2023-11-19 18:22:53 JPM redakcja1 K

Naprawa samochodu: Kiedy udać się do warsztatu?

FAQ: Serwisowanie auta

 

Samochód wymaga naprawy: Czy ubezpieczenie pokrywa jej koszty?

W momencie wypadku, który przydarzył się nie z naszej winy, koszty naprawy pokrywane są z ubezpieczenia OC sprawcy. Jeśli zaś spowodowaliśmy kolizję, tylko ubezpieczenie Vollkasko (kompleksowe ubezpieczenie) jest w stanie pokryć koszty serwisu. W przypadku niewystąpienia wypadku, lecz przetarcia, trzeba opłacić rachunek w pełni z własnej kieszeni.

Kiedy naprawa nie jest opłacalna?

Pojazdy, których wartość końcowa, ustalona w kosztorysie, przekracza ustaloną sumę, uznaje się za szkody całkowite. Z reguły wtedy nie ma sensu zlecać wykonanie usług mechanikowi.

Kiedy mogę wykonać naprawy samodzielnie?

Aby zaoszczędzić na naliczonych kosztach, możemy samodzielnie podjąć się naprawy małych uszkodzeń. Jest to brane pod uwagę przede wszystkim w wypadku niedużych zadrapań. Jednakże wszelkie kompleksowe naprawy powinny zostać przeprowadzone w warsztacie przez fachowca.

Czy mogę odliczyć koszty naprawy od podatku?

Przeważnie nie jest to możliwe w przypadku osoby fizycznej. Możemy to zrobić wyłącznie w ramach kosztów uzyskania przychodu, jeżeli wypadek zdarzył się w trakcie drogi do pracy. Jeśli mamy do czynienia z autem służbowym, firma może zaliczyć daną naprawę w koszty działalności.

Czy mogę wybrać warsztat w przypadku zbliżającej się awarii?

Zaświecenie się kontrolki, dziwne dźwięki pojawiające się podczas jazdy, nieprawidłowe funkcjonowanie hamulców – jest wiele okoliczności, które wymagają naprawy.

Jak zdarzy się awaria, należy niezwłocznie odwiedzić warsztat – zdiagnozowane zostanie tam podłoże problemu. Na przykład jeśli świeci się kontrolka check engine, specjaliści mogą odczytać kod błędu za pomocą specjalnego urządzenia i ustalić, gdzie leży problem.

W przypadku napraw samochodu mamy wolny wybór. Zatem można samemu wyszukać, której firmie lub warsztatowi powierzy się auto. Istnieją bowiem zarówno „niezależne” jak i autoryzowane punkty serwisowe.

Ostatnie działają na rzecz producenta i specjalizują się w pojazdach danej marki. Specjaliści z „wolnych” serwisów dysponują szeroką wiedzą na temat wszystkich marek; w kontekście zaś cen ich usługi uznawane są za tańsze.

Dobrze wiedzieć: warto oddać najpierw pojazd do autoryzowanego punktu naprawczego, aby wykonano tam wymagany przegląd – dzięki temu będzie on uznawany jako regularnie serwisowany. Czynnik ten gwarantuje wzrost wartości auta.

Jakie koszty naprawy czekają na właścicieli?

Naprawa samochodu, w zależności od stopnia uszkodzeń, może przyczynić się do niemałych wydatków. Dlatego zawsze warto zlecić sporządzenie wyceny usług. Wtedy mniej więcej wiadomo, jak bardzo ucierpi portfel.

To, jaką sumę zapłacimy, zależy od wielu czynników – chociażby od kosztów części zamiennych, wynagrodzenia za tzw. „robociznę” oraz całkowitego nakładu pracy. Dlatego też nie można na tym etapie formułować żadnych ogólnych stwierdzeń.

Istnieją jednak szkody, które można szybko i niedrogo naprawić. Chodzi o naprawy za pomocą Smart Repair. Metodę tą można zastosować na przykład w przypadku drobnych odprysków od kamieni lub zadrapań lakieru.

Kiedy ubezpieczenie pokrywa koszty?

Naprawa auta: te koszty musi pokryć ubezpieczenie sprawcy.

W Niemczech każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi posiadać ubezpieczenie OC. Przez to posiadamy gwarancję, że poszkodowany w wypadku otrzyma rekompensatę za szkody.

Jeśli uczestniczyło się w kolizji, w której dowiedziono o naszej niewinności, firma ubezpieczeniowa sprawcy ma obowiązek pokryć koszty naprawy samochodu. W momencie naszej niechęci do postępowań stricte sądowych, należy pamiętać o możliwości zaangażowania prawnika w sprawę. Będzie mógł on dochodzić naszych praw wobec przeciwnej firmy ubezpieczeniowej.

Jak właściwie wygląda postępowanie w sytuacji, gdy jesteśmy sprawcami wypadku? Wtedy z reguły koszty naprawy może pokryć tylko ubezpieczenie kompleksowe (Vollkasko). Inna sytuacja ma miejsce, gdy nasze auto zostało uszkodzone przez kuny bądź było ofiarą lawiny.

Przy takich szkodach wkracza ubezpieczenie częściowego pokrycia szkód (Teilkasko) i pokrywa koszty naprawy.

Ważne: zarówno przy ubezpieczeniu częściowym (Teilkasko), jak i kompleksowym (Vollkasko) może zostać wymagany wkład własny. W każdym wypadku powinno się zatem dokładnie zapoznać z papierami ubezpieczeniowymi.

Naprawa zbyt kosztowna: co można zrobić

Jeśli zlecimy sporządzenie kosztorysu, będziemy mieli orientację co do tego, jak bardzo naprawa obciąży nasz budżet. Jednak jak to jest, gdy serwis wystawi wyższy rachunek?

Zasadniczo koszty naprawy mogą przekroczyć wartość podaną w wycenie o około 15 lub 20%. Jeśli można przewidzieć, że ta granica zostanie przekroczona, należy poinformować o tym warsztat.

W przypadku, gdy taka interwencja nie przyniesie skutków, nie możemy zostać obciążeni kosztami robocizny. Jednak musimy zapłacić za materiały. W momencie zaistnienia sporu prawnego z warsztatem warto jest skonsultować się z prawnikiem.

Co można samemu naprawić?

Niektórych części naprawy można podjąć się samodzielnie. Przykładowo, polerka jest w stanie rozwiązać problem małych rys. Także wymiana oleju możliwa jest bez ingerencji innych.

Dział: Naprawy

Autor:
Sarah K. | Tłumaczenie: Julia Dziatkiewicz

Żródło:
https://www.bussgeldkatalog.org/autoreparatur/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE