2024-09-24 22:49:39 JPM redakcja1 K

Kanadyjczyk przetrzymywany przez ponad 1000 dni opisuje „psychologiczne” tortury w chińskim areszcie

Hong Kong (CNN) – Michael Kovrig, jeden z dwóch Kanadyjczyków zatrzymanych w Chinach na ponad 1000 dni pod zarzutami szpiegostwa, opisał bycie zamkniętym w więziennej izolatce i poddawanie nieustannym przesłuchiwaniom, co określił jako torturę psychologiczną.

Michael Kovrig obejmuje swoją oddaloną żonę Vinę Nadjibullę i siostrę Arianę Bothę po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Pearson w Toronto, 25 września 2021 roku.
 

Nazywani „Michaelami” Kovrig i jego rodak, Michael Spavor, znaleźli się w centrum zaciekłej walki między Pekinem a Ottawą, która do dziś pogarsza stosunki dyplomatyczne. 

„Psychicznie to było, zdecydowanie, najbardziej wyczerpujące, bolesne doświadczenie jakie kiedykolwiek przeżyłem” – przekazał CBN News Kovrig podczas swojego pierwszego dużego wystąpienia publicznego od czasu, kiedy trzy lata temu został zwolniony z Chińskiego więzienia.

Kovrig opowiedział, że szedł do domu ze swoją partnerką, która była wtedy w szóstym miesiącu ciąży. Wracali z obiadu w Pekinie, 10 grudnia 2018 roku, kiedy został zatrzymany przez chińskie władze. 

„Weszliśmy po spiralnych schodach, zaraz przed placem, przy którym stało moje mieszkanie i bum”, powiedział Kovrig. „Był tam tuzin mężczyzn w czerni, z kamerami, otaczających nas i krzyczących „to on” po chińsku”.

Kovrig, były dyplomata, który pracował jako starszy doradca dla International Crisis Group, został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa w tym samym czasie co Spavor, kanadyjski konsultant, który pracował głównie w Korei Północnej. 

Obaj zostali wplątani w trzyletni konflikt, który zaczął się wcześniej tamtego miesiąca, gdy kanadyjskie władze aresztowały w Vancouver Meng Wanzhou, dyrektor finansową Huawei, chińskiego giganta technologicznego, pod zarzutem oszustwa popełnionego w USA.

Kovrig i Sparov zostali uwolnieni dopiero po tym, jak prokuratura z USA wycofała wniosek o ekstradycję i zgodziła się na uwolnienie Meng, prawie dwa lata później.

Pekin konsekwentnie zaprzeczał jakiemukolwiek powiązaniu między aresztowaniem Meng i Michaelów, a także oświadczył, że Kovrig i Spavor zostali zwolnieni za kaucją i ze względów zdrowotnych.

Chiński rząd nie upublicznił żadnych dowodów przeciwko Spavorowi czy Kovrigowi ani szczegółowych informacji na temat ich procesów, które odbywały się za zamkniętymi drzwiami.

Michael Kovrig obejmuje swoją rozwiedzioną żonę Vinę Nadjibullę po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Pearson w Toronto, 25 września 2021 roku.
 

„Dreszcz przeszedł mi po plecach”

Kovrig opowiedział CBC News, że po zatrzymaniu, zakuto go w kajdanki, nałożono mu opaskę na oczy i wrzucono do czarnego SUV-a, a następnie zabrano do celi ze ścianami obitymi gąbką, która miała być jego domem na następne sześć miesięcy.

„Wtedy powiedzieli mi „jesteś podejrzany o narażanie bezpieczeństwa państwa Chin. Zostaniesz poddany przesłuchaniu”” – powiedział Kovrig.

„Dreszcz przeszedł mi po plecach”.

Kovrig opowiedział, że był przetrzymywany w całkowitej izolacji, w celi z fluorescencyjnym światłem przez sześć miesięcy, co było naruszeniem standardów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Był przesłuchiwany od sześciu, do dziewięciu godzin dziennie, przytwierdzony do krzesła na wiele godzin, a czasami był zmuszany do przeżycia całego dnia na jedynie trzech miskach ryżu. 

„Próbowali nas zastraszyć, zamęczyć, sterroryzować i zmusić do przyjęcia ich fałszywej wersji rzeczywistości” – powiedział Kovrig. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oświadczyło we wtorek, że „Chiny przestrzegają praworządności, a chińskie organy sądownicze rozpatrują sprawy w ścisłej zgodności z prawem”. 

„Kłamstwa i oszczerstwa nie zmienią faktu, że (Kovrig) prowadził działalność nielegalną i przestępczą” – powiedział rzecznik ministerstwa Lin Jian w czasie codziennej odprawy „Nakłaniamy zaangażowane strony do poszanowania faktów i rozważenia swoich błędów”. 

Kovrig opowiedział CBC, że po sześciu miesiącach swojego aresztowania został przeniesiony do większej celi z oknami z pleksi, którą dzielił z kilkunastoma współwięźniami. 

„To było trochę jak przejście z piekła do otchłani” – wspomniał Kovrig.

Kovrig i Spavor zostali uwolnieni we wrześniu 2021. Kovrig wyszedł z samolotu w Toronto i mocno przytulił swoją żonę Vinę Nadjibullę, która niestrudzenie prowadziła kampanię walczącą o jego uwolnienie. Był to wzruszający moment, który odbił się echem w całym kraju. 

Poznał również swoją córkę, którą jego partnerka urodziła, kiedy przebywał w więzieniu. Opisał ten moment jako „Najwspanialsze, najbardziej podnoszące na duchu uczucie, jakie można sobie wymarzyć”. 

„Nigdy nie zapomnę tego uczucia zachwytu, wszystkiego będącego nowym i znów wspaniałym, huśtania mojej córki na huśtawce i jej, mówiącej do swojej mamy „mamusiu, jestem taka szczęśliwa””.

Dział: Facet

Autor:
Lex Harvey, CNN | Tłumaczenie: Zuzanna Polańska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/09/24/china/michael-kovrig-china-canada-intl-hnk/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE