2022-09-05 18:26:01 JPM redakcja1 K

Czy odchudzanie jest ważnym celem zdrowotnym?

O wadze i zdrowiu mówiono jako o jednym i tym samym. Ale eksperci twierdzą, że ich związek jest bardziej skomplikowany.

Zaakceptowanie swojego ciała takim, jakie jest i zaprzestanie wszelkich diet może brzmieć świetnie, ale czy może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu?

Reklamy, popkultura, a nawet lekarze mogą mówić o zdrowiu i wadze tak, jakby były jednym i tym samym: mniejsze ciała są zdrowsze, a większe muszą być niezdrowe.

Ale ani zdrowie, ani ciało nie są tak proste i jednolite, a zdrowie może się różnić w zależności od osoby, powiedziała Jeanette Thompson-Wessen, dietetyk z Wielkiej Brytanii, której podejście nie koncentruje się na utracie wagi.

Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) jest związany z chorobami takimi jak cukrzyca i choroby serca, powiedział Philipp Scherer, profesor medycyny wewnętrznej i dyrektor Touchstone Diabetes Center na University of Texas Southwestern Medical Center. Jednak BMI jest kontrowersyjnym sposobem mierzenia zdrowia i jest to tylko jeden z wielu czynników związanych ze zmianami w samopoczuciu danej osoby, powiedziała dr Asher Larmie, lekarz ogólny i aktywistka z Wielkiej Brytanii.

Opieka medyczna, środowisko, warunki społeczne i biologia stanowią większość czynników, które determinują nasze zdrowie, według Biura ds. Zapobiegania Chorobom i Promocji Zdrowia Healthy People 2020.

Mimo to często przywiązujemy dużą wagę do wyglądu danej osoby podczas oceny jej zdrowia, powiedziała Shana Minei Spence, zarejestrowana dietetyk z Nowego Jorku. A nawet jeśli nauczymy się zrzucać ciężar społecznych standardów piękna, może być trudno czuć się pewnie we własnym ciele, jeśli uważasz swój rozmiar za niezdrowy.

Eksperci twierdzą, że nadszedł czas, aby rozwiązać problem zdrowia i wagi i skupić się bardziej na zachowaniach, które promują nasze zdrowie, niż na liczbach na skali.

Korelacja a przyczynowość

Ważne jest, aby zrozumieć, że badania, które wskazują na fatalne wyniki zdrowotne u osób z wyższą zawartością tkanki tłuszczowej, mogą jedynie wskazywać na korelację, a nie przyczynowość, powiedziała Larmie.

Chociaż badania mogą powiedzieć, że osoby o większej wadze często mają więcej przypadków chorób serca, nie można powiedzieć, że waga spowodowała problemy z sercem, dodała Larmie. Ale nie należy lekceważyć znaczenia tych badań, powiedział Scherer. Korelacje są silne i „z perspektywy fizjologii, w klinice pracujemy z korelacjami” – powiedział. Jednak inne czynniki mogą nadal mieć znaczenie, takie jak dostęp do opieki medycznej, powiedział Scherer.

A dla osób o większych ciałach, dobra opieka medyczna może być trudna do uzyskania, powiedziała Bri Campos, trenerka z Paramus, New Jersey. Nie tylko jej klienci boją się pójścia do lekarza. Mimo że edukuje ludzi na temat ich wizerunku ciała i zdrowia psychicznego, Campos często boi się iść do lekarza z obawy, że będzie zawstydzona swoją wagą.

„Mogę mieć anginę, mogę dostać wysypkę” – powiedziała Campos.

„Ze względu na rozmiar mojego ciała jest bardzo mało prawdopodobne, że uda mi się udać do lekarza i uzyskać rzeczywistą diagnozę, która nie brzmi »prawdopodobnie powinnaś schudnąć «”.

Ciała nie są wizytówkami

Spence lubi przypominać swoim klientom: Ciała to nie wizytówki.

Nie możemy na jednym spojrzeniu na ciało człowieka, wyczuć jego stanu zdrowia, nawyki, czy biologię – powiedziała.

„Czy mamy dostęp do czyjejś dokumentacji medycznej? Czy rozmawiamy z ich lekarzem?” zapytała. „I często zdrowie jest czasami poza naszą kontrolą. Jest tak wiele chorób przewlekłych”. Chociaż widzimy korelacje między wielkością ciała a stanem zdrowia na dużą skalę, gdy badacze przyjrzą się jednostkom, nie jest to takie jasne, powiedział Scherer. „Ogólna dziedzina naprawdę obejmuje fakt, że nie każdy, kto ma tak wysoki wskaźnik BMI, jest cukrzykiem typu 2” – powiedział.

Scherer powiedział, że ludzie w mniejszych ciałach mogą zachorować na choroby serca lub cukrzycę, a wielu ludzi w większych ciałach uważa się za całkowicie zdrowych metabolicznie.

„To tylko odzwierciedlenie naszej genetycznej heterogeniczności i tego, jak radzimy sobie z nadmiarem kalorii” – dodał.

Czy dieta czyni nas zdrowszymi?

Co to właściwie znaczy być zdrowym? I czy dieta może Ci w tym pomóc?

To zależy od tego, jakie aspekty zdrowia traktujesz priorytetowo.

Na zdrowie składa się wiele czynników. Unikanie chorób to jedno, ale tak samo, jak utrzymanie zdrowia psychicznego, utrzymywanie aktywności w sieciach społecznościowych, wystarczająca ilość snu i zmniejszanie stresu, powiedziała Spence. Dodała, że ​​ograniczanie kalorii lub wycinanie niektórych pokarmów może nie być ogólnie zdrowe, jeśli negatywnie wpływa na twoje zdrowie psychiczne lub uniemożliwia spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną. A czasami te ograniczenia mogą sprawić, że schudniesz bez odpowiedniego odżywiania ciała.

„Utrata wagi nie równa się szczęściu i nie oznacza, że ​​koniecznie będziesz zdrowy, ponieważ sposób, w jaki tracisz wagę, może być również szkodliwy dla twojego zdrowia” – powiedziała Spence. Dla większości ludzi restrykcyjne diety z zamiarem schudnięcia nie działają. Według badania z 2018 roku ponad 80% osób, które straciły na wadze, odzyskało ją w ciągu pięciu lat.

Jeśli nasze telefony nie działały tak często, jak powinny, większość ludzi nie używałaby ich już, powiedziała Campos.

„Ale kultura żywieniowa wykonała bardzo dobrą robotę, oszukując nas, że możesz uzyskać wszystko, czego kiedykolwiek chciałeś. Zyskasz zdrowie, kondycję, dostaniesz pochwały” – dodała.

Na czym się skupiamy, jeśli chcemy być zdrowi, jeśli nie chudniemy? Skoncentruj się na zachowaniach prozdrowotnych, takich jak rzucenie palenia, częstsze poruszanie się, lepszy sen, mniej stresu i spożywanie pokarmów, których ciało mówi ci, że potrzebujesz, powiedziała Larmie.

Autor:
Madeline Holcombe / Tłumaczenie: Karolina Bryndal

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/08/21/health/weight-health-connection-wellness/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE