Apple i przycisk kończenia połączenia: dlaczego te drobne zmiany w interfejsie doprowadzają użytkowników do szału?
Tego lata firma testowała nowe położenie przycisku "rozłącz się" na swoich telefonach, co wywołało szereg negatywnych reakcji. Ostatecznie firma wycofała się.
Wystarczy jeden przycisk, który przesunie się o dwa centymetry, a lata przyzwyczajeń zostaną odwrócone do góry nogami: w związku z oburzeniem ze strony klientów, we wtorek 15 sierpnia, Apple zdecydowało się ostatecznie nie dokonywać zbyt radykalnych zmian dotyczących przycisku używanego do rozłączania połączeń telefonicznych w kolejnej wersji iOS, oprogramowania wykorzystywanego w telefonach.
Podczas tego lata firma eksperymentowała z nową lokalizacją czerwonego przycisku rozłączania w ramach wersji beta - wersji testowej, która jest dystrybuowana tylko do małej liczby chętnych użytkowników. Tradycyjnie przycisk ten zawsze znajdował się w dolnej środkowej części ekranu i został przesunięty o jedno wycięcie w prawo. Po krytyce firma częściowo zmieniła zdanie i przywróciła przycisk na środku, jednak nie w tej samej pozycji co poprzednio.
Modyfikacje interfejsu aplikacji i systemów operacyjnych zawsze wzbudzają ogromną krytykę: nawet jeśli zmiany te są bardziej praktyczne lub ergonomiczne, zaburzają one utrwalone nawyki użytkowników. Na smartfonach z Androidem, które posiadają bardzo różne interfejsy w zależności od wersji zainstalowanego oprogramowania, przy każdej nowej aktualizacji pojawia się mnóstwo artykułów "poprawiających" lub " usuwających" zmiany wprowadzone w nowej wersji.
Powtarzające się słowa krytyki.
Jednakże zmiany, które są najczęściej krytykowane, dotyczą rozmieszczenia przycisków używanych codziennie przez użytkowników. Na początku 2023 r. Instagram znalazł się na celowniku licznych komentarzy po przeniesieniu przycisku "rolki", który umożliwia dostęp do tych krótkich filmów, na miejsce "powiadomień", które są bardzo często sprawdzane przez użytkowników aplikacji.
Podobnie było w lipcu, kiedy Snapchat wycofał się z aktualizacji, która wprowadziła zmianę położenia przycisku "wstecz" w aplikacji. Wcześniej umieszczony w prawym górnym rogu, gdzie znajduje się również przycisk "zadzwoń", został przeniesiony do lewego górnego rogu. To nowe położenie spowodowało, że wielu użytkowników przypadkowo wykonywało połączenia, gdyż byli przyzwyczajeni do klikania w prawym górnym rogu, aby wrócić. Paradoksalnie, to właśnie, aby uniknąć tych niechcianych połączeń, Snapchat chciał przede wszystkim wprowadzić tę zmianę.
Jeśli tego typu zmiany, które mogą wyglądać na anegdotyczne, wywołują tak dużo irytujących reakcji, to dlatego, że są one sprzeczne ze sposobem, w jaki uczymy się korzystać z tych codziennych narzędzi. Do nauki interfejsu wykorzystywanych jest kilka rodzajów pamięci: na przykład zapamiętywanie położenia przycisku wymaga użycia pamięci mięśniowej i przestrzennej, przy czym ta ostatnia jest uważana za szczególnie skuteczną. Przeprowadzone badania pokazują, że użytkownicy uczą się położenia przycisku czy funkcji automatycznie i bez żadnego świadomego wysiłku. Jest to proces, który zostaje logicznie podważony, gdy zostają przeniesione.
Dział: Telekomunikacja
Autor:
Le Monde | Tłumaczenie: Wiktoria Mucha