2022-08-30 21:21:59 JPM redakcja1 K

Dlaczego hamburger nazywa się hamburgerem, jeśli nie ma w nim szynki?

Zdjęcie: CAVAN IMAGES/GETTY IMAGESKultowy hamburger ma bogatą historię międzynarodową, która wciąż jest przedmiotem dyskusji.Pochodzenie każdego lubianego dania jest zawsze fascynu...

Zdjęcie: CAVAN IMAGES/GETTY IMAGES

Kultowy hamburger ma bogatą historię międzynarodową, która wciąż jest przedmiotem dyskusji.

Pochodzenie każdego lubianego dania jest zawsze fascynujące, ale jeszcze bardziej, gdy jest tak kultowe, jak hamburger. Oxford English Dictionary definiuje podstawowe produkty spożywcze z grilla robionego w ogrodzie jako „płaskie, okrągłe ciasto z mielonej wołowiny, smażone lub grillowane, przyprawione różnymi przyprawami i zazwyczaj podawane w bułce”. Jedna rzecz, która raczej nie znajduje się na liście składników to szynka. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego hamburger nazywa się hamburgerem, jeśli nie ma w nim szynki?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym podczas meczu baseballowego lub karnawału, nie jesteś sam. Sprawdziliśmy, w jaki sposób to mięsne danie zyskało swoją nazwę, więc nie musisz. Aby uzyskać więcej interesujących historii o pochodzeniu żywności, przeczytaj o osobie, która wynalazła hamburgera, geniuszu, który wynalazł pizzę, z czego robi się amerykański ser i kilka innych zabawnych ciekawostek o jedzeniu.

Skąd hamburger wziął swoją nazwę?

Nie ma jasnego powodu, dla którego hamburger nazywa się hamburgerem, ale nasze najlepsze przypuszczenie znajduje się w jego nazwie: początki tego dania sięgają Hamburga w Niemczech. Gdy Europejczycy zaczęli masowo emigrować do Stanów Zjednoczonych w XVIII i XIX wieku, przywieźli ze sobą swoje ulubione potrawy, w tym steki z Hamburga lub smażone paszteciki z mielonej wołowiny i posiekanej cebuli, które były połączone z jajkami, bułką tartą i łagodnymi przyprawami.

Burger, jakiego znamy dzisiaj, wyewoluował ze steków z Hamburga. Nazwa niemieckiego dania została skrócona do „Hamburgs”, a następnie, gdy wołowina została ostatecznie włożona między dwie kromki chleba, do „hamburgerów”. Niektóre źródła twierdzą, że słowo „hamburger” po raz pierwszy pojawiło się w menu w 1873 roku, kiedy restauracja Delmonico w Nowym Jorku reklamowała stek z hamburgerami. Amerykanie później skrócili to do „burgerów”.

Jednak czy naprawdę dlatego hamburger nazywa się hamburgerem? Podobnie jak w przypadku innych popularnych produktów spożywczych, jest wiele osób, które przypisują sobie nie tylko słowo, ale także pomysł na to danie.

Czy wynalazcy byli rzeczywiście braćmi Frankiem i Charlesem Menches, którzy umieścili kotleta wołowego między dwiema kromkami chleba na targach hrabstwa w Hamburgu w stanie Nowy Jork w 1885 roku? Czy był to nastolatek Charlie Nagreen, który w tym samym roku umieścił klopsiki między kromkami chleba i sprzedał je jako hamburgery na targach Outagamie County Fair w Seymour w stanie Wisconsin? A może był to Oscar Weber Bilby, który jako pierwszy włożył pasztecik do bułki w 1891 roku w Tulsie w stanie Oklahoma? Być może, jak powiedzą miejscowi, pierwsze hamburgery zostały podane w sklepie z kanapkami Louis’s Lunch w New Haven w stanie Connecticut w 1900 roku.

Być może pomysł należał do nich wszystkich. W tamtym czasie ludzie nieustannie się przemieszczali między amerykańskimi stanami a tysiące imigrantów, dla których Ameryka stała się domem przywiozło z sobą swoje tradycje, historie i potrawy. Bez względu na to, kto pierwotnie wymyślił tę kanapkę, narodowy romans z hamburgerami kwitnie do dziś, a burgery są tak amerykańskie, jak to tylko możliwe.

Jaka jest różnica między burgerem wołowym a hamburgerem?

Nie ma różnicy! Chociaż nie możemy powiedzieć na pewno, dlaczego hamburger nazywa się hamburgerem, burgery wołowe nadal nazywane są hamburgerami, mimo że nie ma w nich szynki. Termin „Hamburg” wpłynął na nazwę nowoczesnego jedzenia, być może dlatego, że stek z Hamburga tak bardzo przypomina kotlet wołowy, więc każdy burger jest uważany za hamburgera, w tym te z pasztecikami bezmięsnymi.

Dlaczego burger nie jest kanapką?

Prawdopodobnie słyszałeś o jednej z innych wielkich debat kulinarnych naszego pokolenia: czy hot dog to kanapka? Oto podobne i równie kontrowersyjne podejście: chociaż hamburger powstał jako kotlet wołowy (lub klopsiki) umieszczony między dwiema kromkami chleba, burger nie jest kanapką.

W celu wyjaśnienia odniesiemy się do początków kanapki. W XVIII wieku, na deszczowej wyspie znanej Anglia, hrabia Sandwich był sfrustrowany tym, że posiłki nieustannie przerywały mu dzień. Polecił kucharzowi, aby podawał mu mięso ułożone w kromkach chleba, aby nie musiał rezygnować z obowiązków na rzecz posiłku. I tak narodziła się kanapka. Oczywiście, podobnie jak w przypadku tych rzeczy, wygodne danie stało się niezwykle popularne.

Więc jeśli kanapka jest mięsem między dwoma kawałkami chleba, a burger również jest mięsem między dwoma kawałkami chleba, to dlaczego burger nie jest kanapką? Cóż, na tym polega debata. Jednak rozważ to: Istnieje wiele subtelnych różnic między tymi dwoma rodzajami jedzenia (jak rodzaj używanego chleba i sposób krojenia), z których dość istotną jest nadzienie. Burger zawsze będzie zawierał jeden lub więcej grillowanych kotletów z mielonego jedzenia — mięsa, warzyw lub sztucznego mięsa — i zawsze będzie okrągły.

Nowoczesny hamburger zawsze składa się również z bułki, a nie z krojonego chleba. W tym przypadku chleb nie jest tym, co czyni je takimi samymi; to jedyny szczegół, który sprawia, że są zupełnie inne.

Odpowiedzieliśmy na pytanie „dlaczego hamburger nazywa się hamburgerem?” Zbadaliśmy wiele źródeł pochodzenia tego ulubionego dania. I zagłębiliśmy się w debatę o kanapkach. Do tej pory wszyscy możemy się zgodzić co do jednego: historia popularnej żywności jest równie fascynująca, co skomplikowana. Niezależnie od tego, czy wolisz hamburgera z frytkami i keczupem, krwistego lub dobrze wysmażonego, czy wyłącznie z McDonald's, miłego jedzenia!

Autor:
Awanthi Vardaraj | Tłumaczenie: Anna Kępska

Żródło:
https://www.rd.com/article/why-is-it-called-a-hamburger-if-theres-no-ham/

Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.