2023-01-18 15:24:55 JPM redakcja1 K

Jak rozmawiać - lub nie rozmawiać - z dziećmi o wadze?

Dziecko Oony Hanson wróciło do domu ze szkoły pewnego dnia z chęcią zdrowszego odżywiania się, co uznała za pozytywny rozwój, ale sześć miesięcy później, jej dziecko było w szpitalu z zaburzeniami odżywiania - powiedział Hanson, który nie chciał ujawnić imienia i wieku dziecka, aby chronić ich prywatność

Hanson, mieszkający w Los Angeles, pracował przez lata ucząc dzieci, a z tłem w psychologii edukacyjnej, myślała, że wie wszystko, czego potrzebowała, aby uniknąć zaburzeń odżywiania u swoich dzieci. Ale powiedziała, że jej doświadczenie pokazało, jak wiele rodziny muszą się nauczyć.

Obecnie Hanson prywatnie uczy rodziców i opiekunów, jak pomóc ich dzieciom rozwinąć zdrową relację z jedzeniem i ich ciałem. Jest także mentorem rodziny w Equip, serwisie internetowym poświęconym leczeniu zaburzeń odżywiania.

Zaburzenia odżywiania wpływają na ludzi w każdym wieku, każdej płci i każdego pochodzenia, mówią eksperci, a badania opublikowane 1 sierpnia w JAMA Pediatrics pokazują, że do 5% dzieci w wieku 9 i 10 lat wykazuje nieuporządkowane zachowania żywieniowe.

Skąd się biorą te zaburzenia, to skomplikowane pytanie, powiedział Tom Quinn, dyrektor ds. zewnętrznych brytyjskiej organizacji charytatywnej Beat, znanej wcześniej jako Stowarzyszenie Zaburzeń Odżywiania. Zaburzenia odżywiania mogą mieć korzenie w traumie, genetyce, obrazie ciała, presji społecznej, zakłóceniach w jedzeniu lub kombinacji wszystkich tych czynników - powiedział Quinn.

Ale to, co mówi świat dorosłych, może mieć zdecydowany wpływ. Badanie opublikowane w lipcu w czasopiśmie BMJ sprawdzało, jak uczniowie reagowali, gdy szkoły ważyły dzieci i powiadamiały rodziny, dając im znać, czy dziecko zostało uznane za znajdujące się w zdrowym przedziale wagowym. Studenci - nawet ci, którym powiedziano, że są w normalnym przedziale wagowym –  byli bardziej skłonni spróbować schudnąć po tym, jak rodziny dostały listy, badanie wykazało.

Jasne, negatywne rozmowy o wadze mogą być szkodliwe, ale badanie sugeruje, że pozytywne komentarze mogą się cofnąć, jak również. Zdrowe relacje z jedzeniem, ciałem i wagą mogą sprawić, że dzieci będą miały szczęśliwsze życie.

Skup się na równowadze

Ciasteczka, brokuły, grillowana ryba, lody, frytki i migdały: Szanse są takie, że możesz natychmiast spojrzeć na listę i odróżnić, które uważasz za dobre dla ciebie, a które są złe.

Etykietowanie żywności w ten sposób może faktycznie przyczynić się do złej relacji z jedzeniem i ciałem, chociaż, Hanson powiedział.

„Wiele z tych wiadomości o jedzeniu i ciele przychodzi przez te konie trojańskie”, powiedziała. „Wiele zachowań dostaje opisane jako zdrowe zachowanie, gdy są one faktycznie bardzo podobne do zachowań związanych z zaburzeniami odżywiania.”

Zamiast mówić o żywności jako dobrej lub złej, zdrowej lub niezdrowej, pomocne może być skupienie się na równowadze, powiedziała Lisa Damour, psycholog kliniczny z Ohio, specjalizujący się w rozwoju nastoletnich dziewcząt.

Może to oznaczać położenie nacisku na dbanie o siebie w dobrze zaokrąglonych sposobach, z dużą ilością przyjemnej aktywności, dobrym odpoczynkiem, uwagą na wskazówki ciała i zróżnicowaną żywnością - powiedziała.

„Co ich ciała potrzebują będzie obejmować wiele owoców i warzyw, wiele zdrowych białek, to może i powinno absolutnie zawierać żywności, które są smakołyki tylko dlatego, że są zabawne do jedzenia.” - powiedział Damour. 

„Istnieje wiele rozmów, które dorośli mogą mieć ze swoimi dziećmi, które mogą odnieść się do obaw, jakie mogą mieć dorośli ... które nie mają nic wspólnego z rozmową z dziećmi o tym, co ważą” - dodała. 

Spójrz na to, co modelujesz

Ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na to, co mówimy dzieciom o ich wadze, ale także na to, co słyszą od nas o sobie i innych.

Może jest to podziwianie małego ciała kogoś z telewizji, komplementowanie utraty wagi przyjaciela lub głośne wyrażanie swoich własnych wątpliwości: Niezależnie od tego, w jaki sposób ujmujesz wagę, twoje dzieci prawdopodobnie zaczną kształtować swój pogląd na podstawie tego, co słyszą - powiedział Hanson.

A wiele z tego, co słyszą, mówi im, że mniejsze ciała są lepsze, a przybieranie na wadze jest złe.

„Wiele z tego, jak dzieci uczą się poruszać po świecie, jest przez obserwację”, powiedział Damour. „Dobrym miejscem do rozpoczęcia byłoby zbadanie wzorców w domu.”

Zmiana sposobu, w jaki mówisz o ciele wokół swoich dzieci, jest potężnym miejscem do rozpoczęcia, ale może być trudno rozwikłać wstyd i piętno z własnego słownictwa. W tych przypadkach, gdy krytyczny komentarz lub pochwała czyjejś utraty wagi wymyka się, Hanson zaleca rozmowę z dzieckiem o tym, co się stało - nawet jeśli jest to po fakcie.

„Wróć po fakcie i powiedz: 'Wiesz co, pakowaliśmy się na wycieczkę, a ja wyciągałem zeszłoroczne szorty i nie pasowały, a ja powiedziałem kilka naprawdę złych rzeczy o moim ciele. To pochodzi ze starego sposobu myślenia, a ja naprawdę staram się myśleć o sobie w inny sposób” – powiedział Hanson. 

Zmiana proporcji

Wiemy, że krytykowanie wagi i ciała może mieć negatywny wpływ, ale co z pozytywnymi komentarzami dotyczącymi ciała, takimi jak „jesteś taka piękna” lub „jesteś w tak świetnej formie”? 

To też jest skomplikowane - powiedzieli eksperci.

„Nie zamierzam powiedzieć komuś, że nie może powiedzieć swojemu dziecku, że jest piękne”- powiedział Damour. Ale „to, co chcemy zrobić, to upewnić się, że naprawdę trzymamy oko na to, ile czasu komentujemy opakowanie dziecka, a ile komentujemy zawartość naszego dziecka.” 

Istnieją sposoby, aby mówić o ciele dziecka w sposób, który nie koncentruje się na wyglądzie, jak komplementowanie ich siły lub gracji i podkreślanie wszystkich wspaniałych rzeczy, które ich ciało pozwala im robić - dodała.

Ale na wiele sposobów, ich ciało i wygląd są „szczęściem losu” - powiedział Damour.

Jest czas i miejsce, aby powiedzieć dziecku, jak bardzo wyjątkowe i urocze uważasz je – po prostu upewnij się, że większość czasu, który spędzasz, mówi o charakterze, a nie wyglądzie, powiedziała. 

„Istnieje wiele minusów komentowania czyjejś wagi, bez względu na to, co mówisz” - powiedziała. „Jeśli masz możliwość po prostu nie robić tego, myślę, że jest to wspaniała opcja do ćwiczenia.” 

Autor:
Madeline Holcombe | Tłumaczenie: Agata Jakubiak

Źródło:
https://edition.cnn.com/2022/08/08/health/body-image-talk-kids-parenting-wellness/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.