2023-03-18 17:42:49 JPM redakcja1 K

3 sposoby na zresetowanie wewnętrznego budzika po tym, jak zmiana czasu go zepsuła

Jeśli zmiana czasu wpłynęła na twoje nawyki związane ze snem, nie jesteś sam.

Malte Mueller/Getty Images

Czas letni  zaczął się w weekend, co oznacza więcej ciepłego, świecącego światła słonecznego później w ciągu dnia. Oznacza to również, że wszyscy straciliśmy godzinę cennego snu, a niektórzy z nas wciąż próbują dojść do siebie. Według ankiety przeprowadzonej przez Sleep Doctor , 25% osób stwierdziło, że zmiana czasu wpływa na ich nawyki związane ze snem. Jeśli jesteś jedną z osób, które mają problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu od czasu, gdy zaczął się czas letni, oto kilka sposobów na przywrócenie rytmu okołodobowego – wewnętrznego budzika organizmu – na właściwe tory. 

Jak zresetować budzik organizmu 

Aby promować zdrową higienę snu i zapobiegać konsekwencjom utraty snu po zmianie czasu na letni, rozważ zastosowanie się do tych wskazówek.

1 . Nie zmieniaj godziny pobudki zaraz po zmianie czasu. Po kilku dniach do tygodnia organizm przyzwyczai się do nowego czasu. Zamiast tego rozważ krótką 20-minutową drzemkę po południu, aby dodać sobie energii. Długie drzemki mogą jednak powodować senność. 

2 . Unikaj alkoholu, kofeiny i niezdrowych posiłków przed snem . Substancje te powodują zakłócenia snu, które uniemożliwiają uzyskanie jakości od siedmiu do dziewięciu godzin snu potrzebnej do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. 

3 . Jeśli wcześnie wstajesz, wyjdź wcześnie rano na zewnątrz, aby uzyskać trochę światła. Światło pomaga zachować czujność w ciągu dnia i zmniejsza produkcję melatoniny w organizmie  , która powoduje senność. Możesz także rozważyć budzik o wschodzie słońca. Pomija naturalne światło w sypialni, aby delikatnie obudzić Cię rano, tak jak światło słoneczne. Jest to szczególnie przydatne teraz, gdy słońce wschodzi później. 

Jak czas letni wpływa na twoje ciało

Twój rytm dobowy to wewnętrzny zegar twojego ciała, który działa zgodnie z 24-godzinnym cyklem. Odgrywa ważną rolę w dyktowaniu cyklu snu i czuwania i jest pod silnym wpływem sygnałów ze światła i ciemności. Kiedy zaczyna się czas letni, może to opóźnić twój rytm dobowy, powodując, że rano czujesz się bardziej śpiący, gdy jest jeszcze ciemno, i bardziej energiczny wieczorem, gdy słońce wstaje później. 

Jeśli kiedykolwiek podróżowałeś do regionu o innej strefie czasowej niż zwykle, prawdopodobnie doświadczyłeś podobnego zakłócenia rytmu okołodobowego, co nazywamy jet lag. Na przykład, jeśli podróżujesz z Nowego Jorku do Kalifornii, gdzie różnica czasu wynosi trzy godziny, godzina 21:00 jest dla twojego ciała jak północ, a ty jesteś znacznie bardziej senny niż zwykle.

Na pierwszy rzut oka niewielka zmiana w rutynie może nie wydawać się drastyczna. Jednak badania wykazały, że zakłócenia spowodowane przez czas letni mogą mieć duży wpływ na higienę snu i ogólny stan zdrowia, jeśli nie będziesz ostrożny. 

gettyimages-1343520581Patcharanan Worrapatchareeroj/Getty Images

Konsekwencje zmiany czasu na letni

Według jednego z badań, przeciętny człowiek będzie spał około 40 minut krócej w poniedziałek po rozpoczęciu czasu letniego. Oprócz uczucia senności eksperci wskazywali również (w poważniejszych przypadkach) na wzrost liczby wypadków w miejscu pracy, zawałów serca , wahań nastroju, a nawet wypadków samochodowych po przejściu z czasu standardowego (od listopada do marca) na czas letni. Słaba jakość snu i zmiany w naszym cyklu snu i czuwania wydają się być czynnikami napędzającymi te zdarzenia i jest to główny argument dla ekspertów opowiadających się za zniesieniem czasu letniego.

gettyimages-588283525Ezra Bailey/Getty Images

Proponowane korzyści z czasu letniego

Po drugiej stronie medalu przeprowadzono również badania wskazujące na korzyści wynikające z obserwacji DST. Chociaż wydaje się, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych wzrasta następnego dnia po przejściu z czasu standardowego na czas letni, w dłuższej perspektywie może się zmniejszyć , prawdopodobnie częściowo z powodu dłuższych godzin dziennych. Wydaje się również, że z tego powodu spada przestępczość , ponieważ prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa jest mniejsze w ciągu dnia. 

Niezależnie od bezpośredniego wpływu na zdrowie ludzi, czas letni sprzyja również mniejszemu zużyciu energii. Jedno z badań przeprowadzonych w 2008 roku przez Departament Energii wykazało, że dodatkowe cztery tygodnie czasu letniego pozwoliły zaoszczędzić 1,3 miliarda kilowatogodzin, co odpowiada ilości energii zużywanej przez 100 000 gospodarstw domowych w ciągu roku. 

Ponieważ eksperci wciąż zastanawiają się nad zaletami i wadami czasu letniego oraz nad tym, czy powinniśmy go przestrzegać, w międzyczasie można zrobić coś, aby zwalczyć jego negatywne skutki uboczne. 
 

Autor:
McKenziego Dillona | Tłumaczenie: Joanna Gańska

Żródło:
https://www.cnet.com/health/sleep/steps-to-reset-your-internal-alarm-clock-after-the-time-change-messed-it-up/

Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.