2022-08-26 15:30:46 JPM redakcja1 K

Szczegół projektu, który poprawia nastrój

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej: Lustro Squiggle, od 9800 USD za pełną długość, CamDesignCo.com; Fascynujący zabieg okienny autorstwa Chapel Hill, NC, projektantki wnętrz Leslie May; Jednoczęści...

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej: Lustro Squiggle, od 9800 USD za pełną długość, CamDesignCo.com; Fascynujący zabieg okienny autorstwa Chapel Hill, NC, projektantki wnętrz Leslie May; Jednoczęściowy kostium kąpielowy w kratkę Palm Springs, $363, Marysia.com; Podpórka do Książek Cece, 148 USD, CaitlinWilson.com; Serwetki z brzegami w kształcie muszelek, 38 USD za zestaw 4 sztuk, Schoolhouse.com

Zdobienia w kształcie muszelek upiększają całą gamę produktów, od sukienek po kredensy, a projektanci uważają, że te regularne zakrzywienia są nie tylko przyjemne dla oka, ale także kojące emocjonalnie…

W dorocznym przeglądzie trendów wnętrzarskich magazynu „The Wall Street Journal” projektanci powiedzieli nam, że zaokrąglone kształty, widoczne już w meblach tapicerowanych, przenoszą się w sferę architektury. Przewidywali, że wkrótce zobaczymy łukowate drzwi, sklepione zabudowy, zakrzywione okna. Jednak nie możemy pominąć tego, że wygięte linie pojawiły się również w regularnie powtarzalnej formie: muszelki, nasze przyjaciółki, są wszędzie.

„W tej chwili ludzie przyklejają wszędzie łuki” – powiedziała Katie Monkhouse, projektantka wnętrz i mebli z San Anselmo w Kalifornii, której biały dębowy stolik kawowy Willa, posiada brzegi w kształcie muszelek nadających mu zawadiackiego wyglądu. Ona nazywa ten szczęśliwy rozkwit sposobem na wprowadzenie krzywizn do domu w „mniej trwały sposób” niż powiedzmy, beczkowaty sufit.

Zauważyliśmy również zaokrąglone detale na brzegach abażurów i lamp oraz faliste obramowanie dywanu z juty od Serena & Lily. Caitlin Wilson. Projektantka wystroju wnętrz z Dallas twierdzi, że zakręcone podpórki do książek Cece należą do jej bestsellerów.

Wewnętrzna strona muszelek urzeka również projektantów mody i biżuterii, którzy uznają, że motyw pasuje do naszych równie nieprostoliniowych ludzkich ram. Francuska marka Chloé zaprezentowała w swojej kolekcji na jesień 2022 płaszcz z jagnięcej skóry we wzory z muszelek, podczas gdy nowojorska Marysia oferuje kostiumy kąpielowe o zaokrąglonych brzegach w kształcie muszelek praktycznie na każdą sylwetkę, nostalgiczne wspomnienie muszelkowych markiz, które kiedyś zdobiły nadmorskie stoiska z przekąskami.

W latach 20. i 30. XX wieku „we wnętrzach Art Deco intensywnie używano kształtów muszelkowych — pomyśl o wspaniałym teatrze inspirowanym zachodem słońca w Radio City Music Hall” — powiedziała Alexis Barr, wykładowca historii projektowania w New York School of Interior Design. Zauważyła, że w różnych kulturach i epokach krzywe i kręgi w sztuce i projektowaniu sugerują tak trudne do zakwestionowania koncepcje, jak nieskończoność, spokój i doskonałość. „Krzywe kojarzą się również z kobiecością, miękkością i spokojem, a te wartości byłyby szczególnie mile widziane po straszliwych stratach I wojny światowej… lub w burzliwych czasach, które przeżywamy dzisiaj”.

W przypadku lustra Christophera A. Miano efekt celowo nie jest zbyt poważny. „Muszelki i zawijasy są umieszczane w mojej pracy, aby stworzyć element humorystyczny i wywołać uśmiech w każdej przestrzeni” – powiedział założyciel CAM Design Co. w Union City, N.J.

Jeśli masz zamiar spędzić trochę czasu z muszelkami, pani Monkhouse radziła zachować równowagę. „Musisz w pewnym sensie wybrać na to swój moment” – powiedziała, zauważając, że masywność jej stołu Willa powstrzymuje go przed zbyt kobiecym i zabawnym wyglądem. „Upewnij się, że masz w przestrzeni jakieś elementy dodające powagi, takie jak czarne metale lub głębsze kolorowe drewno, aby nie było to zbyt dziecinne”.

Autor:
Kathryn O’Shea-Evans | Tłumaczenie: Anna Kępska

Żródło:
https://www.wsj.com/articles/the-design-detail-that-lifts-moods-11659536873

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.