2023-11-24 21:29:32 JPM redakcja1 K

Biolodzy odkryli gatunek ryby, który całe życie spędza pływając do góry nogami

Naukowcy odkryli gatunek żabnicy, który spędza całe życie pływając do góry nogami. Międzynarodowy zespół naukowców opisał wyniki badań w artykule opublikowanym w „Journal of Fish Biology” po tym, jak był świadkiem dziwnych odkryć w niektórych zdalnie sterowanych pojazdach podwodnych.

TRASSNICK/GETTY

Ten gatunek żabnicy, zwany także Gigantactis, można znaleźć we wszystkich oceanach na całym świecie na głębokościach od około 914 do 2400 metrów. Najbardziej znane są ze swojego bioluminescencyjnego wabika, który wyrasta ze środka ich głowy, stąd przydomek „ryba latarnia”. Ponieważ żyją w tak głębokich wodach, ludzie rzadko je widują, przez co niewiele wiadomo o ich zachowaniu. 

Ryby pływające do góry nogami zaobserwowano już w 1999 r., jednak do tej pory zakładano, że było to tylko jednorazowe zjawisko. Ten gatunek żabnicy wyróżnia się długimi wabikami znajdującymi się na długiej antence. Naukowcy po raz pierwszy zauważyli gatunek pływający do góry nogami w pobliżu rowu Izu-Ogasawara u wybrzeży Japonii. Naukowcy, zdezorientowani tym odkryciem, postanowili nadal zajmować się badaniem tego dziwnego zachowania. Znaleźli osiem innych osobników żabnic pływających w ten sposób w swoim głębinowym środowisku. Wtedy stało się jasne, że nie była to jednorazowa obserwacja, a raczej pełnoetatowe zajęcie. 

Pilot łodzi podwodnej użytej do tych badań, Auke Prins, opisał w artykule moment, kiedy po raz pierwszy zaobserwował to dziwne zachowanie. „Przez większość czasu ryba pływała obok naszej wiązki światła, a my widzieliśmy tylko jej sylwetkę” – powiedział. „Kiedy zbliżyłem się po raz pierwszy, ryba wisiała poziomo w wodzie, a po około dwóch minutach odpłynęła w górę, w stronę powierzchni, z wygiętym do tyłu wabikiem zwanym illicium”. 

Konieczne są dalsze obserwacje, aby potwierdzić, dlaczego te ryby tak właśnie się zachowują, jednak badacze uważają, że wyewoluowały w ten sposób w wyniku długiej przynęty. W artykule postawiono hipotezę, że rybom łatwiej jest manipulować przynętą w pozycji odwróconej. 

„Połowa obserwacji dotyczyła żabnic pływających w pobliżu dna morskiego, stosunkowo blisko dna w porównaniu z całkowitą głębokością wody” – czytamy w badaniu. Naukowcy zauważyli, że długie przynęty sięgały w stronę roślin na dnie morskim. Dla gatunku ta pozycja pływania może być więc korzystniejsza do łapania zdobyczy. Badanie sugeruje, że ryby wykorzystują przynętę do poruszania roślinami rosnącymi na dnie morskim, ustawiając się w idealnej pozycji do złapania ofiary i czekając, aż ta się wynurzy. 

Dział: Nauka

Autor:
Robyn White | Tłumaczenie: Ewa Zontek

Żródło:
https://www.newsweek.com/marine-biologists-fish-swimming-upside-down-1846332

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE