Jak muzyka wpływa na społeczeństwo?
Muzyka od pokoleń ugruntowała kultury i społeczeństwa na całym świecie. Ma moc zmieniania nastroju, percepcji i inspirowania do zmian. Podczas gdy każdy ma osobisty związek z muzyką, jej wpływ na otaczającą nas kulturę może nie być od razu widoczny. Jak więc muzyka wpływa na społeczeństwo? Wpływ muzyki na społeczeństwo jest szeroki i głęboko zakorzeniony w naszej historii. Aby pokazać, jak głęboko muzyka wpływa na nasze życie, zastanówmy się nad socjologicznymi skutkami muzyki i jej wpływie na kulturę.

Zdjęcie: Save the Music Foundation
Jak muzyka wpływa na ludzi?
Muzyka jest ważną częścią każdej cywilizacji ludzkiej i posiada moc, która przenika społeczeństwo emocjonalnie, moralnie i kulturalnie. Kiedy ludzie z jednej kultury wymieniali się muzyką z innymi, otrzymywali cenny wgląd w życie innych cywilizacji.
Uczenie się, w jaki sposób muzyka i więzi społeczne są ze sobą powiązane, jest szczególnie ważne w czasach konfliktu, gdy inne linie komunikacji okazują się wyzwaniem.
Muzyka jako prawo kulturowe, może pomóc w promowaniu i ochronie innych praw człowieka. Może pomóc w procesie uzdrawiania, znoszeniu murów i granic, czy pojednania oraz edukacji. Na całym świecie muzyka jest wykorzystywana jako narzędzie zmian społecznych i łączenia społeczności.
U podstaw naszego codziennego doświadczenia z muzyką leży to, że używamy jej do relaksu, wyrażania siebie, radzenia sobie z emocjami i ogólnie poprawy naszego samopoczucia. Muzyka stała się narzędziem uzdrawiania i wyrażania siebie, często dyktując, w jaki sposób my, jako jednostki, podejmujemy kroki, aby wpływać na społeczeństwo.
Dlaczego muzyka jest wartościowa dla ludzi?
Muzyka ma moc łączenia się z ludźmi i wpływania na nich w sposób, który zasadniczo różni się od innych form komunikacji. Ludzie często czują, że "nikt ich nie rozumie" lub nie wie, co "naprawdę czują". Wielu ucieka się do muzyki, aby znaleźć połączenie z innymi, wyrazić siebie lub znaleźć poczucie zrozumienia wśród rówieśników.
Jak muzyka wpływa na nasze życie? Muzyka potrafi skutecznie wpłynąć na nasze stany psychiczne i poprawianie naszego nastroju. Kiedy tego potrzebujemy, muzyka daje nam energię i motywację. Kiedy się martwimy, może nas uspokoić; kiedy jesteśmy zmęczeni, może nas zachęcić; a kiedy czujemy się osłabieni, może nas ponownie zainspirować. Działa nawet na poprawę naszego zdrowia fizycznego, ponieważ udowodniono, że muzyka w wysokim tempie skutkuje lepszymi treningami. Łączymy się z innymi poprzez muzykę, zwłaszcza z tymi, którzy ją tworzą lub wykonują - recytujemy ich teksty, tańczymy do ich melodii i tworzymy poczucie więzi poprzez wyrażanie siebie.
Piosenki i melodie mają moc inspirowania ludzi, kierowania ich działaniami i pomagania
w kształtowaniu tożsamości. Muzyka może jednoczyć ludzi - nawet jeśli pochłania ich w samotności, pobudza wyobraźnię i zwiększa kreatywność. Osoba, na którą muzyka wywarła wpływ, nie jest sama. Jest wśród mas próbujących odnaleźć swoją rolę w społeczeństwie i nawiązać kontakty z innymi. Na szczęście, chociaż muzyka może pomóc nam "odnaleźć siebie", jej wpływ na społeczeństwo można również zaobserwować przez:
- zapewnianie platformy dla niezauważonych ludzi do ich rozgłosu
- wpływanie na nasze samopoczucie czy wenę twórczą
- pomaganie nam w radzeniu sobie z problemami, zachęcając nas do wyrażania siebie poprzez ruch i taniec
- niwelowanie różnic w komunikacji
- tworzenie miejsc edukacyjnych i wspólnych pomysłów
Muzyka jest w stanie wpłynąć na nasze myśli oraz czynności
Wpływ muzyki na nas samych jest daleko idący, docierając do naszych wspomnień, podświadomych myśli, emocji i zainteresowań. Dzięki artystom muzycznym, którzy włożyli serce i duszę w tworzenie, czujemy się połączeni z innymi ludźmi i z ich trudnościami, wyzwaniami i emocjami. Coraz więcej badań jest przeprowadzanych nad naszymi mózgami, ale dzięki neurologii dowiadujemy się coraz więcej o tym, jak muzyka na nie wpływa.
Wszyscy wiemy, że obcowanie z pięknem, rytmem i harmonią muzyki znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Wiemy również, że muzyka wpływa na nas emocjonalnie, docierając do zapomnianych wspomnień i w końcu docierając do nas samych. Muzykoterapia jest często stosowana w celu poprawy uwagi i pamięci oraz może mieć pozytywny wpływ na osoby cierpiące na demencję lub chorobę Alzheimera. Muzyka może być potężnym narzędziem leczniczym na wiele sposobów i przenikać każdy aspekt naszej egzystencji. Piosenki są używane na duchowych ceremoniach, małe dzieci uczą się alfabetu za pomocą rymów i wierszy, a centra handlowe i restauracje, w których spędzamy wolny czas, rzadko są ciche.
Ale jak bardzo ten wszechobecny obiekt może wpływać na nasze zachowanie i emocje? Według badań muzyka ma znaczący wpływ na ludzi. Może potencjalnie wpływać na choroby, depresję, wydatki, produktywność i nasze spojrzenie na życie. Wpływ muzyki na nasz mózg jest coraz lepiej rozumiany dzięki postępom w neuronauce i badaniu wpływu muzyki na mózg. Za pomocą skanów mózgu wykazano, że kiedy słuchamy lub wykonujemy muzykę, prawie wszystkie obszary mózgu są aktywne jednocześnie. Słuchanie i tworzenie muzyki mogą w rzeczywistości zmienić sposób pracy mózgu.
Według badań muzyka wpływa na to, jak postrzegamy otaczający nas świat.
W artykule badawczym z 2011 roku, 43 studentów zostało poproszonych przez naukowców z Uniwersytetu w Groningen o rozpoznanie wesołych i smutnych twarzy podczas słuchania wesołej lub smutnej muzyki w tle. Uczestnicy zauważyli więcej wesołych twarzy, gdy odtwarzana była optymistyczna muzyka, a w odwrotnej sytuacji, gdy była odtwarzana smutna muzyka, zauważyli więcej smutnych twarzy. Według naukowców, efekt muzyki może wynikać z faktu, że nasze decyzje percepcyjne dotyczące bodźców zmysłowych, takich jak mimika twarzy w tym eksperymencie, są bezpośrednio zależne od naszego stanu psychicznego. Muzyka wywołuje fizyczne reakcje w mózgu i uruchamia serię reakcji chemicznych.
W książce Muzyka klasyczna: " Osiągnąć niemożliwe", autor i dyrygent Kent Nagano
rozmawiał z neuronaukowcem Danielem J. Levitinem o tym, jak muzyka oddziałuje na mózg. Socjologiczne skutki muzyki mogą obejmować poprawę samopoczucia ludzi dzięki reakcjom chemicznym w mózgu, takim jak wzrost oksytocyny. Oksytocyna, czyli "hormon miłości", sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni do angażowania się w interakcje społeczne lub budowania zaufania między ludźmi. Muzyka zwiększa również syntezę przeciwciała immunoglobuliny A, które ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Badania wykazały również, że poziom melatoniny, adrenaliny i noradrenaliny wzrasta już po kilku tygodniach muzykoterapii. Hormony noradrenalina i adrenalina powodują, że stajemy się bardziej czujni, doświadczamy podniecenia i powodują, że hormon "nagrody" w mózgu zaczynają działać.
Kulturowy wpływ muzyki
Współczesna muzyka odzwierciedla obecnie panującą kulturę. Jak muzyka wpływała na ludzi na przestrzeni wieków? W tekstach i brzmieniu każdej epoki możemy dostrzec odciski konkretnego pokolenia i zobaczyć historię tworzenia. W dzisiejszych czasach kultura zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, odzwierciedlając formy muzyczne, które ewoluują i pojawiają się w tym samym tempie.
Przez dziesięciolecia wpływ muzyki na społeczeństwo był źródłem sporów i wydaje się, że z każdym pokoleniem pojawia się nowy trend muzyczny, który sprawia, że poprzednie pokolenia mówią: "Cóż, za moich czasów mieliśmy...". Muzyka i ruchy społeczne są ze sobą nierozerwalnie związane. Prawie każdy popularny rodzaj muzyki był kiedyś uważany za skandaliczny, a taniec towarzyszący jazzowi, rock'n'rollowi, czy hip-hopowi był często spotykał się z protestami oraz bojkotami ludzi. Wystarczy spojrzeć na The Beatles, kiedy po raz pierwszy pojawili się na scenie muzycznej, byli uważani za kontrowersyjnych przez starsze pokolenia.
Chociaż możemy nie lubić nowego trendu muzycznego lub konkretnego gatunku muzycznego, musimy również nabrać dystansu i docenić, jakie mamy szczęście, że w ogóle mamy z nim styczność. Muzyka w niektórych częściach świata nie jest tak łatwo dostępna. Podczas gdy muzyka zawsze była środkiem do przekraczania granic ekspresji, jasne jest, że świat nie wyraża się w ten sam sposób. Różne trendy muzyczne, które widzieliśmy w naszym życiu, zapewniają wnikliwe spojrzenie na to, co jest, a co nie jest omawiane w niektórych kulturach.
Muzyka jako czynnik do zmian
Innym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, jak silnie muzyka wpływa na społeczeństwo, a tym samym na ludzkie zachowanie. Wpływ muzyki na ruchy na rzecz praw człowieka i jej rola jako czynnika zmian jest wyraźnie widoczna w podręcznikach historii. Jednym z przykładów jest wpływ "pieśni wolności" ruchu na rzecz praw obywatelskich, takich jak "We Shall Overcome" i "Strange Fruit". Piosenki te przełamywały bariery, edukowały ludzi, budowały empatię ponad podziałami i przyczyniły się do zakończenia segregacji. Dzisiejsza muzyka nadal rzuca światło na nierówności doświadczane przez ludzi na całym świecie i jasne jest, że muzyka nigdy nie przestanie działać jako czynnik zmian.
Ze względu na to, jak silny wpływ na społeczeństwo mają melodie i teksty, musimy być świadomi naszej obecnej kultury. Co ważniejsze, musimy być świadomi kultur, które chcemy budować i rozwijać poprzez naszą muzykę. Piosenki mają moc zmieniania świata w nieoczekiwany sposób, kwestionując z góry przyjęte poglądy i rzucając światło na kwestie, które w przeszłości były ignorowane.
Wpływ muzyki na młodzież
Jak edukacja muzyczna wpływa na młodzież? Z naszego doświadczenia wiemy, że muzyka w szkołach poprawia wyniki uczniów, nauczycieli i społeczności - a co za tym idzie, społeczeństwa, a konkretnie przyszłego pokolenia. W studium przypadku dotyczącym naszej pracy w Newark, NJ, 68% nauczycieli zgłosiło poprawę wyników w nauce. 94% nauczycieli zauważyło również poprawę umiejętności społeczno-emocjonalnych. Szkoły odnotowały lepszą frekwencję i wyniki ELA (English Language Arts).
Innym przykładem jest nasza praca w Metro Nashville Public Schools, która jest okręgiem partnerskim Save The Music od 1999 roku. Uczniowie, którzy uczestniczyli w programach muzycznych przez okres jednego roku, mieli znacznie lepsze wskaźniki frekwencji i ukończenia szkoły, wyższe GPA i wyniki testów oraz niższe raporty dyscyplinarne niż ich rówieśnicy bez muzyki. Uczniowie, którzy uczestniczyli w programach muzycznych dłużej niż rok, osiągali znacznie lepsze wyniki w każdym z tych wskaźników niż ich rówieśnicy z krótszym stażem.
My inwestujemy w muzykę w szkołach
Niezależnie od tego, czy jesteś melomanem, czy nie, każdy może docenić wpływ muzyki na społeczeństwo. Świetnym sposobem na okazanie tego uznania jest bycie propagatorem tej muzycznej inicjatywy w świacie i uczenie się, jak można pomóc w ułatwianiu zmian. Ratuj muzykę to fundacja muzyczna, która współpracuje z okręgami szkół publicznych w celu zapewnienia dotacji dla instruktorów edukacji muzycznej i administratorów szkół w postaci nowych instrumentów, technologii i edukacji muzycznej online. Nasza inicjatywa pomaga szkołom w uruchomieniu programów muzycznych i inspirowaniu uczniów.
Dział: Muzyka
Autor:
Lia Peralta | Tłumaczenie: Adam Świerk — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.savethemusic.org/blog/how-does-music-affect-society/