2022-09-03 16:19:20 JPM redakcja1 K

Ten środek pomoże najlepiej przy bólu głowy

Większość ludzi w ciągu swojego życia cierpi na ból głowy. Często pomagają leki – ale nie wszystkie się nadają.

Większość ludzi w ciągu swojego życia cierpi na ból głowy. Często pomagają leki – ale nie wszystkie się nadają.

Uczucie pulsowania w głowie, ból szyi? Bóle głowy nie są rzadkością i często pomagają tylko tabletki. W zależności od rodzaju bólu różne środki są właściwym wyborem.

W bieżącym wydaniu fundacja Warentest (9/2022) zajmuje się tematem bólu głowy oraz ocenia, jakie leki dostępne bez recepty i na receptę są odpowiednie np. przy migrenie czy klasterowym bólu głowy.

Lek powinien być ostatnim ratunkiem

Zasadniczo fundacja Warentest doradza, aby leki były brane pod uwagę tylko w razie konieczności. W sporadycznych przypadkach bólu głowy może pomóc np. spacer na świeżym powietrzu, jak również zimne okłady. Łagodne napięciowe bóle głowy mogą zostać złagodzone olejkiem z mięty pieprzowej, którą zakrapla się na skronie i czoło.

Hałas albo silne światło mogą być przyczyną bólu głowy, wtedy może pomóc przerwa w spokojnym i zaciemnionym pomieszczeniu.

Które leki są najlepsze na ból głowy?

Jeśli domowe sposoby, spacery lub południowy odpoczynek nie pomagają, wielu sięga w końcu po środki przeciwbólowe. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku uporczywego, częstego i silnego bólu głowy, aby uzyskać poradę dotyczącą najlepszego leczenia.

Fundacja Warentest przeanalizowała najlepsze substancje czynne dla różnych rodzajów bólu głowy. Wynik: generalnie przy bólu głowy pomagają przede wszystkim środki z kwasem acetylosalicylowym jak np. aspiryna, ale również środki z ibuprofenem lub paracetamolem jako substancja czynna.

W przypadku migreny eksperci polecają inne substancje czynne takie jak almotryptan, naratriptan, sumatriptan, jak i tryptan. W celu zapobiegania ataków migreny poleca się beta-bloker.

Należy uważać na działanie środków na ból głowy

Generalnie należy być oszczędnym i ostrożnym w przyjmowaniu środków przeciwbólowych. Po pierwsze tabletki podobnie jak inne leki mogą wchodzić w interakcje, mogą też uszkadzać np. żołądek czy wątrobę.

Oraz: leki na ból głowy mogą mieć paradoksalne działanie. Jeśli zbyt często przyjmuje się środki przeciwbólowe, może to prowadzić do utrzymującego się bólu, który w najgorszym przypadku może się rozprzestrzenić po całym ciele.  Leki zawierające ASS, ibuprofen lub paracetamol nie powinny być zatem przyjmowanie więcej niż 15 dni w miesiącu. W przypadku tryptanu natomiast nie częściej niż dziesięć razy w miesiącu.

Ważna wskazówka: informacje te w żaden sposób nie zastępują profesjonalnej porady czy leczenia przez wykształconych i znanych lekarzy. Zawartość t-online nie może i nie powinna być wykorzystywana, żeby samodzielnie wystawić diagnozę lub rozpocząć leczenie.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE