

Dobrą wiadomością jest jednak to, że zwykłe piwo jest odporne na ten rodzaj bakterii, co czyni je idealnym zarówno do przechowywania, jak i picia.
Badacze zalecają, aby piwa nisko- i bezalkoholowe były sprawdzane przez ,,organ procesowy" danego browaru, który określa wymagania dotyczące obróbki termicznej produktu.

Autor:
Declan Gallagher | Tłumaczenie: Kinga Walczak

Źródło:
https://www.mensjournal.com/news/hidden-danger-non-alcoholic-beer-cornell-study

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE